ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Slúchadlá ROG Theta s 7.1 audiom

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov.

Slúchadlá ROG Theta s 7.1 audiom

Druhým novým produktom ROG sú slúchadlá Theta 7.1. Ako už názov napovedá, ponúknu 7.1 audio. Ide tiež o prvé herné slúchadlá s USB-C.

Dizajn balenia je v rovnakom duchu ako u myšky. Vnútri okrem slúchadiel nájdete adaptér z USB-C na USB-A, odnímateľný mikrofón, vymeniteľné ušnice a dokumentáciu.

Theta 7.1 sú pomerne veľké slúchadlá a s hmotnosťou 597 gramov nepatria ani medzi najľahšie. Kvalita spracovania je príkladná. Vonkajšia časť ušníc je hliníková, rám je tiež pevný a nič nevŕzga. Polohovanie je možné v dvoch smeroch, jednak ramená sú tradične vysúvacie a samotné ušnice sa vedia otáčať okolo pántu. Otáčanie je však dovnútra ako je vidieť na obrázku hore. Neviem na čo je až takýto uhol dobrý, nikto slúchadlá v takomto uhle asi odkladať nebude. Keby sa otáčali v inom smere, dali by sa zložiť na krku, prípadne na stole.

Hlavnou vychytávkou slúchadiel je samozrejme zvuk. O ten sa stará štvorica meničov, konkrétne tri 30 mm pre stred, zadok a bok a 40 mm pre predok. Vďaka tomu vedia slúchadlá vytvoriť 360-stupňový 7.1 priestorový zvuk, silné basy a predovšetkým 3D audio v hrách. Slúchadlá využívajú SupremeFX S1220A DAC, ktorý poznáme aj zo základných dosiek. Podľa výrobcu dosahuje 118 dB SNR a neprehrieva sa vďaka použitiu tepelného materiálu, ktorý odvádza teplo. Nájdete tu tiež štvoricu zosilňovačov ESS 9601. Slúchadlá používajú viacvrstvové PCB, ktoré by malo zabrániť elektromagnetickému rušeniu. Audio signály a podsvietenie RGB sú oddelené. Ďalšie technické parametre sú impedancia 32 ohm a rozsah 20 Hz – 40000 Hz. Na rozdiel od iných 7.1 slúchadiel nemá Theta subwoofer ale Virtual Bass zo všetkých 4 driverov.

   

Jednou z hlavných predností slúchadiel je ich komfort. Most je dobre vystlaný a ani vyššia hmotnosť tak nerobí problém. Slúchadlá majú vhodne nastevený prítlak, vďaka čomu na hlave dobre sedia a zároveň nepadajú, ale ani netlačia. Kapitolou samou o sebe sú vymeniteľné výstelky ušníc. Na výber máte z kožených 2,9 cm a látkových 3,5 cm výplní. V oboch prípadoch sa priamo uší/hlavy ale dotýka látka, takže až taký rozdiel medzi nimi nie je. Oba typy sú veľmi mäkké a príjemné. Sú tiež prispôsobené na nosenie okuliarov vďaka mäkšej časti v oblasti, kde sa nachádzajú. Tvar (D) ušníc dobre ergonomicky sadne na uši a nikde nič netlačí. Výrobca sa tiež chváli tým, že látka dobre dýcha a znižuje tak teplotu až o 25 %.

Zaujímavý detail je téma ROG na vonkajšej strane nastaviteľných ramien. Ako už bolo spomínané, ide o prvé herné slúchadlá USB-C. Väčšina nových dosiek už je vybavená USB-C, takže nebudete mať problém ich pripojiť k PC. Ak máte staršiu zostavu, v balení nájdete aj adaptér na USB 2.0. Hoci USB-C používam už prakticky všade, len 1,2 m dlhý kábel je pomerne krátky a musel som tak použiť adaptér, aby mi slúchadlá dočiahli od počítača.

Pletený kábel USB-C vychádza až od spojenia dvojice hrubých káblov, ktoré vedú z oboch ušníc. Tieto hrubé gumenné káble sú pomerne pevné a horšie sa ohýbajú. Pri používaní slúchadiel som sa tak cítil akokeby som využíval fonendoskop. Hrubé káble vedúce z oboch slúchadiel sú asi najväčšie negatívum, na ktoré som počas používania prišiel. Zvyčajne mávajú headsety len jeden kábel, tu sú dva a ešte takéto nemotorné. Ostáva mi len špekulovať, či to má nejaký súvis s tým, že je tu konektor USB-C alebo že sú štyri meniče v oboch ušniciach. tak či inak sú tieto káble obťažujúce.

 

Vďaka USB-C sú slúchadlá určené nielen pre počítač, ale aj mobily, tablety či konzoly. Na prepnutie medzi počítačovým a mobilným režimom slúži prepínač na ľavej ušnici. Rozdiel je v tom, že pri režime PC môžete využívať 7.1 audio, zatiaľ čo pri mobilnom len stereofónny zvuk. Pod prepínačom nájdeme tiež ovládanie hlasitosti, vypnutie mikrofónu pri stlačení tohto tlačidla. 5-sekundové podržanie zase vypne podsvietenie RGB.

Slúchadlá tiež ponúkajú odnímateľný mikrofón, ktorý je prvým mikrofónom na trhu s certifiaciou TeamSpeak Premium. Využíva dokonca AI na potlačenie okolitého zvuku. Slúchadlá majú dedikovaný procesor s trénovanými profilmi pomocou AI, ktoré dokážu údajne eliminovať až 50 miliónov typov ruchu okolia ako reč v pozadí, písanie na klávesnici či klikanie myši.

Ako prvý produkt ROG, ani Theta 7.1 by nebola kompletná bez podsvietenia RGB. Obe ušnice majú podsvietené logo ROG. Typ a farbu podsvietenia viete upraviť v aplikácii.

 

Podobne ako pri myši Chakram aj Theta 7.1 môže použiť Armoury II ako aj Armoury Crate. Nastaviť si viete rôzne hudobné profily ako aj upraviť si vlastný ekvalizér ale predovšetkým zapnúť osemkanálový režim.

Nechýba už spomenuté ovládanie podsvietenia ako aj otestovať si, či virualný priestorový zvuk funguje. V tomto deme budete počuť, ako zvuk prechádza okolo vašej hlavy a funguje to veľmi dobre.

Hodnotenie

Asus ROG Theta 7.1 sú zaujímavé slúchadlá, ktoré zaujmú hlavne priestorovým zvukom vhodným na hranie hier, ktoré vedia využiť 3D audio. Ľahko tak budete vedieť lokalizovať nepriateľov, ktorý sa snažia ku vám dostať napríklad od chrbta. Musím ale povedať, že aj počúvanie bežnej hudby bolo v 7.1 režime príjemné a zvuk dostal väčšiu hĺbku. Vďaka rôznym režimom si navyše môžete nastaviť, aby zvuk znel ako v štúdiu či hale. Slúchadlá sú veľmi pohodlné, no pomerne ťažké a po nejakých 2-3 hodinách mi už začínala ich hmotnosť vadiť. Rovnako mi prekážali dva hrubé gumené káble, ktoré vedú z oboch ušníc. Nemôžem si pomôcť, ale pripomína mi to fonendoskop. Chválim ale použitie USB-C a možnosť používať ich so všetkými modernými zariadeniami. ROG Chakram má pomerne vysokú cenu. Theta 7.1 však cenovkou atakuje ešte vyššie a s cenou atakujúcou 300 eur to rozhodne nebude ľahká investícia. Opäť si výrobca necháva zaplatiť za prémiové funkcie, spracovanie aj wow faktor.

Slúchadlá si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 285 €/7699 Kč.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Dovolil by som si položiť jednu amatérsku otázku. Nedávno som začal používať externú zvukovú kartu prepojenú, ako väčšina cez usb konektor. A chcel by som sa spýtať, či toto usb prepojenie nejako nedegraduje zvuk, v prípade použitia extrémne kvalitnej zvukovky. Tiež mi nie je jasné, kade všade sa „motá“ zvuk po základnej doske, keď je dostupný na všetkých usb konektoroch a pci-e slotoch. Predpokladám, že ide ako dáta, čiže digitálne….nie analógovo. Keď sa použije externá zvukovka,
    obchádza signál integrovanú zvukovú kartu ?

    1. Rušení nehrozí, hrozí pouze nějaká ta milisekunda zpoždění, kterému se snaží výrobci těchto aparátů předcházet kvalitními USB kabely – používej pokud možno pouze kabel dodaný ke zvukové kartě, připojený k zadnímu výstupu na desce.

    2. Přesně tak. Mám přes USB kabel zapojený Schiit Modi 3+ DAC, integrovaná ZK na základní desce se vůbec neuplatňuje a USB je pochopitelně digitální přenos, nedochází tedy k degradaci. U vaší externí ZK to bude fungovat stejně.

  2. Ďakujem za odpovede. Takže celý problém okolo kvality integrovaných zvukoviek spočíva v tom, či sa použije DA prevodnik
    integr.zvukovky, alebo DA prevodník externej zvukovky. To by bolo potom lepšie použiť digitálny výstup z integr. do externej,
    ale to usb slúži súčasne na napájanie exter.zvukovky.

    1. Digitální výstup zvukové karty už dnes použiješ spíše výjimečně v případě párování se starším (ne nutně stárnoucím) receiverem, narozdíl od bezprostředního a protěžovaného hdmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *