Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Ako sa vyrábajú chladiče BeQuiet!

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe.

BeQuiet! na svojim twitterovskom profile vydal krátke video z priebehu výroby pasívov pre chladiče CPU.

Výroba zložitejších chladičov s heatpipe je pomerne zložitá a do najväčších podrobností ani nie minútový zostrih nejde, ale obohacujúci rozhodne je. Začína v momente, keď už továreň má predpripravené heatpipe spolu s celou základňou. Do kuchyne, kde sa obrábajú základne a brúsia heatpipe (do chladičov s DHT) nás BeQuiet! ešte nepúšťa. Možno aj preto, že tieto komponenty vyrába a kompletizuje iná továreň, ako zvyšok chladiča.

Medzi najväčších OEM dodávateľov heatpipe, mimochodom, patrí aj Gelid. Je však možné, že BeQuiet! má iného externé dodávateľa. Zábery z ich výroby však BeQuiet! nezdieľa a pravdepodobne i preto, že ich má na starosti iná továreň ako zvyšok konštrukcie pasívu. Na jeho výrobu, a tú už zdokumentovanú máme, treba  rebrá naformátovať podľa inžinierskych podkladov. Typicky na základe 3D modelu s kótami, ktorý výrobná fabrika dostala od vývojárov.

Konkrétne miery sa zadávajú do raznice, ktorá požadovaný tvar vysekáva z pásoviny. Aby zbytočne nevznikal odpad, tak hliníkový pás je rovnako široký ako hotové rebrá chladiča. Strihajú sa tak iba dlhšie strany, ktoré majú často zvlnené (alebo zubaté, ako už chcete…) hrany na zníženie aerodynamického odporu. Výseky sú, samozrejme, aj v miestach priechodov pre heatpipe či eventuálne servisných otvorov na montáž chladiča. Pri tomto formátovaní sa zároveň aj vyrovnáva plech. Ten sa má tendenciu trochu krútiť, keďže na linku prichádza z návinu.

Medzi jednotlivými rebrami sú ponechané krehké spoje, ktoré rebrá jedno pri druhom držia na pase do chvíle, kým sa nelisuje k heatpipe. Vtedy sa tieto spoje prirodzene prerušia, aby sa mohli rebrá postupne a bez deformácií na hranách postupne stohovať na správne pozohýbané heapipe. Tie sa spolu so základňou upevňujú na rameno s držiakom s pohybom vo vertikálnej osi.

Nastavené je všetko tak, aby sa všetky heatpipe presne trafili do otvorov pre ne určených. Dôležitá je prirodzene veľmi vysoká presnosť, aby boli zachované v rámci nejakej malej tolerancie rovnaké rozstupy medzi jednotlivými rebrami. Na ich udržanie pomáha aj drobné prelisovanie materiálu okolo výrezov (pre heatpipe) či zámky po kratších stranách rebier. Aj tak musí byť ale všetko mimoriadne presné, aby nedochádzalo k neželaným deformáciám. Najmä, keď materiál, s ktorým sa pracuje, teda hliník, je mäkký. Niektoré chladiče sú výrobne zložitejšie ešte o spájkovanie spojov medzi heatpipe a hliníkovými rebrami na lepší prestup tepla. BeQuiet! však toto nerobí. Vedenie tepla je síce pri takýchto chladičoch efektívnejšie, ale ten rozdiel (oproti iba nalisovaniu) je pomerne malý a zapodievať sa ním preto veľmi neoplatí.

Tak snáď sa nabudúce podelí niekto aj o materiály z výroby ventilátorov, na ktoré sa používa vstrekolis. Napriek tomu sú kvalitatívne výsledky v závislosti od formy a dodatočných úprav hrán a povrchu vždy iné.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4

Štvrtá generácia nových ventilátorov BeQuiet! Silent Wings má všetky predpoklady na to, aby dosiahla na úplný vrchol efektivity. Rotor je postavený na osvedčenom tvare dlhých, výrazne zakrivených lopatiek. Tie sú, navyše, na maximalizáciu tlaku veľmi blízko rámčeka. Po tomto parametri sa vám už asi vybavuje „sterroxový“ ventilátor Noctua, ktorý však BeQuiet! môže prekonať svojim typickým vrúbkovaním. Celý článok „Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono“ »

 •  
 •  
 •  

Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!

Novú platformu Intelu (LGA 1700) podporujú chladiče BeQuiet! už dávno, ale začínalo to na báze doplnkového príslušenstva. O to ste si síce mohli požiadať bezplatne, je to starosť navyše. Tá sa už však väčšiny chladičov tejto spoločnosti netýka, pretože sa montážna súprava na Intel LGA 1700 stala štandardnou súčasťou balenia. A v baleniach podporovaných modelov, kde zatiaľ chýba, tiež čoskoro pribudne. Celý článok „Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *