DeepCool CH560 WH: Svieža (skrinka) chladením aj vizuálne

Interiér

Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Interiér

Vnútorná časť podnosu je kompatibilitou totožná ako nižší rad skriniek CH510. Základné dosky sem osadíte vo formátoch Mini-ITX, mATX, ATX a aj E-ATX. Treba ale upozorniť, že pri najväčšom formáte základnej dosky si prekryjete vertikálne priechodky pre kabeláž. Pre grafické karty máte k dispozícii 380 mm priestoru, vďaka čomu sa pri výbere nemusíte nijako obmedzovať. Ani pri výbere vežovitého chladiča procesora sa nebudete obmedzovať, pretože máte k dispozícii 175 mm priestoru.

Vertikálne priechodky kabeláže sú kryté gumenou krytkou, ktorá je osadená priamo do podnosu. To bráni pri prevliekaní káblov vysunutie gumovej krytky, ako sa to často deje pri tých jednoduchých krytkách. Na prevlečenie máte 28 mm, čo postačí aj pre väčšie zväzky káblov. 

Pozdĺžne spodnej priechodky sú vpravo aj vľavo otvory, na ktoré sa dá namontovať držiak grafickej karty. Ten je možné vertikálne aj horizontálne nastaviť pre presné umiestnenie. Aj keď je jeho spracovanie jednoduché, tak svoju funkciu plní, ako má.

   

Strop tunela je perforovaný otvormi rovnakej veľkosti, ako to je na prednom paneli. To pomôže aj potencionálnym ventilátorom na ňom umiestneným, pretože je možnosť sem osadiť dva 120 mm. Absencia gumených krytiek na priechodkách tunela nie je prekážka, ba naopak. Vďaka tomu nie sú otvory zúžené a tak máte na prevlečenie kabeláže príjemných 25 mm.

Vpredu tunela je výrez pre radiátor kvapalinového chladiča, pre ktorý je k dispozícii až 75 mm. S toľkým priestorom sem môžete umiestniť aj tie najhrubšie radiátory.

   

Pre väčšie množstvo káblov, ktorých tu je kvôli podsvieteným ventilátorom dosť, sú vytvorené dve vertikálne cestičky hneď vedľa seba. Jedna cestička vedie priamo cez priechodky – pre káble priamo zo zdroja a druhá je pre káble zo skrinky. Takto sa medzi sebou nemiešajú a ich správa by mala byť relatívne jednoduchá. Na druhom žlabe nájdete tri sťahovacie pásky so suchým zipsom, čo pre uchytenie hlavneho zväzku káblov stačí. Aj otvor za základnou doskou ponúka ohnuté výčnelky, o ktoré sa dá kabeláž uchytiť. Tieto otvory sú už menšie a skôr prispôsobené pre jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva ale dajú sa tam osadiť aj tie opakovacie. Pre správu kabeláže máte k dispozícii 26 mm priestoru, kde je zarátaná aj hĺbka bočnice.

   

Všetky štyri osadené ventilátory sa dajú reťaziť medzi sebou – aj kábel pre napájanie aj pre podsvietenie. Vďaka tomu sa dajú napojiť všetky ventilátory do malého rozbočovača priamo pod stropom. Ak ho využijete aj ako ovládanie pre podsvietenie, tak musí byť napájaný pomocou kábla SATA priamo z napájacieho zdroja. Pri ovládaní podsvietenia cez základnú dosku nesmie byť rozbočovač prepojený so zdrojom.

Pre úložiská má skrinka pripravené štyri pozície. Dve „rýchloupínacie“ sa nachádzajú na podnose pre 2,5″ SSD/HDD. Jednoduchosť a rýchlosť úchytu je v špeciálnych skrutkách, ktoré namontujete na úložisko a následne do otvorov na podnose jednoducho zapadnú. Ďalšie pozície pre úložiská sa nachádzajú v tuneli. Na vrchnej časti je možné osadiť 2,5″ alebo 3,5″ úložisko, zatiaľ čo dovnútra zasuniete iba 3,5-palcové. Tento priečinok je možné posunúť o 30 mm dopredu, vďaka čomu získate pre napájací zdroj s káblami až 270 mm priestoru. V pôvodnej pozícii má aj tak slušných 240 mm.

   

Za podnosom sa správa kabeláže tvorila relatívne jednoducho a to aj keď som vyskúšal dať 24-pinový kábel napájania základnej dosky cez vedľajšiu cestičku, než by posprávnosti mal ísť. Vďaka tomu som zistil, že zavrieť pravú bočnicu nie je pre skrinku prekážka ani s hrubším zväzkom káblov. Aj z opačnej strany prebehla inštalácia hardvéru a jeho zapájaní hladko. Dokonca aj kábel napájania procesora sa dal jednoducho pod stropom zapojiť. A to už bol osadený vežovitý chladič procesora na svojom mieste.

   

Všetko na sebe drží podnos o hrúbke 0,75 mm, čo je o 0,1 mm menej, než má pravá bočnica. Tam je už cítiť rozdiel v tuhosti a podnos je o niečo málo viac poddajný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Celej internet je jedna velká reklama na podřadné věci, které se bez marketingu prodat nedají. Sorry, ale tahle skříň v tom jede taky.

    1. Hmmm… zase až taká zlá mi nepríde, hoci som vzhľadom na použitie veľmi efektívnych ventilátorov v takom veľkom počte očakával, že chladiaci výkon naprieč hladinami hluku bude atraktívnejší. Ten nepomer vstupného prietoku k výstupnému to ale evidentne trochu ťahá do neefektivity, čo je škoda. Verím, že po určitom preskupení ventilátorov by to bola zrejme iná muzika. Ale zase by tým utrpel vzhľad, ktorý predáva asi ďaleko viac ako pomer „chladiaceho výkonu“ k hlučnosti.

      1. Všechny skříně včetně této jsou na jedno brdo. Chladící výkon bude podobný těm ostatním a ovlivněný především ventilátory, které si můžu dokoupit bokem jiné. Proto mě chladící výkon skříně nezajímá, za několik měsíců nejpozději let bude všechno ve skříni zaprášené a chladící výkon bude úplně jiný.
        Co je teda opravdu důležité? Jak umí skříň zabránit vstupu prachu dovnitř a to včetně zdroje a tato je průměrná.
        Co je dalšího důležité? Mít na předním/horním panelu USB-C, které tam bude připojitelné spíš z drahých desek, z těch ostatních ne, teda USB-C je něco, co je určitě za plus bod, ale není to kruciální. Za to jen jeden USB-A je vysloveně propadák a skříň je tak obyčejný šmejd. Sorry jako.

        1. Jasné, pohľad na iba jeden port USB-A zamrzí vždy. Špeciálne, keď sa pripája káblom pre dva. Ktovie, či to rozhodnutie použiť iba jeden port USB nebude podmienené aj nejakým používateľským prieskumom…

          … premýšľam nad situáciou, v ktorej sa v súčasnosti obsadia obidva porty a zároveň sa to robí dostatočne často na to, aby to reflektovala konštrukcia skrinky a oplatilo sa do toho investovať. V minulosti boli takto (cez dva porty USB) hojne používané externé HDD, ale teraz mi nenapadá nič. Pravdepodobne však na niečo zabúdam.

          1. Já mám kromě tich dvou ještě do panelu přidané přes PCIe řadič další dva USB3. Dřív jsem měl vepředu dva USB3 a dva USB2. Proč potřebuju vepředu tolik USB portů?

            Je to jednoduché – 1. Bluetooth dongle, 2. Microsoft gamepad dongle, 3. Logitech lightspeed dongle pro myš, 4. USB flashka. 🙂
            Takže asi tak, chápu, že je to trochu extrém, ale nenadávám, že to nemá 4 porty, ale že to nemá ani blbé 2 porty. 🙂

            1. Nemáte tie dongle pripojené dlhodobo, takže by nevadilo, keby boli všetky tri vzadu? Bežné používanie predných portov si predstavujem na aplikácie, keď treba rýchlo niečo pripojiť a o chvíľu to už bude zase preč. Každý môže mať tieto návyky ale, samozrejme, iné. 🙂

              1. Jestli by šlo „nemáš“, ikdyž to chápu, dnes už lidé neví a ani podstatu kamarádského přístupu na internetu moc nechápou, je to škoda. Pak se to někoho může dotknout.

                Tak zvlášť Bluetooth rozhodně ne dozadu, stejně to po celém bytě nedosáhne a mám na tom hlavně bezdrátová sluchátka, která chci, aby hrála s co největším poloměrem vzdálenosti.

        2. Nesúhlasím. Chladiaci výkon nezáleží len od ventilátorov, čo pekne vidno aj v recenziách GamersNexus kde testujú skrinky aj v „štandardnej“ konfigurácii so štandardizovanými Noctua fanmi v štandardizovaných pozíciách (2x intake, 1x outtake) a rozdiely sú kľudne 10°C a to sa bavíme o porovnávaní navzájom medzi „airflow“ skrinkami, ak začneme rátať aj všetky tie uzavreté tak rozdiely sú ešte výraznejšie lebo výrobcovia skriniek vedia vymyslieť riadne stupídnosti s nulovým airflowom napriek špičkovým fanom.

          Nehovoriac o tom že dokupovanie ventilátorov sú peniaze navyše k cene skrinky, takže ak skrinka s dostatočne dobrými fanmi stojí o 10€ viac ako skrinka so shitnými, viac sa oplatí tá trochu drahšia lebo v konečnom dôsledku aj tak vyjde lacnejšie.

          Skrinku treba brať komplexne, každý parameter má svoju váhu a dá sa tiež povedať že pre každého inú, lebo aj čo sa týka chladenia, iné nároky má človek čo tam plánuje dať 14900K+RTX4090 a iné človek čo tam hodí R5 5600+RX6600. Napr. osobne by som skrinku bez USB-C už nekúpil, sorry je rok 2023, skoro 2024, ale tiež súhlasím že USB-A by mali byť dva. Na druhú stranu, bavíme sa o desktope, veľa ľudí USB porty na skrinke nerieši lebo ich vôbec nevyužíva z rôznych dôvodov – raz za uhorský rok na inštaláciu Win z USB kľúča vieš strčiť do dosky, vyvedené rôzne USB huby na stole/pod stolom/v monitore/v klávesnici atď…

        3. Kvůli USB bych neplakal. Dnes můžeš mít snadno hub v klávesnici, nebo monitoru, kde podle mě i dávají větší smysl. Já bych s klidem na skříni akceptoval jen základní tlačítka.

          1. Sorry, ale to nechci, serou mě kabely. Ok, kabel do elektriky mít musim, kabel na propojení grafiky a monitoru taky, ale USB kabel tam netahám, nahodim si to všechno rovnou na PC dopředu, kousek nahoře ukazuju, že potřebuju vepředu 4 USB porty.

            1. Si vážně nepamatuju, kdy jsem naposledy použil USB na čele skříně a byl bych radši, kdyby výrobci základních desek přibalili záslepky s odpovídajícmi porty. Mám usb hub se čtečkou karet pod monitorem. Já bych zase raději tu skříň čistší, třeba audio na čele je snad vyjma nejlevnějších beden vyloženě reliktní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *