Čínská GeForce RTX 4090D má snížené TDP. A zákaz přetaktování

GeForce RTX 4090D bude údajně kvůli sankcím mít uzamčený OC

Minulý týden jsme tu měli zprávu o tom, že Nvidia kvůli americkým sankcím na výkonnější GPU chystá pro Čínu speciální highendovou herní grafiku, která bude zřejmě mít parametry nastavené přesně tak, aby se zákazu vyhnula. Vypadá to, že takto vzniklá GeForce RTX 4090D kvůli tomu bude mít dost zvláštní omezení – nemá být povoleno ji přetaktovat. Otázka je samozřejmě, jak účinně se tomu Nvidii povede zabránit.

Podle webu BenchLife má Nvidia čipy AD102-250 pro grafiky GeForce RTX 4090D či jejich vzorky začít dodávat čínským výrobcům karet tento týden (jeho článek je ze čtvrtka), takže se už nějaké dodávky mohly uskutečnit. Zároveň by to mělo být v podstatě potvrzení, že tato karta opravdu přijde na trh (pravděpodobně v lednu).

BenchLife uvádí, že ze svých zdrojů zatím stále nezjistil, kolik má GPU výpočetních jednotek SM (od kterých se odvíjí i počty shaderů, tensor a RT jader), jen že počet je snížený proti standardní GeForce RTX 4090, jež má 128 SM (16 384 shaderů). Ovšem zjistil, že karta bude mít sníženou i spotřebu. Její TDP (respektive TGP, Total Graphics Power) je pouze 425 W, zatímco u GeForce RTX 4090 je stanovená hodnota 450 W. Podle předchozích zpráv bude základní takt 2280 MHz (zvýšení proti původnímu modelu) a boost 2520 MHz (beze změny). Detailnější parametry asi uniknou brzy, vzhledem k oněm dodávkám vzorků.

GPU, které nepůjde přetaktovat

Tyto udávané hodnoty spotřeb jsou samozřejmě referenční hodnoty, ale v případě GeForce RTX 4090D se zdá, že by měly být vždy dodrženy, zatímco u GeForce RTX 4090 existují nereferenční karty se spotřebou nastavenou na vyšší limit. Podle BenchLife totiž u GeForce RTX 4090D nebude dovolené přetaktování. Nvidia prý „neodemkne žádná nastavení OC“.

Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC 24G

Tím by se z GeForce RTX 4090D stala docela vzácná výjimka mezi dnešními GPU, protože na herních kartách je možnost přetaktování normou. V tomto případě jde asi opět o efekt amerických sankcí. Ty totiž stanovují určitou hranici výkonu, nad kterou se již GPU nesmí do Číny exportovat, a GeForce RTX 4090D je pravděpodobně navržená tak, aby šla výkonem těsně pod tuto laťku. Možnost přetaktování by ale grafiku snadno zase dostala přes. Nvidia pravděpodobně nechce žádné problémy a zamčení přetaktování bude asi jakási pojistka či opora pro případ, kdyby se americkým úřadům toto přizpůsobování se sankcím nelíbilo (připomeňme, že USA již jednou sankce zpřísnily právě v reakci na to, že výrobci GPU upravovali parametry tak, aby mohli GPU, na něž bylo embargo uvaleno, dál vyvážet jen s malými změnami).

Zatím není úplně stoprocentně jisté, zda třeba údaj o zákazu přetaktování neplatí jen pro výrobce karet – tedy že jim Nvidia zakáže prodávat GeForce RTX 4090D s továrním přetaktováním, takže se budou muset striktně držet referenční spotřeby a frekvencí, ale že by pak uživatel sám po vlastní ose mohl přetaktování realizovat. Vzhledem k tomu, že nejde jen o obchodní taktiku, ale tlak ze strany legislativy, je ale pravděpodobné, že OC bude zamčený úplně.

Grafiky Nvidia používají kryptograficky podepsaný firmware, díky čemuž GPU může své zamčené frekvence hlídat a tento BIOS nelze snadno „hacknout“. Je samozřejmě možné, že časem se najde nějaká slabina a někomu se přetaktování podaří zprovoznit, ale může to trvat celkem dlouho.

Zatím nejsou zprávy o tom, že by se tyto karty měly prodávat i mimo čínský trh. Teoreticky by mohly být zajímavé i pro naše hráče, pokud by se daly sehnat levněji než běžný model. Nvidia údajně plánuje nasadit stejnou doporučenou cenu, ale tím, že nebudou existovat OC edice, by se teoreticky reálné ceny na pultech mohly držet níže.

Zdroje: BenchLife, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Zase je krásně vidět, jak jsou úředníci bezzubí. Než stihnou všechno vykrýt a přeformulovat, protečou prachy jak niagáry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *