Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Potvrdené: Súčasné chladiče s podporou AMD AM4 nainštalujete aj na AM5

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz.

Nezdá sa to, ale procesory Ryzen majú za sebou už naozaj piate výročie. Prvá generácia s kódovým Summit Rigde síce vyšla až v roku 2017, ale to, že procesory postavené na architektúre Zen budú označované Ryzen presiaklo na verejnosť prirodzene skôr.

Od začiatku až doteraz je na pripojenie k základnej doske používaná pätica AM4. Jej čas sa už kráti, budúci rok ju nahradí AM5 (ešte predtým ale do AM4 vyjde refresh procesorov Zen 3 s 3D V-Cache).

S touto novou päticou AMD bude už rovnako ako Intel alebo i vlastné procesory Threadripper v rámci pätíc TR(X)4 používať mechanizmus LGA, teda s pinmi v pätici a na procesorovom PCB budú kontaktné plôšky. To už ale viete dlhší čas a počas leta sa objavila na obrázkoch aj istiaca spona.

Až doteraz však nebolo potvrdené, ako to bude s podporou chladičov. Aj keď to, že budú chladiče AM4 kompatibilné s päticou AM5 dávnejšie naznačoval informačný únik z technickej dokumentácie. Stále to bolo len v rovine „asi“ (to tak bude)… a veľké zásahy do konštrukcie procesorového PCB, IHS a pätice obvykle znamenajú aj potrebu úprav montážneho systému. K tomu sa však v prípade AM5 naozaj neschyluje.

Robert Hallock (riaditeľ technického marketingu AMD) poznamenal, že súčasné chladiče s podporou AM4 budú kompatibilné aj s päticou AM5. Fyzický rozmer tepelného rozvádzača týchto procesorov bude mať iný tvar, ale jeho výška bude podobná. Bude musieť byť nastavená tak, aby súčasný prítlak chladičov AM4 nebol na nové Ryzeny (6000?) príliš vysoký a ani príliš nízky.

AMD sa týmto trochu revanšuje za možno zbytočné komplikácie s kompatibilitou pri prechode z AM3 na AM4. Na týchto päticiach sa pozície montážnych otvorov príliš nerozchádzajú, ale sú predsa iné. Niektorí výrobcovia základných dosiek preto spočiatku uspôsobili PCB tak, aby bolo kompatibilné tak s jednou ako aj s druhou roztečou. AMD AM5 ale teda komplikácie tohto typu prinášať nebude, ani výrobcom chladičov, ani majiteľom starších chladičov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir

Krize dostupnosti čipů a hardwaru mimo jiného způsobila, že jsou těžko sehnatelné levné procesory. Zvlášť ty od AMD, od nějž zmizely z eshopů prakticky všechny Athlony a Ryzeny s integrovanou grafikou. Teď ale možná budou vydané nové lowendové procesory, založené na architektuře Zen 2 a 7nm křemíku, což by také trošku zapracovalo na problému, že levná CPU a APU mělo AMD pořád jen se starou architekturou Zen na 12/14nm procesu. Celý článok „AMD chystá levné 7nm Ryzeny a Athlony založené na čipu Renoir“ »

 •  
 •  
 •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

 •  
 •  
 •  

Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky

Před nedávnem se objevily tajné detaily procesorů AMD s architekturou Zen 4 a používajících již nový desktopový socket AM5. K tomu, co už o nich víme, teď přibyly další detaily. Máme podrobnější obrázky, ale také se objevily slajdy popisující Ryzeny 7000. Jsou již staré, ale obsahují pozoruhodné věci: asi zrušenou verzi pro socket AM4 a plán vyrábět 16jádrové čipletové procesory Raphael i pro notebooky, ve verzi s TDP 35 až 65 W. Celý článok „Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *