Gigabyte Aorus 120 ARGB: Iba na efekt? Kdeže, poriadny ventilátor

Hodnotenie

Nový ventilátor Gigabyte vybočuje z radu efektných neefektívnych PC komponentov. Aorus 120 ARGB síce používateľa láka osvetleným rotorom, ale druhé husle nehrajú ani vlastnosti, ktoré robia ventilátor ventilátorom. Hoci je stále čo ladiť a zlepšovať, tak už teraz Aorus 120 ARGB v mnohých smeroch vyniká a v niektorých aplikáciách poráža aj konkurenčné modely tradičných výrobcov ventilátorov.

Hodnotenie

Zo špecifikácií ventilátor Aorus 120 ARGB nepôsobí ktovieako atraktívne, ale realita je o dosť lepšia. Minimálne rýchlosti sú výrazne nižšie, ako udáva Gigabyte (180 vs. 800 ot./min) a prietok je relatívne slabší, to je fakt, ale nakoniec ho na podobnú a nižšiu úroveň znížite aj u ventilátorov, ktoré majú vyššie maximá. Gigabyte chválime za to, že nič neprifarboval, všetko poctivo nameral a odprezentoval presne tak, ako to je. Aorus 120 ARGB síce dosahuje podpriemerný prietok, ale zrkadlom toho je nadštandardne tichý chodvyložene hlučný nie je ventilátor ani pri maximálnych otáčkach.

Najvyššiu efektivitu (najvyšší prietok/tlak na dBA) dosahuje pri strednej rýchlosti, v rozsahu 720–1200 ot./min. Čím nižšie položíte hladinu hluku, tým viac sa Aorus ARGB derie do popredia, kde predbieha aj Arctic BioniX P120 A-RGB. Je trochu škoda, že má puzdro motorčeka malý odstup od sita nylonového filtra. Dochádza tak ku kolízii a oteru. Kritické je to najmä pri nízkych otáčkach, kde pre tento mechanický zvuk nebolo možné ventilátor zregulovať do dvoch najtichších testovacích režimov. Napriek tomu sme s nylonovým filtrom testovali, aj keď to v prípade kolízii robiť nezvykneme. Výnimku sme tu urobili preto, že pri vyšších otáčkach, s lepším vycentrovaním rotora, je ten kontakt už minimálny. A síce sa do konečného zvuku premietne, tak sa nejedná o nič dramatické. Výsledky sú ale pre sekundárny zvuk zo šúchania filtra prirodzene pomerne slabé.

Možno tu má ale dobrý dôvod uvažovať o zväčšení odstupu (napríklad podomácky vyrobeným prázdnym rámčekom), pretože s plastovým filtrom, ktorý už s rotorom nekoliduje, si Aorus 120 ARGB nepočína vôbec zle. Taký Cooler Master SickleFlow, pre rovnakú cieľovú skupinu, je na tom pri nižších otáčkach vždy výrazne horšie. Ventilátor Aorus v porovnaní s ním dosahuje lepšie výsledky aj na šesťuhoľníkovej mriežke. Na Arctic BioniX P120 A-RGB už ale nestačí v žiadnom nastavení. Situácia sa mení až na radiátore.

Na hrubšom radiátore s redším rebrovaním (a týkať sa to bude aj na pasívoch vežovitých chladičov), je Aorus 120 ARGB vždy efektívnejší než konkurenčný Arctic. Tenšie radiátory s hustejším rebrovaním (t.j. typické konštrukcie, ktoré sú osa používajú aj pre AIO vodníkov) ochladzuje efektívnejšie ventilátor Arctic. Ale pozor. Pri vypočutí obidvoch chladiacich systémov, teda radiátora osadeného ventilátormi BioniX P120 A-RGB a toho istého radiátora s Aorus 120 ARGB, by ste si nakoniec zrejme aj tak vybrali konfiguráciu Gigabyte. Zvuk je totiž podstatne príjemnejší, špeciálne v najefektívnejšom pásme nižších otáčok. Ventilátor Aorus 120 ARGB má totiž slabšie dunivé frekvencie (100–200 Hz). Niekedy sa síce vyskytujú, ale otravnejšie sú iba pri montáži bez prekážky, čo sa v praxi zase až tak často nestáva.

Zásadný rozdiel oproti BioniX P120 A-RGB je vo vibráciách. Zatiaľ čo ventilátor Arctic sme v tomto smere kritizovali, tak v prípade Aorusu musíme chváliť. Vibrácie sú vďaka nízkemu treniu vnútri motorčeka zanedbateľné, namerali sme iba nejaké symbolické z turbulencií. Každopádne sú vždy v takej intenzite, ktorá sa nebude nejako podieľať na sekundárnom hluku. Zato BioniX skrinku viac či menej rozozvučí. Do akej miery záleží na mnohých faktoroch, na hrúbke plechov či výrobnej presnosti s eventuálnymi vôľami a nerovnosťami v mieste uchytenia a podobne. V prípade Aorus 120 ARGB hlučnosť vplyvom vibrácií stúpať nebude nikde.

Aorus 120 ARGB je zároveň najúspornejší ventilátor, aký sme doteraz testovali. Najslabší pritom rozhodne nie je a zároveň na jednotku spotreby totiž dosahuje najvyšší prietok vzduchu. Výkon motorčeka je už ale nižší, ako by sa mohlo pri pohľade na jeho robustné puzdro zdať. To ale ničomu nevadí a rezerva, ktorá sa bude využívať postupne, opotrebovávaním, je i tak dostatočná.

Teraz je už len otázka, aký bude oproti Aorus 120 ARGB výrazne lacnejší Arctic P12 PWM A-RGB. Dokým to nezistíme, tak u ventilátora Gigabyte zostaneme na ocenení „Approved“ a neskôr ho možno povýšime. Tak či onak platí, že Aorus 120 ARGB je spomedzi osvetlených špičkový ventilátor s vysokou efektivitou pri nízkych otáčkach. Hodí sa tak na radiátory kvapalinových chladičov ako i do skrinky. Len teda pri systémovom chladení nezabúdajte na tú eventuálnu kolíziu s nylonovým filtrom.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Škoda vysokej ceny, a hlavne záruka je vzhľadom k cene IMHO slabá, čo vzhľadom k „obyčajnému“ ložisku nepridáva na dôvere. Noctua dáva 5-6 rokov, Arctic dokonca 10. Aj keď pozerám že pri ventilátoroch sa značky nejak nepredháňajú v zárukách na rozdiel od iných oblastí (napr. zdroje či AIO kde s vyššou cenovkou automaticky ponúkajú dlhšie záruky).

    1. Súhlasím, tá trojročná záruka je krátka. Gigabyte ju zrejme nastavuje podľa toho, na čo je zvyknutý u komponentov z kľúčových segmentov, teda u základných dosiek, grafických kariet atp. Pravdepodobne sa tak jedná hlavne o systémovú záležitosť. Dĺžka záruky môže, ale i nemusí súvisieť s trvanlivosťou. Napríklad Arctic predĺžil záruku z dvoch na šesť rokov a pritom v konštrukcii ich komponentov sa nič nezmenilo. Niektoré ventilátory už Arctic kryje dokonca 10-ročnou zárukou?

      Tie klzné ložiská pri nízkom trení by mohli vydržať pomerne dlho a ostatné komponenty zrejme morálne niekoľkonásobne prežijú. Aj keby bola životnosť Noctuy trojnásobná, na tom, či tie ventilátory vydržia v dobrej kondícii 8 alebo 24 rokov, zase asi až tak nezáleží. Bola by ale zaujímavá štatistika o tom, ako dlho ľudia vlastnia ventilátory, ktoré mimo iné kupujú aj pre vysoké hodnoty MTBF, než ich posunú ďalej alebo niekde zapadnú prachom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *