Exteriér
Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.
Základné parametre
Parametre | DeepCool |
CH560 WH | |
Parametre | |
Podpora | Mini-ITX, mATX, ATX, E-ATX |
Pozícia na zdroj | ATX |
Chladič CPU | do 175 mm |
Grafická karta | do 380 mm |
Ventilátor | 9× 120 mm (1× predinštalované)/5× 140 mm (3× predinštalované) |
Montáž radiátorov | 2× do 280/360 mm/1× do 140 |
2,5" pozície | 2 + 1 zdieľané |
3,5" pozície | 1 + 1 zdieľané |
DVD/BR | 0 |
Rozmery [V/D/Š] (a objem) | 471 × 458 × 230 mm (47,5 l bez nožičiek) |
Hmotnosť | 7,7 kg |
Materiály | oceľ + plast + temperované sklo |
Konektivita | 1× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 1× 3,5mm jack |
MSRP | 119,99 eur/2924 Kč |
Exteriér
Skrinka vám príde v štandardnej kartónovej škatuli, na ktorej je nálepka modelového označenia a vizuálu skrinky. Vnútro je pre bezpečnú prepravu skrinky vystlané polystyrénovými vložkami. V príslušenstve nájdete všetky potrebné skrutky pre inštaláciu hardvéru a jednorázové sťahovacie pásky.
Po vytiahnutí zo škatule zaujme ako jedna z prvých vecí dozaista ľavá bočnica. Tá je tvorená temperovaným sklom hrubým štyri milimetre. To (sklo) pokrýva ale iba zhruba dve tretiny plochy bočnice. Zvyšok bočnice je perforovaný veľkými otvormi s priemerom päť milimetrov. Presah tejto časti je až 45 milimetrov nad spodným (pre zdroj a úložiská) tunelom, čo môže pozitívne vplývať na chladenie grafickej karty.
Pre osadenie bočnice je tu použitý rovnaký mechanizmus ako aj v nižšom rade skrinky CH510. Vrchnú časť bočnice priťahujú dva silné magnety na ráme skrinky, zatiaľ čo zospodu je osadená do koľajnice. Vďaka tomu je možné bočnicu vybrať jednoduchým potiahnutím madla na jej zadnej časti. V madle nájdete aj otvor na zaistenie bočnice priamo o kostru skrinky, čo môžete využiť napríklad pri jej prenášaní.
Otváranie pravej bočnice nie je už také pestré ako pri ľavej. Tá sa zaisťuje dvoma skrutkami hore a dolu, no musím pochváliť uchytenie samotných skrutiek. Tie aj po odobratí zo skrinky ostávajú v bočnici, takže sa vám nestratia. Hrúbka pravého bočného panela je solídnych 0,85 mm, pričom je zachovaná aj jeho tuhosť.
Perforácia na prednom paneli je oproti tej na boku pomerne veľká. Kvôli veľkým otvorom je predná maska ohybná a väčší náraz do plechovej perforácie by nemusela prežiť. Aj keď otvory sú až štvormilimetrové, tak sa nemusíte obávať znečisteného vnútra skrinky. Za perforáciou sa totižto nachádza jemný prachový filter, ktorý zabráni nasatiu väčšine drobných nečistôt. Pre jednoduché čistenie a manipuláciu s ventilátormi sa dá predný panel ľahko vybrať. Zospodu panela je madlo, za ktoré treba silnejšie potiahnuť a ostane vám v rukách.
Priamo za predným panelom sú nainštalované tri ventilátory formátu 140 mm. Podľa modelového označenia (DF01402512CL) nemá DeepCool tento ventilátor samostatne v ponuke, no vyzerá to, že sa jedná o väčšieho brata ventilátora FC120 v bielom vyhotovení. Tieto ventilátory sú osadené na dvoch vertikálnych koľajniciach, vďaka ktorým sa dá s nimi jednoducho manipulovať už aj v plne osadenej skrinke. Koľajnice sa dajú použiť ale iba pri 140 mm formáte ventilátoroch. Pre inštaláciu 120 mm ventilátora alebo radiátora kvapalinového chladiča je potrebné použiť otvory na skrinke hneď za koľajnicami. Radiátor kvapalinového chladiča sem osadíte do formátu 280/360 mm.
Konektivita je tu slabšia, podobne ako je pri skrinke BeQuiet! Pure Base 500DX. Nachádza sa tu jeden konektor USB typu A, jeden typu C a jeden 3,5 mm jack na slúchadlá s mikrofónom. Pre skrinku za viac ako 100 eur je konektivita podpriemerná a pritom by stačilo osadiť ešte jeden konektor USB typu A, aby sa dosiahlo na nejaký… povedzme priemer. Aj keď tlačidlá „Power“ a „LED“ sú výzorovo rovnaké, tak ich umiestnenie aj správanie je rozdielne. Tlačidlo zapnutia mierne vyčnieva z plechovej konštrukcie a kladie väčší odpor, zatiaľ to druhé pre ovládanie podsvietenia je presný opak. Tlačidlo je zapustené pod hladinu konštrukcie a pre stlačenie stačí vyvinúť menšiu silu. Pri ich aktivácii dostanete ako hmatovú, tak aj zvukovú odozvu. Posledná časť funkčného panela skrinky je malá LED, ktorá indikuje aktivitu úložiska.
Pomocou tlačidla LED si môžete nastaviť 18 variantov osvetlenia ventilátorov. Pri niektorých skrinkách je k vypnutiu podsvietenia potrebné stlačiť niekoľkokrát tlačidlo za sebou, niekde zase podržať aj päť sekúnd, no tu je vypnutie veľmi pohodlné. Stačí tlačidlo podržať sekundu a už sa nesvieti.
Veľkú časť stropu pokrýva magnetické sito, ktoré zabraňuje väčším nečistotám vniknúť do skrinky. Nakoľko sa ale strop používa pre odsávanie vzduchu zvnútra, tak použitie sita za ťažkosť nepovažujem. Pod ním sú na strope otvory pre tri 120 mm ventilátory alebo dva 140 mm formátu. Rovnako je na tom aj možnosť použitia radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.
Menší nedostatok na konštrukcii skrinky sa predsa len objavil. Hneď za predným panelom je plech mierne prehnutý dovnútra a tak vzniká v tomto spoji mierny skok. Našťastie je vidieť iba pri pohľade zozadu.
Vzadu sa nachádza štandardne otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa ktorého je perforácia pre ventilátor formátu 120/140 mm. Z výroby je osadený iba 120 mm, model FC120, ktorý je už aj otestovaný v našej databáze ventilátorov. Sedem krytiek otvorov pre rozširujúce karty PCI Express nájdete v strednej časti. K ich skrutkám sa dostanete iba zvnútra skrinky, kde je manipulácia so skrutkovačom nekomfortná, ak má širšiu rukoväť. Posledný otvor zadnej časti je pre napájací zdroj. Jeho rozmery jasne vravia, že osadenie napájacieho zdroja pôjde iba bočnou časťou skrinky.
Priamo pod pozíciou zdroja je perforácia, ktorá by mala byť akože chránená pred nečistotami plastovou mriežkou. Tá pôsobí veľmi lacno a neefektívne, pričom okolo nej si môžete všimnúť drážky pre rámik s jemným prachovým filtrom. Spredu sú otvory pre dve pozície držiaka úložísk vzdialené od seba 30 mm, takže bude možné prispôsobiť vnútro tunela podľa potrieb.
Celú skrinku držia štyri nožičky od zeme vzdialenú 20 mm. Tie majú na sebe nalepenú mäkšiu penu, ktorá kladie minimálny odpor pri horizontálnom posune skrinky.
- Contents
- Exteriér
- Interiér
- Metodika testovania
- Testy chladenia CPU a GPU
- Testy chladenia základnej dosky
- Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom
- Záver
Celej internet je jedna velká reklama na podřadné věci, které se bez marketingu prodat nedají. Sorry, ale tahle skříň v tom jede taky.
Hmmm… zase až taká zlá mi nepríde, hoci som vzhľadom na použitie veľmi efektívnych ventilátorov v takom veľkom počte očakával, že chladiaci výkon naprieč hladinami hluku bude atraktívnejší. Ten nepomer vstupného prietoku k výstupnému to ale evidentne trochu ťahá do neefektivity, čo je škoda. Verím, že po určitom preskupení ventilátorov by to bola zrejme iná muzika. Ale zase by tým utrpel vzhľad, ktorý predáva asi ďaleko viac ako pomer „chladiaceho výkonu“ k hlučnosti.
Všechny skříně včetně této jsou na jedno brdo. Chladící výkon bude podobný těm ostatním a ovlivněný především ventilátory, které si můžu dokoupit bokem jiné. Proto mě chladící výkon skříně nezajímá, za několik měsíců nejpozději let bude všechno ve skříni zaprášené a chladící výkon bude úplně jiný.
Co je teda opravdu důležité? Jak umí skříň zabránit vstupu prachu dovnitř a to včetně zdroje a tato je průměrná.
Co je dalšího důležité? Mít na předním/horním panelu USB-C, které tam bude připojitelné spíš z drahých desek, z těch ostatních ne, teda USB-C je něco, co je určitě za plus bod, ale není to kruciální. Za to jen jeden USB-A je vysloveně propadák a skříň je tak obyčejný šmejd. Sorry jako.
Jasné, pohľad na iba jeden port USB-A zamrzí vždy. Špeciálne, keď sa pripája káblom pre dva. Ktovie, či to rozhodnutie použiť iba jeden port USB nebude podmienené aj nejakým používateľským prieskumom…
… premýšľam nad situáciou, v ktorej sa v súčasnosti obsadia obidva porty a zároveň sa to robí dostatočne často na to, aby to reflektovala konštrukcia skrinky a oplatilo sa do toho investovať. V minulosti boli takto (cez dva porty USB) hojne používané externé HDD, ale teraz mi nenapadá nič. Pravdepodobne však na niečo zabúdam.
Já mám kromě tich dvou ještě do panelu přidané přes PCIe řadič další dva USB3. Dřív jsem měl vepředu dva USB3 a dva USB2. Proč potřebuju vepředu tolik USB portů?
Je to jednoduché – 1. Bluetooth dongle, 2. Microsoft gamepad dongle, 3. Logitech lightspeed dongle pro myš, 4. USB flashka. 🙂
Takže asi tak, chápu, že je to trochu extrém, ale nenadávám, že to nemá 4 porty, ale že to nemá ani blbé 2 porty. 🙂
Nemáte tie dongle pripojené dlhodobo, takže by nevadilo, keby boli všetky tri vzadu? Bežné používanie predných portov si predstavujem na aplikácie, keď treba rýchlo niečo pripojiť a o chvíľu to už bude zase preč. Každý môže mať tieto návyky ale, samozrejme, iné. 🙂
Jestli by šlo „nemáš“, ikdyž to chápu, dnes už lidé neví a ani podstatu kamarádského přístupu na internetu moc nechápou, je to škoda. Pak se to někoho může dotknout.
Tak zvlášť Bluetooth rozhodně ne dozadu, stejně to po celém bytě nedosáhne a mám na tom hlavně bezdrátová sluchátka, která chci, aby hrála s co největším poloměrem vzdálenosti.
Nesúhlasím. Chladiaci výkon nezáleží len od ventilátorov, čo pekne vidno aj v recenziách GamersNexus kde testujú skrinky aj v „štandardnej“ konfigurácii so štandardizovanými Noctua fanmi v štandardizovaných pozíciách (2x intake, 1x outtake) a rozdiely sú kľudne 10°C a to sa bavíme o porovnávaní navzájom medzi „airflow“ skrinkami, ak začneme rátať aj všetky tie uzavreté tak rozdiely sú ešte výraznejšie lebo výrobcovia skriniek vedia vymyslieť riadne stupídnosti s nulovým airflowom napriek špičkovým fanom.
Nehovoriac o tom že dokupovanie ventilátorov sú peniaze navyše k cene skrinky, takže ak skrinka s dostatočne dobrými fanmi stojí o 10€ viac ako skrinka so shitnými, viac sa oplatí tá trochu drahšia lebo v konečnom dôsledku aj tak vyjde lacnejšie.
Skrinku treba brať komplexne, každý parameter má svoju váhu a dá sa tiež povedať že pre každého inú, lebo aj čo sa týka chladenia, iné nároky má človek čo tam plánuje dať 14900K+RTX4090 a iné človek čo tam hodí R5 5600+RX6600. Napr. osobne by som skrinku bez USB-C už nekúpil, sorry je rok 2023, skoro 2024, ale tiež súhlasím že USB-A by mali byť dva. Na druhú stranu, bavíme sa o desktope, veľa ľudí USB porty na skrinke nerieši lebo ich vôbec nevyužíva z rôznych dôvodov – raz za uhorský rok na inštaláciu Win z USB kľúča vieš strčiť do dosky, vyvedené rôzne USB huby na stole/pod stolom/v monitore/v klávesnici atď…
Kvůli USB bych neplakal. Dnes můžeš mít snadno hub v klávesnici, nebo monitoru, kde podle mě i dávají větší smysl. Já bych s klidem na skříni akceptoval jen základní tlačítka.
Sorry, ale to nechci, serou mě kabely. Ok, kabel do elektriky mít musim, kabel na propojení grafiky a monitoru taky, ale USB kabel tam netahám, nahodim si to všechno rovnou na PC dopředu, kousek nahoře ukazuju, že potřebuju vepředu 4 USB porty.
Si vážně nepamatuju, kdy jsem naposledy použil USB na čele skříně a byl bych radši, kdyby výrobci základních desek přibalili záslepky s odpovídajícmi porty. Mám usb hub se čtečkou karet pod monitorem. Já bych zase raději tu skříň čistší, třeba audio na čele je snad vyjma nejlevnějších beden vyloženě reliktní.