APU Ryzen 4000G nemají připájený IHS, uvnitř je zase pasta

Objevily se první fotky delidovaných Ryzenů 4000G

AMD vydalo minulý týden APU Ryzen 4000G – 7nm procesory Renoir s jádry Zen 2 a integrovanou grafikou pro desktop. Mají dvě nevýhody. Za prvé je AMD zatím prodává jenom pro OEM trh, takže je zatím koupíte jenom v hotovém PC. Vypadá to, že 7nm APU budou mít ještě jednu nevýhodu proti generaci 3000: nemají zdá se rozvaděč tepla připájený jako Ryzen 5 3400G, je opět použitá běžná pasta.

Protože jsou procesory Ryzen 4000G- o jejich vydání a parametrech jsme psali zde – zatím jenom v OEM sektoru (což se snad ještě změní, ale nevíme, za jak dlouho), nemělo tolik lidí možnost je delidovat. Ovšem v Asii se zdá se k exemplářům dá přes tamní výrobce PC dostat a na internetu se tak objevily i fotografie delidovaného CPU. Například na tomto Facebookovém profilu.

Na fotkách by zřejmě měl být Ryzen 7, tedy možná Ryzen 7 Pro 4750G, ale mohlo by jít i o model 4700G „ne-Pro“. Je sice přiložený snímek CPU-Z, ten je ale zacenzurovaný, takže víme jen, že jde o Ryzen 7 s osmi jádry a 16 vlákny. Teoreticky by to mohl být ES a nikoli sériový procesor.

Desktopové APU Renoir (Ryzen 4000G) po delidu (Zdroj: 林大餅/Facebook)

Každopádně na fotce je vidět delidované pouzdro, ale nikoliv pasta. Tu však ukázaly další fotografie, například na tomto videu v čase 2:40. Zde je vidět, že stejný desktopový Renoir je k rozvaděči tepla připastovaný. Kolem křemíku je blízko poměrně dost součástek, takže při případném nahrazování tekutým kovem bude na ně třeba dát pozor.

Desktopové APU Renoir (Ryzen 4000G) po delidu. Zde je vidět i pasta (Zdroj: Toppc Lin)

Pasta bohužel znamená horší teploty, zatím však nebyl někde publikován test jejího vlivu. Naštěstí je alespoň APU relativně velkým čipem s rozměrem 156 mm² (o něco málo větší než například Core i7-8700K), takže bez přetaktování by snad teploty neměly být katastrofální – maximální spotřeba 65W APU je 88 W. Nicméně teploty budou horší než u 12nm a 14nm APU s pastou jako je Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 3200G. Ty totiž měly čip větší s asi 210mm² plochou a tedy o dost větším průřezem pro přenos stejného množství tepla.

Pro použití v OEM segmentu asi dává použití pasty smysl. Je otázka, zda by třeba AMD mohlo pro retailový trh vydat odlišné modely než ty již uvedené, a dát jim pod víčko pájku. Pokud se totiž podíváte na vyfotografované rozvaděče tepla, mají kupodivu zevnitř zlaté pokovení, které nebývá aplikováno pro nepájené procesory (je totiž nutné jen pro indiovou pájku a něco stojí). Pokud nejde třeba o rozvaděče z nějakého důvodu recyklované z pájených Ryzenů a jsou vyrobené přímo pro Renoir, pak se naskýtá možnost, že zde AMD předem myslí na použití pájky u některých modelů.

Na druhou stranu je možné, že na této fotce jsou také kvalifikační či inženýrské vzorky. Ty jsou asi vyráběné v malé sérii a je možné, že pro ně byly použité odlišné IHS. Toto by pak byla falešná stopa. Uvidíme, zda mají i sériové IHS uvnitř schovanou onu zlatou vrstvu. Zatím ale každopádně platí, že APU Ryzeny 4000G jsou jen obyčejně pastované.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme specifikace GeForce RTX 3000: takty, shadery, TDP až 350 W

Příští měsíc vyjdou grafické karty Nvidia a vypadá to, že jsme se právě dozvěděli jejich kompletní parametry. GeForce RTX 3090 a RTX 3080 přijdou asi s hodně vysokým výkonem. Jejich TDP bude 350 a 320 W, ale nepotvrdilo se, že je to kvůli staršímu procesu. Nvidia totiž highendový čip GA102 vyrábí na nové 7nm technologii. Také už víme, jak do bude s napájecími konektory: redukce na 12pin nebudou často třeba. Celý článok „Máme specifikace GeForce RTX 3000: takty, shadery, TDP až 350 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel má problém i na 7nm procesu. První procesory až za 2,5 roku?

Je tu špatná zpráva týkající se perspektiv procesorů pro PC v budoucích letech. Tedy alespoň těch od Intelu. Společnost teď totiž oznámila, že má problémy se svým nadcházejícím 7nm procesem, který by měl být konkurencí pro 5nm proces TSMC, jenž budou používat budoucí procesory AMD. 7nm proces Intelu je ale kvůli technickým problémům 12 měsíců pozadu a první 7nm procesory této značky možná budou až v roce 2023. Celý článok „Intel má problém i na 7nm procesu. První procesory až za 2,5 roku?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Ryzeny 4000G s integrovaným GPU a čtyřjádra Athlon

Na začátku roku AMD vydalo 7nm Ryzeny 4000U a H pro notebooky, s až osmi jádry Zen 2 a integrovanou grafikou. Teď to samé přichází také pro desktop do socketu AM4 jako 65W Ryzen 4000G i v úsporné 35W verzi Ryzen 4000GE. Tato APU by mohla být velmi zajímavá, ale má to jeden háček. Alespoň zatím tyto procesory nebudou běžně v prodeji, firma je bude dodávat jenom do hotových počítačů velkých OEM výrobců. Celý článok „AMD uvádí Ryzeny 4000G s integrovaným GPU a čtyřjádra Athlon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. Škoda, že LTT nezvolili die-IHS při APU AMD u nedávného testu pyrolytického grafitu, abychom se dozvěděli i něco kloudného. Neplánujete takový test?

  1. No, to by sme asi mohli. Výhľadovo plánujeme niekoľko prekvapení a snaď bude kapacita aj na takéto testíky. 🙂

   1. Možná jsem plácnul blbost 🙂 Ale třeba v té nejsilnější variantě (0,1mm) by na menší ploše křemíku polep lépe fungoval.Chladit přímo IHS bych se sám trochu bál, ale některá APU jsou na podobné vylomeniny (haha!) dost laciná.

      1. Taková kombinace pravděpodobně výrazně ztrácela na účinnosti díky absenci kontaktu s heatpipe’s. S použitím chladiče s vapor chamber (box Spire), či vodního chlazení, by výsledky mohly vypadat jinak. Ale třeba je to celé blbost, jen je cena za list pyrolytického grafitu docela příznívá, mít APU doma na testy, asi bych neodolal.

 2. ahoj..chtěl bych se zeptat, pokud někdo ví bližší info, zda je u procesoru 4750g, nebo některého z této řady ryzen procesorů „4000g“ použita skutečně teplovodivá pasta a nebo jsou tyto procesory pájeny?..případně, zda nějaký majitel udělal „delid“ ? 🙂

  1. Viděl jsem, že „solder“ zmiňuje Tom’s Hardware a WCCFtech, ale myslím, že to možná jenom předpokládají (chybně?), protože nepíšou nic o tom, že by se dívali dovnitř a nepovažují to zdá se za novou věc, tj. jako by prostě předem žili v domnění, že tam je pájka a nevšimli si, že mezitím se objevily zprávy/fotky ukazující pastu.

   Zkoušel jsem googlit, jeslti nenajdu nějaký delid ryzenu 7 pro 4750G, ale nic. Podle snímků z doby uvedení (tady v tomhle článku) je tam je pasta, ale je možné, že to byly vzorky a ne finální kusy. Ale spíš bych tomu nevěřil a taky vzhledem zaměření na OEM počítače bych čekal pastičku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *