Internet na cestách
Mobilný LTE hotspot sa môže v časoch smartfónov zdať zbytočný, no skúste mať k mobilu pripojených 10 zariadení a zdieľať WiFi povedzme 10 hodín. Väčšina smartfónov takú výdrž v režime hotspostu nemá a pri služobných cestách či pobyte na chate môže byť vybitie telefónu nežiaduce. D-Link preto na trh prichádza s mobilným LTE routrom, ktorý vám vytvorí hotspot pokojne aj na celý pracovný deň.
DWR-933
Balenie routra obsahuje dokumentáciu, adaptér z nanoSIM na microSIM, microUSB kábel a batériu. Popis na škatuľke prezrádza zopár základných parametrov, ako je LTE Cat 6, AC1200, 10 pripojených zariadení naraz či výdrž až 14 hodín.
Zadná strana má jednoduchý plastový kryt, ktorý ľahko odnímete. Tým sa dostanete k dvojici slotov – microSIM a microSD.
Zároveň tu vidíte zopár informácií o sieti, ako názvy WiFi a základné heslo.
Inštalácia je jednoduchá a rýchla. Stačí vložiť SIM kartu do adaptéra, ten zasunúť do slotu a zaistiť. Následne vložiť batériu, zavrieť plastové vrátka a modem stačí spustiť.
Po krátkej spúšťacej sekvencii uvidíte na malom 0,96″ displeji OLED informácie o batérii, WiFi sieťach, ale predovšetkým pokyn na zadanie PINu. Na to sa musíme presunúť do webového prostredia.
Na vašom počítači je potrebné sa pripojiť k sieti WiFi, ktorú modem vysiela. Následne navštíviť adresu 192.168.0.1, čím sa dostanete do webového rozhrania modemu. Tu zadáte prihlasovacie meno admin a heslo necháte prázdne. Po prihlásení na vás vyskočí okienko s upozornením na nutnosť odomknúť SIM kartu, ak ju máte chránenú PINom ako v mojom prípade. Ak máte sekundárnu SIM určenú len do modemu, môžete si ochranu PINom aj vypnúť. Modem ponúka aj možnosť čítať SMS prichádzajúce na SIM kartu.
Rýchla inštalácia vás prevedie základnými nastaveniami, kde si viete zmeniť názvy aj heslá loginu do webu aj WiFi a takisto aj nastavenia pripojenia k mobilnej sieti.
Vo webovom prostredí nájdete množstvo ďalších nastavení. Prvé sa týkajú vášho internetového pripojenia. Osobne som router skúšal v sieti LTE operátora 4ka a nič okrem vloženia SIM karty a zadania PINu som nemusel nastavovať.
Pokračujete nastaveniami WiFi, kde si viete zmeniť názvy aj heslá pre obe siete – 2,4 aj 5 GHz. Router dokonca ponúka aj WPS na rýchle párovanie s novými zariadeniami. Môžete si tu tiež pozrieť zoznam aktuálne pripojených zariadení.
Všeobecné nastavenia ponúkajú možnosť zmeniť IP adresu a rozsah IP adries pre server DHCP. Môžete filtrovať MAC adresy, zapnúť firewall, NAT či zmeniť dĺžku aktivity displeja.
Správa systému poslúži hlavne na kontrolu stavu batérie ale aj zmenu jazyka (slovenčina ani čeština tu nie je), ako aj uloženie a načítanie profilov, resetovanie a reštart či inštalovanie aktualizácií.
Webové rozhranie je prehľadné, no prekvapivo ponúka veľa nastavení a prakticky všetko, čo by ste od LTE routra mohli očakávať. Zároveň je tu väčšia možnosť prispôsobenia, ako keby ste si hotspot robili zo smartfónu, čo sa môže zísť hlavne pri kolaborácii viacerých ľudí a zariadení rôzneho typu.
Hodnotenie a skúsenosti
D-Link DWR-933 mi prišiel vhod pri nedávnej návšteve rodiny, kde nie je zavedený pevný internet, no nachádza sa tu sieť LTE. Hneď ráno som vložil svoju SIM kartu do routra a začal pracovať na nových recenziách. Modem síce sľubuje teoretické rýchlosti 300/50 Mb/s, no toto veľmi záleží aj od vášho operátora, pokrytia a pod. Ja som v sieti 4ky nameral 30 Mb/s na downloade aj uploade. Na tom istom mieste mi ale iPhone 11 Pro Max s rovnakou SIMkou ukázal v Speedteste 100 Mb/s oboma smermi. Isté straty rýchlosti teda proti niekoľkonásobne drahšiemu smartfónu tu sú, treba s tým tak počítať.
Musím však poznamenať, že k routru som pripojil asi 3 smartfóny, tablet aj notebook a celý deň som bez problémov pracoval a nijaké výrazné spomalenia či iné problémy som si nevšimol. Keď hovorím celý deň, myslím tým reálnych 11 hodín od plného nabitia po vypnutie routra. Počas celého času bolo k nemu pripojených 1 – 5 zariadení a router za tú dobu preniesol 3,5 GB dát. Podľa mňa DWR-933 v tomto teste obstál na jednotku, umožnil mi celý deň pracovať a hoci 11 hodinová výdrž nie je 14 ako sľubuje výrobca, ide stále o veľmi dobrú hodnotu, na ktorú väčšina smartfónov stačiť nebude. Keď k tomu prirátame bohaté možnosti nastavení vo webovom rozhraní, kompaktné rozmery 98 × 71 × 19 mm a hmotnosť 127 gramov, ide o ideálneho parťáka na cesty. Ocenil by som ale možnosť konfigurácie cez aplikáciu, webové rozhranie nemusí byť vždy zrovna ideálnym riešením. Zvláštna je tiež integrácia microSD slotu, ktorý by mal slúži ako sieťové úložisko, no reálne sa mi k nemu nepodarilo dostať ani na Windowse, ani na Macu či smartfóne. Iba po pripojení microUSB káblom k počítaču sa SD karta objavila ako klasické prenosné úložisko. Zvláštne je tiež, že som zmienku o SD karte nenašiel ani nikde vo webovom rozhraní.
V roku 2020 by som tiež očakával použitie USB-C namiesto microUSB. Oficiálna cenovka je stanovená na 129 eur/3 629 Kč, čo pre niekoho, kto by router využil raz za rok nemusí byť práve výhodná investícia. Naopak, ak často cestujete a máte stále problém s vybíjaním smartfónu, môže byť toto ideálnym riešením. Takisto vidím vhodné využitie pre rodiny na chate či dovolenke, kde router poslúži na zabezpečenie životne dôležitého internetu pre deti napríklad s lokálnou dátovou SIM kartou. Využití sa dá nájsť mnoho, naozaj však záleží len od vašich požiadaviek.
Router si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 129 €/3629 Kč.
D-Link DWR-933 |
+ kompaktné rozmery |
+ 2,4 aj 5 GHz siete |
+ dlhá výdrž (otestovaných 11 hodín) |
+ rýchle a jednoduché nastavenia cez web |
+ bezproblémový chod |
- microUSB a otázne využitie microSD slotu |
- zišla by sa aplikácia na ovládanie v smartfóne |
- Contents
- Internet na cestách