Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

10 Gbit sieť – úskalia a riešenia

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

10 Gb sieť a ako na to?

Pri minulom teste RT-AX88U sme si povedali niečo viac o WiFi 6 a aké výhody prináša. Toto všetko sa vzťahuje aj na testovanú novinku RT-AX89X, a preto odporúčam si tieto veci preštudovať. Nebudeme sa však viac WiFi 6 venovať a opakovať to, čo sme uviedli v minulom teste, práve naopak. Zameriame sa na horúcu novinku na poli domácich sietí a tou je 10 Gb pripojenie.

Ide o logický ďalší krok v hierarchii rýchlostí sietí, ktorý sa už dlho používa vo firemnom/serverovom prostredí. Tam sa už môžete stretnúť dokonca so 100 či 400 Gb Ethernetom, čo je však pre domácnosti hudbou budúcnosti. Späť teda k dnešnej téme 10 Gb Ethernetu. Aká je jeho výhoda a prečo ide o podstatný update oproti aktuálnemu stavu domácich sietí?

Úvod do problematiky

V prvom rade je potrebné zmieniť, že väčšina domácností s aktuálnym hardvérom je v drvivej väčšine obmedzená na 1 Gb Ethernet, teda na 1000 Mb prenosy pomocou káblovej siete. Keby sme šli ešte o pár rokov dozadu, mohli ste mať doma aj len 100 Mb sieťové prvky. Aktuálne sa však 1 Gb dá považovať za štandard a preto budeme vychádzať z neho.

Ešte jeden dôležitý poznatok. V tejto téme sa nebudeme venovať rýchlosti internetového pripojenia, teda rýchlosti vášho internetového operátora (ISP). Tým mám na mysli, či máte doma zavedenú optiku, ADSL a pod. od Orange, Telekom, UPC a pod. Rýchlosť internetového pripojenia samozrejme súvisí aj s rýchlosťou domácej siete, nie však priamo. Jediný prípad, kedy prídu do konfliktu je ten, že by váš ISP ponúkal vyššie rýchlosti ako vaše sieťové prvky zvládajú, čím by ste si obmedzili aj rýchlosť internetového pripojenia. Pre ozrejmenie uvádzam praktický príklad. Môžete mať napríklad 250 Mb internetové pripojenie cez optiku, no váš smerovač má iba 100 Mb porty WAN a LAN. Tým si internetové pripojenie v domácnosti obmedzíte na maximálnu rýchlosť 100 Mb/s. Ak váš router či switch podporuje 1 Gb pripojenie, budete môcť využiť plných 250 Mbit, ktorých vám váš operátor poskytuje. Je potrebné teda rozlišovať rýchlosť domácej siete a internetového pripojenia.

Prečo je 10 Gb veľký krok vpred?

Ako už z názvu vyplýva, 10 Gb Ethernet ponúka desaťnásobne vyššiu rýchlosť, ako doteraz zaužívaný 1 Gb Ethernet. Ide prakticky o rovnaký skok ako sme videli pri zmene zo 100 Mb na 1 Gb (1000 Mb). V praxi to teda znamená, že teoretické maximálne rýchlosti prenosov sa zvýšia zo 125 MBps (megabajtov za sekundu) na 1250 MBps/1,25 GBps (gigabajtu za sekundu). To či prenesiete 100 MB alebo 1 GB za sekundu je samozrejme veľký rozdiel. Opäť praktický príklad, 40 GB film pri 1 Gb sieti prenesiete za 5 minút 20 sekúnd, pri 10 Gb za 32 sekúnd. Verím, že takto si rozdiel v rýchlosti budete vedieť lepšie predstaviť. Dôležité je tiež spomenúť, že uvádzané výpočty sú čisto teoretické a nebudú predstavovať reálny scenár, kde do rovnice vstupuje veľa ďalších premenných a treba ich brať preto s rezervou.

Ako na 10 Gb sieť a na čo si dať pozor?

V prvom rade opäť upozorňujem, že rozoberaná problematika nijako nesúvisí s rýchlosťou internetového pripojenia, teda zakúpenie nového hardvéru vám neumožní stiahnutie novej hry či filmu 10× rýchlejšie ako doteraz. Hovoríme o rýchlosti siete LAN, teda medzi zariadeniami vo vašej domácnosti.

Domáca sieť sa skladá z niekoľkých prvkov a každý jeden článok musí byť schopný podporovať 10 Gb, aby ste vedeli využiť spomínané zvýšenie rýchlosti. Začnime teda tým úplne najnižším prvkom, ktorým je kabeláž. Možno sa pýtate, prečo rozoberáme káble, veď ethernet ako ethernet, nie? Opak je pravdou. Opäť si treba dať pozor na to, aké káble máte doma použité, pretože v drvivej väčšine prípadov pôjde o CAT5E alebo v prípade starších dokonca len o CAT5. V prvom prípade dokážu káble preniesť 1 Gb/s, v druhom len 100 Mb/s. Na to, aby ste vedeli využiť 10 Gb pripojenie budete potrebovať káble CAT6, CAT6A alebo CAT7. Rozdiely medzi jednotlivými verziami sú napríklad v maximálnej dĺžke pri zachovaní maximálnej rýchlosti a pod. V každom prípade, na 10 Gb sieť budete potrebovať novšie ethernetové káble, než bežne používané a dodávané CAT5(E).

Podobne ako káble, aj všetky ostatné prvky domácej siete musia podporovať 10 Gb pripojenie. V prvom rade pôjde o router/smerovač, akým je testovaný RT-AX89X, ale reč môže byť aj o switchi/rozbočovači, NAS/lokálnom sieťovom úložisku či koncovom zariadení, akým je predovšetkým počítač/notebook. Jediný prvok siete, ktorý 10 Gb nemusí podporovať a pravdepodobne dlho ešte nebude sú konvertory/modemy od vášho ISP, ktorým napríklad meníte optický kábel na ethernet v domácej sieti. 10 Gb internetové pripojenie asi tak skoro do domácnosti operátori poskytovať nebudú a predpokladám, že všetky modemy, ktoré sú momentálne dodávané k internetovému pripojeniu sú obmedzené na 1 Gb konektory LAN. Takže tento článok siete ostáva jediný nezmenený a momentálne ho nemáte ako vymeniť a ani žiadnu výhodu by to neprinieslo (jedine, že by ste mali prístup do nejakej firemnej siete s rýchlosťou vyššou ako 1 Gb/s).

Stav mojej lokálnej siete pred začiatkom testov bol nasledovný. Z modemu mám natiahnutý kábel do smerovača a z neho do NAS, počítačov a pod. Všetko sú už káble CAT6A/CAT7, takže prvú podmienku – kabeláž – máme splnenú. Druhou je teda ústredný prvok siete – smerovač. Testovaný RT-AX89X ponúka dvojicu 10 Gb portov a to klasický RJ-45 aj druhý, pre bežných ľudí menej známy port SFP+, ktorý sa používa hlavne vo firemných sieťach, serveroch a pod. V domácej sieti sa doteraz vyskytoval len výnimočne a ja som sa s ním tiež stretol prvýkrát až teraz. V ďalšom kroku potrebujeme zabezpečiť, aby aj ďalšie zariadenia v sieti mali možnosť využiť toto 10 Gb pripojenie. Najdôležitejšie teda bude, aby sa váš počítač, prípadne notebook, dokázali pripojiť k smerovaču.

10 Gb pripojenie pre PC a notebooky

Pripojenie počítača k smerovaču pomocou kábla asi predstavovať netreba, na každej bežnej základnej doske nájdete RJ-45 konektor. Problém zase nastáva v tom, aké rýchlosti podporuje. Väčšina základných dosiek bude podporovať 1 Gb a niektoré novšie aj 2,5 či 5 Gb. Na trhu je len zopár high-endových základných dosiek s podporou 10 Gb konektorov LAN už vstavaných v hlavnom I/O na zadnej strane. U nás sme testovali napríklad ASRock X470 Taichi Ultimate, alebo Gigabyte Aorus Xtreme na platforme X570. 10 Gb LAN je zatiaľ na základných doskách ako šafránu a dá sa tak predpokladať, že väčšina používateľov takto vybavenú doskou mať nebude. Absencia 10 Gb LAN na notebookoch je pravdepodobne 100 %, nemám vedomosť o tom, že by bol na trhu notebook, ktorý by takýto konektor ponúkal. Aké je teda riešenie, ak nemáte jednu z mála základných dosiek s 10 Gb LAN?

Riešenie je pomerne jednoduché a tým sú rozširujúce karty PCIe či prípadne Thunderboltová dokina pre notebooky.

   

Vďaka spolupráci s americkou firmou Sonnet Technologies vám môžeme takéto príslušenstvo ukázať a taktiež ho otestovať v praxi. Ja osobne mám dvojicu dosiek s 10 Gb LAN, no testy budeme vykonávať práve na kartách PCIe, čo je relevantné riešenie pre väčšinu z vás. Na test nám výrobca poslal dvojicu kariet PCIe s názvami Solo10G a SoloG SFP+, a taktiež Thunderbolt 3 dock s konektorom SFP+ nazývaný Solo10G SFP+ (Thunderbolt 3 Edition). V plnej kráse ich môžete vidieť na obrázkoch nižšie. Všetky tri produkty sme použili pri testoch a ešte si ukážeme pri testovacej zostave. S výrobkami od Sonnet mám skvelé skúsenosti, fungujú dalo by sa povedať v režime plug and play, teda bez nutnosti nejakého zásahu používateľa a výrobky vždy spĺňajú to, čo výrobca tvrdí na webstránke. Dlhodobo používam aj ich TB3 a eGPU dokovacie stanice, s ktorými mám tiež len veľmi dobré skúsenosti. U nás je výrobca pomerne nezámy a preto im aspoň takouto cestou chceme dať priestor, aby ste sa o nich dozvedeli.

   

Ďalšie produkty s podporou 10 Gb LAN plánujeme testovať v priebehu roka, pôjde predovšetkým o rôzne NASy a switche.

Dodatok – typy konektorov

Doteraz sme sa bavili výlučne o použití konektoru RJ-45, ktorý všetci dobre poznáte. Router však ponúka aj konektor SFP+, ktorí prináša ďalšie možnosti pripojenia. Buď do SFP+ portu zasuniete kábel aj s kovovými časťami, ktorý sa označuje ako DAC (Direct Attach Copper). Ponúkané sú v rôznych dĺžkach, ja som za účelom testovania zakúpil 1, 2 a 3 m káble od rôznych výrobcov. Na obrázku je kábel DAC v strede, RJ-45 vľavo.

   

Druhá nová možnosť je použitie optických káblov, ktoré však vyžadujú vysielače  (transceivers) SFP+. Tie sa zasúvajú do SFP+ portu na oboch koncoch pripojenia a následne optický kábel do vysielačov. SFP+ vysielače môžu podporovať aj klasické konektory RJ-45, potrebujete však na to špeciálny transceiver, ktoré nám opäť poskytol výrobca Sonnet.

   

Pri vysielačoch SFP+ musím upozorniť na jednu vec. Tou je kompatibilita. Problematika konektorov SFP+ je zatiaľ aj pre mňa novinka, no z vlastnej skúsenosti a aj po komunikácii s výrobcami môžem povedať, že hoci fyzicky viete konkrétny vysielač zapojiť do routra, počítača či switchu, neznamená to však, že bude aj naozaj fungovať. Vyzerá to tak, že kompatibilita portov SFP+ a jednotlivých vysielačov je pomerne lotéria a jediné optimálne riešenie je asi používať všetky výrobky od jedného výrobcu. To v našom prípade nebolo možné, nakoľko Asus nevyrába 10 Gb vysielače SFP+. Optické vysielače Sonnet sa mi na routri nepodarilo sprevádzkovať, o čom som informoval Asus a čakám na odpoveď. Testy teda prebiehali za použitia kábla DAC, ktorý fungoval bez problémov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Díky, konečně profesionální recenze routeru, byť tedy já asi nebudu „cílovka“ pro toto AIO řešení.

    Jinak co se týká SPF, bývají typicky problémy u značkových modelů a modulů. OEM bývají v tomto ohledu spolehlivější.
    Těším se na recenze switchů, přece jen kupovat 10G SOHO switche naslepo je trochu drahý sport. 🙂

    1. Ďakujem za pozitívnu odozvu, chcel som, aby bol článok aj trochu edukatívny a dozvedeli ste sa tak niečo viac o 10 Gb domácej sieti. Aj pre mňa je toto novinka, doteraz som fungoval len na 1 Gb sieti (aj internetovom pripojení) a o upgrade na 10 Gb som uvažoval už dlhšie. Na trhu ale chýbali 10 Gb routre a switche aj NASky s 10 Gb pripojením mali cenovky niekde inde. Postupne sa ale 10 Gb zariadenia stávajú dostupnejšie, preto by som sa chcel tejto téme v priebehu roka viac venovať, je to jedno z mojich predvsadzatí na tento rok 🙂

      1. Já čekám, až se 10G ještě trochu zlevní a hlavně přijdou „normální“ modely switchů, protože za některé „podivuhodné“ modely připlácet nehodlám. NAS, stejně jako router mám homemade, takže upgrade NASu bude brnkačka a routeru 1G port stačí, protože to je „jen“ router (a ne router s integrovaným switchem).

        Co se switchů týká, tak zatím je asi nejlepším řešením QNAP QSW-M2108R-2C, což je primárně 2,5G switch, ale v případě nouze může posloužit i jako Coreswitch, ovšem ta cena je (za 8×2,5G + 2x10G a pouhý L2, byť domácí síť asi víc potřebovat nebude) stále ještě moc vysoká, a totéž platí i pro spotřebu. Tak zatím zůstávám na 1G a upgrade plánuju až na 10G, 2,5/5G velmi pravděpodobně přeskočím zcela. Do té doby snad dojde k částečnému snížení spotřeby (která je do značné míry dána i rychlostí signalizace) a hlavně ceny.

        1. Pán je labužník 🙂 NASku máš spravenú na TrueNAS? A ten homemade router by ma tiež zaujímal…

          Aby som uviedol veci na správnu mieru, nie som zrovna sieťar a veľa vecí sa učím za pochodu – ako teraz SFP+. Doteraz som si vystačil s routrom, ktorý má veľa LAN portov, takže mi slúži aj ako switch, k nemu mám cez AiMesh pripijený ďalší, aby som mal porkytý celý byt a k hlavnému mám pripojenú ešte Qnap NASku. Uvažoval som aj nad homemade NAS, ak máš ty, ale nikdy som si na to nenašiel čas a doteraz mi chýbali aj ďalšie prvky siete – router a switch, aby som mohol pohodlne naskočiť na 10 Gb. NASku chcem už dlho upgradnuť na 10 Gb a Thunderbolt 3 a HDD vymeniť za SSD, nakoľko súčasná rýchlosť mi dosť prekáža a obmedzuje ma (2x 8TB HDD v RAID1). Nehovoriac o tom, že disky hrozne vŕzgajú, čo je v noci obzvlášť otravné. Nikde inde už HDD nepoužívam, len v NASke.

          Uvažujem, že by som si nabudúce už celý zostavu napchal do racku, kde by bolo všetko – NAS, switch, PC, Mac a router na vrchu…

          1. Ano, TrueNAS, nějakých 16TB, cvrlikání disků mi nevadí, protože je v separátní místnosti.

            Router mám postaven na PCengines APU2 (https://www.pcengines.ch/apu2.htm) – fakt moc pěkná krabička (OS je klasický Debian, akorát učesaný podle mých potřeb, 2xWAN, 1x LAN s policy routingem a několika démony nad rámec běžných síťových služeb).

            Core switch je 24portový CRS326 (je skoro plný, bral bych raději 48p, ale v rozumné ceně nic takového není), plus pár CRS106 v roli pobočných switchů. Jako AP slouží asi 6 nebo 7 Mikrotiků.

            Jinak mně zatím 1G stačí, nepociťuju, že by to byl bottleneck.

            Rack ti doporučuju, pokud máš na něj místo, docela se všechno „uklidí“

  2. Ještě by mě zajímalo, ty výsledky jsou se standardním MTU/MSS (což bych podle dosažených přenosových hodnot předpokládal)?

    1. Áno, štandardné nastavenia, nič som nemenil a ani Jumbo frame nebol zapnutý. Čiže testovalo sa tak, ako je router nastavený od výrobcu a ako asi aj väčšina ľudí routre používa. Aspoň je používateľ donútený si pri setupe zmeniť login, však vieme ako to u laikov býva, buď žiadne heslo alebo admin/root =D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *