Ktorá Noctua NF-A12x25 je pomalšia, verzia PWM alebo ULN?

Popis a výsledky testov

Nová generácia ventilátorov Noctua okrem iného priniesla i zjednotenie rotorov na oba typy použitia. Výrobca už ten istý tvar proklamuje na cirkuláciu vzduchu skrinkou ako i na vysoký statický tlak. Avšak ponúkajú sa tu dve možnosti, v troj a štvorpinovom prevedení, čím vzniká dilema v základnej veci. A síce, čo bude lepšia voľba v prípade, že chcete dosiahnuť najnižšiu možnú hlučnosť aktívneho chladenia?

V tomto článku sa budeme venovať výhradne analýze obidvoch dostupných variantov, na čo priestor v pripravovanom veľkom teste ventilátorov nebude priestor.

Noctua je známa tým, že s impulznou reguláciou vo ventilátoroch prišla pomerne neskoro, ako jedna s posledných firiem. Svojho času to firma odôvodnila dlhým ladením čipu generujúceho impulzy. Ten nakoniec priniesol svoje ovocie a celá optimalizácia fungovala výborne. Čo už tak skvelo vždy nefungovalo, bola lineárna napäťová regulácia na ventilátoroch práve s PWM. Na ukážku dobre poslúži model NF-A15 PWM. Cez impulznú reguláciu sa stále točí ešte i pri mimoriadne nízkych 180 ot./min, zatiaľ s fixným napájaním už rezignuje a prestane sa točiť niekde okolo 660 ot./min. A takáto rýchlosť úplne tichému chodu (a hlavne v dvojzáprahu na chladiči NH-D15) nezodpovedá.

Pri inak rovnakých ventilátoroch je predsa len 3-pinový variant trochu odradzujúci. Hlavne dnes, keď v UEFI základných dosiek perfektne funguje riadenie ventilátorov PWM aj na systémové chladenie. Impulzná regulácia je pri rovnakých otáčkach takisto energeticky úpornejšia. A aj keď ide o zanedbateľné čísla (pri plnom výkone/1200 otáčkach nemá variant ULN spotrebu ani pol wattu), v extrémnych prípadoch v počítačoch stavaných na maximálnu efektivitu to môže zavážiť.

   

Ako testujeme a výsledky

Na zmenu otáčok používame laboratórny zdroj Gophert CPS-3205 II, resp. na PWM prostredie Smart Fan 5 na doske Gigabyte X99-UD4, a laserový tachometer UNI-T UT372. Na úplnosť začíname meraním maximálnych otáčok. Tie sú v prípade modelu PWM o trochu vyššie, než uvádza výrobca, a na ULN zase o chlp nižšie. Podobne je to i s použitím spomaľovacích adaptérov – zatiaľ čo PWM mierne presahuje špecifikovanú hodnotu, ULN ju zospodu doťahuje. Stále sú však v rámci 10% tolerancie. Hodnoty zapísané v tabuľke sú priemerom viacerých vzoriek. Treba však dodať, že kus od kusu sa jednotlivé ventilátory prakticky nijako neodlišujú (rozdiely sú pod 1 %).

Za normálnych okolností na konektore určenom na chladič procesora model s PWM štartuje na 239 ot./min (9% intenzita PWM) a s redukciou NA-RC14 na 225 otáčok, čo je zároveň rovnaká hranica toho, kedy sa pri spomalení prestáva točiť (pri 5 % PWM), čo je skvelý výsledok. V praxi ide o ekvivalent k bezhlučnému chodu, akoby bol ventilátor bez ložísk. Na SYS_fanoch to už ale tak byť nemusí. Za to však ventilátor ani Noctua nemôže.

Verzia ULN má zmysel iba vtedy, ak nemôžete (typicky na starších doskách) alebo nechcete (ak máte tradičné regulátory s potenciometrami) otáčky z nejakého dôvodu ovládať impulzne. Pri pevne nastavenom napätí totiž model PWM pri lineárnej regulácii (4,61 V) štartuje od 470 ot./min, kedy sa chod vyznačuje hlasitejším rýchym cvakaním. To ale pre variant ULN neplatí, jeho charakter zvuku je rýdzo aerodynamický do 400 otáčok.

Čoskoro sa môžete tešiť na veľký porovnávajúci test ventilátorov, s veľkým množstvom syntetických i praktických meraní, kde nebudú chybať ani tieto ventilátory NF-A12x25.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (24) Pridať komentár

  1. Celkom rozporuplné výsledky PWM verzie. Vetu “ Zaujímavejšie je porovnanie a sledovanie spodnej hranice. Model PWM štartuje od pomerne vysokých 885 ot./min, čo je rozdiel medzi 33 a (originálne je tam napísané s, čo považujem len za preklep) 34 % PWM na testovanej doske.“ mám chápať tak, že ak nastavím manuálne v UEFI statické otáčky nižšie, než 33%, tak sa ventilátor vôbec neroztočí? To je celkom zvláštne, pretože Noctuy boli typické tým, že nemali problém s hranicou (samozrejme, že otáčky nie sú lineárne u PWM) 20% (nejak 17, či to presne bolo, proste zaokrúhlené za 20% 🙂 ). Ďalší poznatok je ten, a to som aj nadobudol z testu A12x15 verzie na CoolingTechnique https://www.youtube.com/watch?v=7FigxE4LWuk, kde ten priebeh otáčok nebol dosť lineárny (tam skutočne úzka verzia má dosť vysoké otáčky pri málo %). Práve, že cvakanie (ak teda nepovažujem dosť expresívne extrémy pod 300 otáčok, kde to taktiež nebolo veľmi výrazné) som si nikdy minimálne u F12 a S12A nikdy nevšimol. Čo je výnimkou je úzka verzia A9x14… ktorá má zas dosť výrazný extrém (ten ventilátor skutočne ide rozbehnúť aj od 300 otáčok u PWM regulácie… a 22% u neho je nejak 600 otáčok…), kde do 1000 otáčok je možné poznať cvakanie v oblasti statora (čo asi považujem, že ložiská dostávajú zabrať, kde to zas chápem, tak malý ventilátor asi nebude najlepšie vyvážené a taktiež veľkosťou nebudú tak mohutné… ale inak, práve aj za možnosť ísť tak nízko s otáčkami je to skvelý ventilátor), ale napr. u S12A som si nič nikdy nevšimol. Ten ventilátor je na ne-generovanie pazvukov priam excelentný (S12A)… a práve PWM verzia, kde považujem, čo je ho vhodné a dobré používať tak nejak v rozsahu 300 až 700 otáčok, kde 3pinové verzie (ani ULN) neponúkajú takú variabilitu. Nemáte po ruke regulátor Noctua NA-FC1? U toho skúste zmerať tým spôsobom, že nastavíte 0%, ale necháte aktívny no-stop režim (min. 300 otáčok za min) bez žiadnej regulácie pomocou softwaru (resp. Biosu/UEFI). Lebo sa mi to zdá nejaké čudné… skúšali ste aj CPUfan konektor na doske, nie CHAfan/Power u tej Gigabytky? Lebo ak ten ventilátor nepodáva nejak dobré výsledky v rozsahu 300-1000 otáčok čo sa týka tvorenia akýchkoľvek zvukov, tak je to celkom „prúúúser“.

    1. Ďakujem za upozornenie, preklep opravený. Tá veta bola celá nejaká zmätočná…

      Pri 32 a 33 % sa rotor z pokojového stavu nerozbehne, pri týchto inzenzitách sa točí iba pri spomalení z minimálne 34 %, čo je na rozbeh minimum.

      Od PWM je tu asi nemožné očakávať, aby jeden vetrák bežali na vysokých a zároveń podľa potreby na extrémne nízkych otáčkach. Keď porovnám PWM a ULN na fixných 900 ot./min, tak ULN vtedy lineárne napája 8,8 V a PWM model pri pevnom napätí (4,92 V) začína mlieť posledných síl.

      Jasné, na CPU_fane sa sprava rovnako. To isté s regulátotom NA-FC1. Ten budeme používať na ovládanie otáčok vo veľkom teste, len treba naň dorobiť nejakú stupnicu okolo potenciometra (kvôli opakovateľnosti merania a pohodlnej interpretácii výsledok). Všeobecne by bolo fajn, keby Noctua prišla aj s nejakými pomalšími variantami modelov PWM s vrchnou hranicou, ako má trebars ULN (aj keď, to by tu bola otázka, aký by mali potom tie 3-pinové vetráky zmysel).

      No, nech to bude tak či onak, evidetne NF-A12x25 nemajú taký dobrý motor (napriek tomu, že vyzerá naozaj nebezpečne) alebo IC PWM ako iPPC-2000. Tie točia takisto na dvetisíc otáčok a nemajú ťažkosti ani s nižšími rýchlosťami. Takisto premýšlam, prečo 30-eurové vetráky nemajú trojfázový krútiaci moment ako Silent Wings 3. Tak hadam aspoň ten rotor v testoch dostojí papierových sľubov. Verím, že áno.

      1. stale je to na noctuu nejaké divné, prečo u nového ventilátoru nefunguje pwm … z 34 na 32 rozdiel 500 rpm je docela masaker… pri mojich nf a12x15 je pwm regulacia uplne plynulá od 20 do 10 percent – 460 do 1880 rpm …

        viem že ventilátory od ekwb mali problém s pwm na starsich doskách (bol nejaký update specifikacie) a tiez sa preto nedali regulovat plynulo a chovali sa hlučně… nebude to aj tento pripad ?

        1. Buhužiaľ, v metodike uvádzaná doska v tom nemá prsty. Úplne rovnaké správanie je na MSI X370 Carbon Pro či pri ladení cez samostatý PWM generátor. A nejde ani o chybu kusu (identicky sa správajú všetky vzorky ventilátorov, čo máme k dispozícii).

          1. tak to je zlé, docela som sa na ne tešil, esteze som si objednal len jeden na test a nie 18 na vsetky radiatory 😀

    1. Priebežná aktualizácia: cez lineárnu reguláciu sa ventilátory správajú rovnako ako v tomto teste aj u Gaba. Rozdiel je pri regulacii PWM, kde sa cvakanie pri rovnako nízkych otáčkach úplne stráca. Je však dôležité dodať, s čím sa ventilátory regulujú v tomto prípade, a to síce s mimoriadne drahým panelom Aquaero 6XT. Ten používa pre impulzy fixné 12V napätie a jediné, čo sa pri nižšej intenzite mení, sú širšie rozstupy medzi jednotlivými impulzami. Na základných doskách a všeobecne niektorých lacnejších generátoroch PWM to zrejme funguje inak, a aj na impulznú moduláciu sa používa nižšie napätie (s kratšími rozstupmi), čo sa zdá byť kameň úrazu. To už robustný motor nemá dosť šťavy a začína motor mlieť z posledného. S Noctuou v tejto veci samozrejme komunikujeme a všetky nové informácie doplníme do komentárov či prípadné zásadné veci priamo do článku.

      1. Nemá to skôr dočinenia s tým, že podľa špecifikácie má A12x25 PWM u lineárnej regulácie pomocou napätia vstupné napätie 12V, lenže pracuje (by malo) s PWM 5V ( https://noctua.at/en/products/fan/nf-a12x25-pwm/specification )? U Aquaera 6XT si to vysvetľujem tým, že mu asi „nanúti“ 12V u PWM (minimálne zo screenov Gaba na FB tichéPC pozerám, že tam to pracuje s 12V a pracuje to tam s PWM). Bolo by to vhodné odmerať pomocou voltmetra presne, keď je to zapojené na základnej doske, resp. cez regulátor NA-FC1, ktorý je tiež schopný pracovať s 5V ako to sama Noctua deklaruje v špecifikáciách. Očividne, minimálne verzia FLX, resp. PWM, ktorá rozhodne vychádza z FLX (veľmi podobne to mala napr. S12A FLX, ktorú som považoval za absolútne zbytočnú, pretože som si mohol hneď zakúpiť PWM, ktorá zvládala všetko, čo mala FLX a bola taká dva v jednom 🙂 ) má otáčky a motor u lineárnej regulácie nastavený tak, aby mohol točiť viac. Mal som za to, že model bude skôr konkurovať sériovej, nie industriálnej verzie F12… očividne, pre koncového používateľa má význam jedine ULN verzia… je teda škoda, že nevychádza PWM práve z nej + mala by PWM 12V reguláciu. Potom by to bol excelentný ventilátor. ps.: Mimochodom, ten priebeh otáčok v PWM a minimálne štartovanie na hranici 33-35% bolo charakteristické pre niektoré industriálne verzie. Takže asi PWM verzia zdedila taktiež graf a priebeh otáčok podľa niektorej verzie. Tam, na riešenie minimálnych štartovacích otáčok mohol poslúžiť NA-FC1 v inom móde, ako určitá „redukcia“, či „odpor“ úpravy krivky nastavenia základnej dosky, kde prijíma pwm signál a následne ho ešte redukuje. Síce som ho zatiaľ nikdy nepoužil, ale čo som sa dočítal v manuáli, je to možnosť B – Adjusting automatic motherboard fan control uvádzaná tu https://noctua.at/media/blfa_files/manual/noctua_na_fc1_manual_en.pdf . Tak, možno stojí za skúšku vyskúšať, čo to presnejšie robí a ako sa to správa. Rozhodne však vidím užívateľa, ktorý by preto, aby mohol plne používať tichú A12x25 PWM s otáznikom zakúpil ešte extra NA-FC1, čo je subtotal 45 Eur za jeden funkčnejší ventilátor. :-/ To asi nie. Potom hlavne nepoužiť štandardnú redukciu NA-RC7, čo asi nie je nič iné, ako odpor (zenerova dióda?) / redukcia z 12V na 9V.

          1. myslím to tak ze pwm signal na fan headeroch aquaera (ten stvrty pin) ma určite taktiez 5V … inac by na nom nebehali ventilátory…

            1. Aquaero ale uvádza vo svojich materiáloch toto: „In “PWM controlled” mode, an output value from a controller will be directly set as PWM duty cycle within the limits of minimum and maximum power setting. Fan output voltage will be permanently set to 12 V. If the output value is 0 %, the supply voltage is switched off to stop the fan.“
              (a sedí to i so SW monitoringom: NF-A12x25 je na štvrtom kanály).

              Možno na toto Noctua nie je tak senzitívna… podobne ako pri pevnom napätí, kedy tie vetráky nezhoria a v pohode sa točia nad rámec špecifikácií aj pri 24 V (čo je teda celkom rarita).

              1. ved ano … fan voltage – prvý pin 12V presne podla specifikacie http://www.formfactors.org/developer/specs/4_wire_pwm_spec.pdf

                kazdy pwm header musi davat konstantne 12V na pine 1 a modulovanych 5V na pine 4 … keby to bolo inak tak by ziadny pwm ventilator nefungoval, 12V na pine 4 by mu snad aj zabilo driver 😀

                3 post
                https://forum.aquacomputer.de/weitere-foren/english-forum/104448-problem-controlling-pwm-fans-or-pump-with-the-aquaero-6-solved/

                1. To je fakt, už ma opúšťa zdravý rozum… pri dumaní, prečo Gabovi tie vetráky štartujú cez PWM od nižších otáčok a hlavne bez toho cvakania…

                  1. Práve, možno ventilátorom nechutí modulácia ktorú dáva doska ani regulátor (viem že som kedysi niečo také videl na nejakom fóre, a už som si neni ani isty že sa to týkalo Vardarov) alebo žeby zlá elektronika vo ventilátore ?

                    a sorry, pin 1 je GND, pin 2 12V

  2. Vážení, v mene redakcie sa musím ospravedniť za dezinformáciu, ktorá vznikla zlyhaním ľudského faktora. PWM variant je, čo sa týka rozsahu i charakteru zvuku vynikajúci ventilátor. Text v článku je už upravený, starý samozrejme zostal. Len na lepšiu prehľadnosť sme ho preškrtali a po nejakom týždni ho snáď i vymažeme, až tam tie bludy nestrašia 🙂

      1. Na SYS_fanoch je vo všeobecnosti slabšia regulácia, takže tam sa to správa na oboch doskách, čo tu mám po ruke (t.j. Gigabyte X99-UD4 a MSI X370 Carbon Pro) tak ako to bolo v pôvodnom texte, teda PWM s roznehom od tych cca 850 ot./min. Žiaľ, na doske MSI sa to správalo takto aj na CPU_fane, takže som to hlúpo paušalizoval. No a po pichnití na CPU_fan dosky Gigabyte, keď si vetrák tichúčko rezal vzduch 250 otáčkami, mi už bolo jasné, kto je tu za vola…

        Asi chvíľkovo nejaká zlá energia v testlabe alebo skôr málo kofeinu v krvi :), pretože už regulácia krásne funguje aj cez PWM regulátor NA-FC1.

        1. 🙂 stane sa, o to je to horšie že je to už von. Možno by nebolo zle do budúcna pouvažovať nad niečím ako je to Aquaero. Sú to síce drahé potvorstvá ale možno by aj ten monitoring v software prispel k meraniam. A mňa by určite aj celkom zaujímalo nakoľko je aquasuite reálny pri zobrazovaní otáčok.

          1. Problém dostupných regulátorov PWM (vrátane Aquaera) je v slabom rozlíšení, teda v porovnaní s lineárnym regulátorom Gophert CPS-3205 II, ktorý používame. Ten je vďaka možnosti nastavenia V/A na tisíciny presnejší a v kombinácii s laserovým tachometrom sa dajú nastaviť a odčítať presné hodnoty, trebárs 900 ot./min. Výhoda je v tom, že si môžeme presne, čo chceme, vyladiť a s konkrétnou hodnotou prísť do komory na meranie hlučnosti a k nej priradiť zodpovedajúcu hladinu hluku. Temnou stránkou je, že niektoré ventilátory k požadovanej hlučnosti lineárnou reguláciou nedostaneme (alebo sa to bude správať takto defektne ako NF-A12x25) napriek tomu, že cez PWM pri nižších otáčkach bežne fungujú, čo je prípad NF-A15 PWM. V testoch chladičov to nie je zase až taký problém, pretože máloktorý sa nepodarí zregulavať na najnižšiu hladinu hluku, ktorú máme v metodike stanovenú… v testoch ventilátorov je to už horšie a a ako idú a nejdú regulovať linerárnym väčšinu používateľov počítam nezaujíma. Takže nejaký čas budeme používať regulátor NA-FC1 doplnený o nejakú percentuálnu stupnicu. Ale už rozmýšlame nad nejakým serióznejším DIY riešením 🙂

            A to Aquaero odčítava otáčky zrejme so slušnou presnosťou. V podstate sme s Gabom namerali rovnaké hodnoty. Akurát neviem, či mal (alebo enmal) pri tých minimálnych 227 použitú aj NA-RC14. Každopádne tak či onak je to oproti fyzickému odčítavaniu laserovým tachometrom do +/- 2 %, čo nemá vôbec zmysel riešiť.

            1. Bol som až doteraz mimo tak som rád, že sa to celé vysvetlilo :). NA-RC14 som nemal použitú – fan som pripojil na Fan 4 konektor – zvolil PWM reguláciu (typ) bez 12V boostu (ten zapnutý nebol) následne len regulácia a teda výsledok v RPM je veľmi podobný teda to Aquaero ukazuje dosť presne. Ak Ľubo chceš dodám aj tie videá :). Pekný večer všetkým.

        2. Pozerám, že to bola slušná dráma s tými meraniami. 😀
          Holt regulácia cez dosky… tam človek nikdy nevie na čom presne je.

        3. len reportujem ze na b350 tomahawk a z170 pro gaming/aura funguje tak ako má, od cca 220 rpm 😛 a myslím ze tých par rokov vývoja je do 1000 otacok velmi poznat

  3. Lubo, málem jsem dostal infarkt. Článek jsem četl zrovna ve chvíli, kdy mi přišla plná krabice NF-A12x25 PWM. Zatím nebyl čas je odzkoušet, ale doufám že jsem neudělal chybu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *