Arctic upravil ventilátor P14 Slim PWM PST, ale nepochválil sa

Druhá revízia Arctic P14 Slim PWM PST

Ak ste dávnejšie (a tým je myslený aj začiatok tohto roka) kupovali ventilátor P14 Slim PWM PST, tak jeho konštrukcia sa od súčasnej podoby odlišuje. A to pomerne výrazne. Jedná sa totiž o to, že povýšil potichu do druhej revízie. To však v takej tichosti, že to mnohým, vrátane nás, uniklo. O aké zmeny ide a ako nové vyhotovenie identifikovať, aby sa nestalo, že si objednáte to staršie, nedokonalejšie?

Ventilátor P14 Slim PWM PST je jeden z mála 140-milimetrových modelov so zníženou hrúbkou (na 16 mm). Tento formát ako taký bojuje so subtílenšími lopatkami a obzvlášť, keď sú výrazne zakrivené, ako to robí Arctic, tak výrazne pružia. Nielen, že sú dlhé, ale profil lopatiek je aj veľmi nízke, čiže sú úzke a to na pevnosti tiež nepridáva.

Nadmerné vibrácie, ktoré na špičkách lopatiek vznikajú, Arctic vyriešil tak, ako to v ostatnom čase robí aj na iných ventilátoroch – rotorovým rámčekom. Ten sprvu na ventilátoroch P14 Slim PWM PST nebol, teraz sa už ale vyrábajú a dodávajú iba varianty s ním. K tým sa Arctic dostal v marci tohto roka a ich distribúcia je už v plnom príde.

Väčšina obchodov by skladom mala mať už iba tieto nové varianty, ale môže sa stať, že v rámci dopredaja si kúpite ventilátor bez rámčeka. Aby ste tomu predišli, musíte sa predajcu informovať, či ide o druhú revíziu. Toto označenie je na zadnej strane obalu, kde nad EAN kódom musí byť napísané „rev. 2“. Pokiaľ to tam takto nie je, tak sa jedná o pôvodný návrh. Možná je aj kontrola podľa grafiky, tá sa tiež zmenila. Dlhé kódové označenie ventilátora (ACFAN00268A) zostalo rovnaké, podľa neho sa neorientujte.

Hlavný prínos implementácie rotorového rámčeka je v potlačení tónových špičiek, ktoré pri určitých vibráciách vznikajú. Stabilizácia koncov lopatiek neznamená, že sa ventilátor úplne zbaví vibrácií (tie tam budú), ale eliminuje sa kmitanie, ktoré zhoršuje akustické vlastnosti (zvýrazňovaním kritických/rezonančných frekvencií).

Priame orámovanie lopatiek má určitý vplyv aj na aerodynamické vlastnosti, pretože sa od špičiek (lopatiek) neodtrhávajú prúdnice vzduchu. S pridaním takéhoto rámčeka ale často súvisí malé skrátenie lopatiek, zmenšenie ich plochy, čo pri rovnakej rýchlosti zase prietok vzduchu znižuje. Vo finále tak nemusí dôjsť k žiadnemu výkonnostnému zlepšeniu, čo v podstatne dokladajú aj parametre naprieč revíziami – prietok vzduchu je uvádzaný 88,35 m³/h a statický tlak 1,55 mm H2O. Pokiaľ sú tieto špecifikácie správne, tak Arctic zapracovala rámček tak, aby špecifikácie novej revízie škálovali so starou. Rýchlostný rozsah obidvoch ventilátorov je rovnaký 150–1800 ot./min podobne ako aj použitý motorček či (fluidné) ložiská.

Nezmenená je aj cena v e-shope Arcticu – 12,99 eur/308 Kč, inde la ventilátor P14 Slim PWM PST rev. 2 kúpite aj o 2–3 eurá lacnejšie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. plánujete aj test, resp. porovnanie s prvou revíziou?

    ináč pekný preklep v prvom odstavci pod nadpisom – „…tak výrazne pražia“ – ani ja nemám rád napr. výrazne prepraženú kávu, nieto ešte lopatky ventilátora 🙂

    1. Díky! Opravené. Keď lopatky pražia, tak to je ešte horšie ako keď pružia. 🙂

      No, výhľadovo sa budem musieť venovať iným modelom a porovnanie P14 Slim PWM PST rev. 1 vs. rev. 2 vidím až na „keď nebude do čoho pichnúť“, ale uvidíme. Samozrejme ma to zaujíma, špeciálne z toho vedeckého hľadiska, keďže tu je asi naozaj jediný rozdiel v tom prstenci. Ale stále je to okrajový formát (140/16 mm), čím si to trochu ospravedlňujem… že to zase až toľko ľudí zaujímať nebude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *