Sandisk Extreme Pro a Portable SSD – rýchle úložiská do vrecka

Čítanie

S novinkami od SanDisk sme sa prvýkrát zoznámili už počas našej návštevy Berlína na IFA 2019 v septembri. Extreme Portable SSD a Extreme Pro je dvojica rýchlych externých úložísk, ktoré sa zmestia do každého vrecka, no ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti ako bežné pamäťové kľúče. Aké sú však rýchle v praxi a oplatí sa investovať do takýchto úložísk? Všetko sa dozviete v podrobných testoch.

Čítanie: praktické testy

Testy spočívajú v sekvenčnom presune adresárov z RAM disku na SSD. Súbory týchto adresárov majú rôznu veľkosť. Od najväčších, respektíve najväčšieho 9-gigabajtového (kedy väčšina SSD dosahuje maximálny výkon) sa postupne zmenšujú až k veľmi malým (12 – 59 kB) – pri takejto práci už býva výkon pomerne nízky.





Testy čítania ukazujú veľmi podobné výsledky ako zápisu. SanDisku vyhovujú veľké súbory, pri ktorých poráža Samsung, no čím sú súbory menšie, tým stráca na rýchlosti, až je Samsung zase o vlas rýchlejší. Rozdiely sú však veľmi malé a ľahko ich tak pripísať aj chybe merania. Kľúč USB sa statočne drží externých SSD a len pri veľkých súboroch zaostáva výraznejšie. Aj pri čítaní však vidíme, že ani jednému z rýchlych diskov sa nepáčia malé súbory a v prípade 12 – 59 kB súborov ich poráža lacný Kingston.

Čítanie: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku AS SSD. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.




Syntetické testy čítania viac vyhovujú Extreme Portable SD, ktorým vždy poráža Samsung, čím mu vracia porážku zo zápisu. Opäť sú však rozdiely veľmi malé a takpovediac zanedbateľné. Môžete však vidieť, že že Extreme Pro výraznejšie zaostáva pri oboch 4K čítaniach a takisto aj prístupový čas je na úrovni iných kľúčov USB.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Extreme Portable SSD v kapacitě 500 GB už mám víc než rok jako proxy zálohovací disk, který nosím všude s sebou. Super věcička, není problém udržet rychlosti přes 250-300 MB/s i při velké hromadě malých souborů…

          1. Proč zajíc v pytli? 🙂

            SanDisk Extreme SD karty používám mnoho let a vždy byly spolehlivé, nevím, proč by si SanDisk neměl ohlídat i kvalitu svých SSD (respektive je to stejně nějaký derivát Western Digital samozřejmě).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *