DeepCool PN-M: Príliv nových zdrojov ATX 3.1 (650–850 W)

DeepCool PN-M

V nasledujúcom období možno u popredných značiek zdrojov očakávať modernizácie na štandard ATX 3.1 (z ATX 3.0). Každý sa tejto úlohy zhostí iným spôsobom, pre DeepCool je to teraz vydanie nového modelového radu PN-M. Ten predstavuje strednú triedu, ktorú charakterizuje známka účinnosti 80 Plus Gold, respektíve Cybenetics Gold, modulárna kabeláž a výkonnostné rozmedzie 650–850 W.

Na predovšetkým vyššie bezpečnostné požiadavky v súvislosti so 16-pinovým konektorom PCIe reaguje aj DeepCool. Nové zdroje PN-M sú s podporou ATX 3.1, čo oproti ATX 3.0 znamená predovšetkým natívnu podporu konektora 12V-2×6, označovaného aj ako PCIe 5.1.

Hlavný prínos konektora 12V-2×6 oproti starším konektorom (12VHPWR) je v skrátení signálových pinov. S touto úpravou súvisí to, že konektor na kábli musí byť do zariadenia hlbšie zasunutý, aby sa realizovalo napájanie. Jedná sa teda o bezpečnostnú prevenciu pred vyšším zahrievaním, ku ktorému u staršieho typu konektora 12VHPWR dochádzalo pre vyšší prechodový odpor v dôsledku neúplného zasunutia.

Konektory 12V-2×6 s kratšími signálovými pinmi musia ísť prakticky až na doraz, pokiaľ má zariadenie fungovať. Na grafických kartách sa s konektormi 12V-2×6 môžete stretávať už zhruba od polovice minulého leta (2023), ale dôležité je, aby bol tento nový konektor aj na strane zdroja, teda na paneli, ku ktorému sa pripájajú káble. To aj v prípade zdrojov DeepCool PN-M, ktoré sú kompletne modulárne.

Výrobcovia zdrojov prízvukujú aj na „lepšie“ káble 12V-2×6, ale čo presne to konštrukčne znamená ťažko povedať. Pri zdrojoch PN-M DeepCool hovorí o výraznom zlepšení, ale napríklad prierez vodičov je rovnaký, ako bol u 16-pinových konektorov PCIe aj v minulosti – AWG16. Napriek tomu to môže byť viacero zmien v rámci dutiniek. Tie sú z pohľadu zahrievania úzke hrdlo, ako ukázal aj termovízny test dvanástich rôznych káblov 12VHPWR.

Káble PCIe 5.1 by sa naprieč zdrojmi konštrukčne líšiť zrejme znovu nemali, ale znovu prichádzajú s rôznymi výkonnostnými označeniami – 450 W a 600 W. „Iba“ 450-wattové káble sa pritom budú dodávať s modelmi s trvalým výkonom špecifikovaným na 650 W (PN650M) a 750 W (PN750M). Pri 850 W variante (PN850M) je už ale „600-wattový“ kábel.

   

A znovu, neznamená to, že káble slabších zdrojov by boli dimenzované na nižšiu prúdovú záťaž, ale je to z dôvodu odporúčaní Intel ATX 3.x. Podľa nich by sa 600 W káble nemali párovať so zdrojmi, pri ktorých je riziko nezvládania kombinovanej záťaže s procesorom, ktorý je takisto napájaný 12-voltovou vetvou. Je to teda akási prevencia voči nestabilite, ku ktorej by mohlo dochádzať.

Rovnako ako u zdrojov ATX 3.0 aj zdroje ATX 3.1 majú špičkovo (po dobu 100 μs) zvládať dvojnásobnú záťaž trvalej záťaže. Tá je u zdrojov DeepCool PN-M buď 54 A (PN650M), 62,5 A (PN750M) alebo 70,5 A (PN850M).

      

Všetky zdroje DeepCool PN-M majú v optimálnom pásme účinnosti pri záťaži 50 % dosahovať aspoň 90 % (115 V), respektíve 92 % (230 V). Ďalej, v kritických miestach sú použité „105 °C“ japonské kondenzátory a s dĺžkou 140 mm sa jedná o pomerne krátke zdroje. Pokiaľ ide o kompatibilitu so skrinkami, tak tá bude nadštandardná. Zastúpené sú aj všetky obvyklé ochrany proti preťaženiu (OPP), prepätiu (OVP), prehriatiu (OTP) a ďalšie (SCP, OCP, UVP, NLO, SIP). Za mriežkou s väčšími štvorcovými výsekmi je 120 mm ventilátor s fluidnými (FDB) ložiskami.

Zdroje DeepCool PN-M sú v obchodoch dostupné od 26. 3. 2024 za odporúčané ceny 90 eur/cca 2273 Kč, 100 eur/cca 2526 Kč a 110 eur/2778 Kč.


K štandardu ATX 3.x máme aj podrobnejší článok. Pri ATX 3.1 sú oproti ATX 3.0 nejaké zmeny, ale tých je pomerne málo. Okrem požiadaviek na kábel (12V-2×6) je to potom aj hold-up-time, ktorý je v rámci ATX 3.1 nižší, benevolentnejší (12 ms namiesto 17 ms), čo sa dá považovať za negatívum.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

 •  
 •  
 •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool PL-D: Nové zdroje ATX 3.0 začínajúce od 49 eur

Pokiaľ ste zdroje ATX 3.0 doteraz vyhodnocovali ako „príliš drahé“, tak DeepCool sa bude uchádzať o zmenu vášho pohľadu na vec. Modelmi z novej série PL-D, v ktorej sú aj výkonnostne slabšie varianty. Tie v kombinácii s 80 Plus Bronze nacenil pomerne nízko a zaobstarať sa dajú už, dá sa povedať, lacno. Je to za cenu nižšej účinnosti (kompromis), ale stále pri zachovaní kľúčových bezpečnostných ochrán. Celý článok „DeepCool PL-D: Nové zdroje ATX 3.0 začínajúce od 49 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *