Intel má problém i na 7nm procesu. První procesory až za 2,5 roku?

7nm proces Intelu má problémy, kvalita je o 12 měsíců pozadu za plánem, 7nm procesory byly odložené

Je tu špatná zpráva týkající se perspektiv procesorů pro PC v budoucích letech. Tedy alespoň těch od Intelu. Společnost teď totiž oznámila, že má problémy se svým nadcházejícím 7nm procesem, který by měl být konkurencí pro 5nm proces TSMC, jenž budou používat budoucí procesory AMD. 7nm proces Intelu je ale kvůli technickým problémům 12 měsíců pozadu a první 7nm procesory této značky možná budou až v roce 2023.

Ve včera vydaných finančních výsledcích za Q2 2020 Intel oznámil, že se potýká s defektním chováním ve své 7nm výrobní technologii, která měla následovat po aktuálním (v noteboocích) 10nm procesu. Výtěžnost je kvůli tomu údajně celých dvanáct měsíců pozadu za tím, kde by ji Intel při vývoji podle plánu teď měl mít. Toto znamená, že 7nm výroba nebude v původně plánovaném termínu ekonomicky možná a procesory se opozdí.

Zatím Intel uvádí, že zpoždění procesorů bude jen o půl roku (šest měsíců). Asi to nemusí být definitivní, ale prozatím Intel tvrdí toto. Firma uvedla, kdy po tomto odkladu čeká první 7nm procesory: má to být nejdříve koncem roku 2022, možná ale až začátkem roku 2023. Toto jinak mají údajně být procesory Core pro PC – snad Core 13.(?) generace, jejíž kódové označení je prý Meteor Lake. Do této doby tedy Intel bude nabízet jen 10nm procesory.

Serverové Xeony mají být až poté, u těch nyní Intel očekává uvedení nejdříve v první polovině roku 2023. Protože ony „klientské procesory“ budou podle Intelu prvním 7nm produktem, asi to znamená, že do této doby nevydá Intel ani 7nm samostatná GPU. Na 7nm technologii měl Intel mít postavené výpočetní GPU Ponte Vecchio pro superpočítač Aurora, které má být k dispozici na konci roku 2021 nebo začátkem roku 2022, ale tento čip tedy nebude moci být 7nm. Buď ho Intel převede na 10nm proces, nebo použije 7nm či 5nm proces TSMC.

Slajdy Intelu k výsledkům za Q2 2020 mluví o zpoždění produktů o 6 měsíců, proces samotný má ale skluz 12 měsíců

Intel už je otevřený výrobě mimo vlastní továrny. Začne to asi u GPU

Podle šéfa Roberta Swana totiž Intel bude pragmatický a pokud nebude schopen svoje čipy uspokojivě vyrobit ve vlastních linkách, nebude se bránit tomu, aby začal místo toho požívat externí továrny (TSMC, Samsung) jako AMD či Nvidia. Toto sdělení může být prvním krůčkem na cestě k tomu, že se Intel jednou svých vlastních továren zbaví a také bude tzv. „fabless“ výrobcem čipů (jako prakticky všichni ostatní až na Samsung). Ale zatím to asi je jenom možnost, ne jasný plán. Nebo ho Intel zatím veřejně nepřiznává. Vypadá to však, že s problémy jak na 10nm, tak na 7nm procesu je Intel nyní jasně pozadu za TSMC a je otázka, zda se někdy zase může stát v tomto oboru lídrem, jakým byl ještě před pěti lety.

Šéf Intelu připustil, že není spokojený s tím, v jakém stavu proces je, ale příčina problémů už údajně byla zjištěna a firma si je jistá, že potíže jsou překonatelné. Z použitých formulací ale vyplývá, že přímo řešení ještě zřejmě vyvinuté nemá a teprv se na něm pracuje. Teoreticky se proto asi ještě zpoždění může prodloužit. U 10nm procesu rozsah potíží vyplouval na povrch postupně – nejprve byl jen posouván, pak se hovořilo o nízké výtěžnosti, první generace 10nm čipů (Cannon Lake a Ice Lake) ale pak také silně zaostávaly v dosažených frekvencích, zhoršené tedy byly i vlastnosti těch čipů, které se vyrobit podařilo.

Zatím není jasné, zda se Intelu podaří vývoj vlastních procesů udržet, nebo ze závodu odpadne a v oboru nejpokročilejších procesů zůstane jen TSMC a Samsung (a potenciálně čínská SMIC, ale ta je nyní hodně pozadu). Pro nás je na tom zatím důležité to, že v procesorech Intel se 7nm křemík objeví nejdříve na přelomu roku 2022 a 2023. 7nm proces Intelu by měl být konkurencí k 5nm procesu TSMC. Na tom již začala výroba mobilních SoC a telefony by již mohly mít 5nm čipy ARM koncem letoška nebo začátkem příštího roku. Ovšem přímí konkurenti Intelu v oblasti PC budou zřejmě uvádět 5nm procesory později. I tak ale Intel dost možná předběhnou, AMD by asi mělo vydat 5nm Ryzeny 6000 a Epycy čtvrté generace (7004, kódové označení Genoa) s jádry Zen 4 už v roce 2022. Ovšem skluz o délce pár až několik měsíců by pro Intel nemusel být nijak fatální. Kdy vyjdou 5nm GPU od Nvidie a AMD, zatím nevíme.

Loni Intel počítal s tím, že 7nm výroba by mohla startovat už na konci roku 2021 (i když vydání produktů by mohlo sklouznout až do roku 2022). Toto už ale neplatí (Zdroj: AnandTech)

10nm Alder Lake v desktopu už příští rok na podzim?

Do té doby Intel bude mít jen 14nm a naštěstí už i 10nm procesory. Zde máme také novinky. Asi hlavně proto, aby rozptýlil velké obavy investorů, které po ohlášení potíží se 7nm technologií dle očekávání vznikly, přiblížil Intel trochu roadmapu procesorů. O 7nm procesorech Meteor Lake plánovaných na přelom 2022/2023 už jsme mluvili. Ovšem máme také termíny, kdy mají vyjít 10nm čipy před nimi.

Tiger Lake na vylepšené 10nm+ technologii (zřejmě konečně s vysokými takty) má vyjít nyní v létě (Q3 2020), ovšem jen pro notebooky. Pro servery budou Xeony Ice Lake (snad s 38 jádry) podle Intelu vydány na konci letošního roku – někdy poté by snad mohla vyjít i verze pro highendový desktop, ale není ještě potvrzené, že bude opravdu existovat. Nejdůležitější údaj je ale, že 10nm Alder Lake, což bude 12. generace procesorů Intel, vyjde v druhé polovině roku 2021 – a pozor: teď už nejen pro notebooky. Vyjde současně i desktopová verze, konečně by tedy skončil stav, kdy je desktop u Intelu technologicky pozadu.

Podle starších úniků je Alder Lake opět nová architektura s jádry „Golden Cove“, které by zřejmě mohly mít velký nárůst IPC (možná až o 25 %, ale nepotvrzeno) proti jádrům v čipech Ice Lake a Tiger Lake. Desktopová verze budemít opět nový socket LGA 1700 a bude dost zajímavá. Má mít jen osm jader Golden Cove (což doufejme dožene jejich vysoké IPC), ale zároveň osm malých jader Atom Gracemont. Půjde tedy o big.LITTLE architekturu jako v telefonech.

Únik, podle kterého má Alder Lake mít hybridní mix velkých a malých jader (Zdroj: PTT.cc)

Malá jádra dodají nějaký výkon navíc ve vícevláknových úlohách, jejich úsporná role asi bude důležitá hlavně v noteboocích a na desktopu méně. Má to ale i negativa. Velká jádra v Alder Lake mají podporovat insturkce AVX-512, ale v procesorech, kde budou aktivní malá jádra, bude AVX-512 nutno vypnout, protože Gracemont podporu nemá (a aplikaci by při použití AVX-512 na malém jádru spadla). Intel asi plánuje nabízet jak hybridní (tedy až 16jádrové) Alder Lake, ale i verzi s deaktivovanými malýmijádry, která bude moci mít AVX-512 zapnuté.

LGA 1200 bude mít krátké trvání, pro Rocket Lake nezbývá moc času

Pokud by tyto procesory byly vydané na konci roku 2021 (dejme tomu v listopadu/novembri), pak by s nimi přišla také nová platforma LGA 1700. Tím pádem by dnešní desky LGA 1200 vydané jen před dvěma měsíci (zde jsme vytvořili jejich přehled) měly dost krátkou životnost. Mají do nich přijít ještě 14nm procesory Intel Rocket Lake coby 11. generace Core pro desktop, ale je dost nejasné, kdy. Měli jsme dosud za to, že je Intel vydá až zase na jaře.

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Ale pokud už příští podzim budou nahrazené, pak by je Intel mohl uspíšit a vydat je už třeba na začátku roku v lednu/januári. Nebo ideálně ještě před Vánoci, ale pro to zatím nejsou doklady. Každopádně pro příchod modernějších procesorů (Rocket Lake, Alder Lake) už konečně používajících novější architekturu než Skylake by toto byly dobré zprávy trošku zmírňující ty špatné o budoucích 7nm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Proč se nad současnou generací láme hůl. Efektivita dle mého není tak špatná, jak je prezentováno. Intel si za volbu výchozích nastavení může sám, většina z nich vzešlých závěrů mi ale připadne tendenční, neschopná položit jedinou doplňující otázku.
    Lámu si hlavu jaký význam má kombinovat větší množství malých a velkých jader (Alder Lake). Logiku použití takové architekury pobírám při kombinaci jedno, dvě, čtyři velká jádra a větší množství malých. K AVX by se možná pro zajímavost slušelo dodat medajlónek, nedávný příspěvek Torvaldse k tématu.
    Pokud pro GPU nebudou schopni zajistit vlastní kapacity, asi můžeme docela vsadit, že v přímém srovnání (při stejné výrobní technologii) pohoří. Prakticky jediné, co tady mohli nabídnout, je vlastní výrobou přidaná hodnota, která mohla zahladit jiné možné porodní problémy, a že jich bude, o tom si nedělám iluze.

    1. U toho AVX-512 jsem tu debatu viděl a s prominutím v tomhle bych ho neposlouchal.
      Nebo teda takhle, on tam přímo píše, že je to jenom takový „hejt“ na základě jeho vlastních preferencí, které jsou ale hodně dílčí. On je mu například úplně jedno HPC (vědecké výpočty), ale také třeba multimédia, která v té úvaze vůbec nevzal na vědomí.

      On vyvíjí OS, ne aplikace. Takže mu v podstatě jde jenom čistě o základní ALU výkon, protože co OS jiného potřebuje? V tomhle ale IMHO moh trošku brzdit, protože lidi to fórum čtou a jak je vidět, tak si můžou splést názor typu „mě X k ničemu není, tak ať chcípne“ s „X je objektivně špatná věc“, když se to pak rozmazává internetem. Ono taky, hodnotit CPU jenom podle OS, který vyvíjím, když pro uživatele je OS jenom prostředek na pozadí a rozhodujou aplikace…

      1. S tím souhlasím, šlo jen o kontext se zdá se schizofrenní situací možná nastalé u Alder Lake, který to celkově staví do lehce humorné roviny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *