DeepCool PN-M: Príliv nových zdrojov ATX 3.1 (650–850 W)

DeepCool PN-M

V nasledujúcom období možno u popredných značiek zdrojov očakávať modernizácie na štandard ATX 3.1 (z ATX 3.0). Každý sa tejto úlohy zhostí iným spôsobom, pre DeepCool je to teraz vydanie nového modelového radu PN-M. Ten predstavuje strednú triedu, ktorú charakterizuje známka účinnosti 80 Plus Gold, respektíve Cybenetics Gold, modulárna kabeláž a výkonnostné rozmedzie 650–850 W.

Na predovšetkým vyššie bezpečnostné požiadavky v súvislosti so 16-pinovým konektorom PCIe reaguje aj DeepCool. Nové zdroje PN-M sú s podporou ATX 3.1, čo oproti ATX 3.0 znamená predovšetkým natívnu podporu konektora 12V-2×6, označovaného aj ako PCIe 5.1.

Hlavný prínos konektora 12V-2×6 oproti starším konektorom (12VHPWR) je v skrátení signálových pinov. S touto úpravou súvisí to, že konektor na kábli musí byť do zariadenia hlbšie zasunutý, aby sa realizovalo napájanie. Jedná sa teda o bezpečnostnú prevenciu pred vyšším zahrievaním, ku ktorému u staršieho typu konektora 12VHPWR dochádzalo pre vyšší prechodový odpor v dôsledku neúplného zasunutia.

Konektory 12V-2×6 s kratšími signálovými pinmi musia ísť prakticky až na doraz, pokiaľ má zariadenie fungovať. Na grafických kartách sa s konektormi 12V-2×6 môžete stretávať už zhruba od polovice minulého leta (2023), ale dôležité je, aby bol tento nový konektor aj na strane zdroja, teda na paneli, ku ktorému sa pripájajú káble. To aj v prípade zdrojov DeepCool PN-M, ktoré sú kompletne modulárne.

Výrobcovia zdrojov prízvukujú aj na „lepšie“ káble 12V-2×6, ale čo presne to konštrukčne znamená ťažko povedať. Pri zdrojoch PN-M DeepCool hovorí o výraznom zlepšení, ale napríklad prierez vodičov je rovnaký, ako bol u 16-pinových konektorov PCIe aj v minulosti – AWG16. Napriek tomu to môže byť viacero zmien v rámci dutiniek. Tie sú z pohľadu zahrievania úzke hrdlo, ako ukázal aj termovízny test dvanástich rôznych káblov 12VHPWR.

Káble PCIe 5.1 by sa naprieč zdrojmi konštrukčne líšiť zrejme znovu nemali, ale znovu prichádzajú s rôznymi výkonnostnými označeniami – 450 W a 600 W. „Iba“ 450-wattové káble sa pritom budú dodávať s modelmi s trvalým výkonom špecifikovaným na 650 W (PN650M) a 750 W (PN750M). Pri 850 W variante (PN850M) je už ale „600-wattový“ kábel.

   

A znovu, neznamená to, že káble slabších zdrojov by boli dimenzované na nižšiu prúdovú záťaž, ale je to z dôvodu odporúčaní Intel ATX 3.x. Podľa nich by sa 600 W káble nemali párovať so zdrojmi, pri ktorých je riziko nezvládania kombinovanej záťaže s procesorom, ktorý je takisto napájaný 12-voltovou vetvou. Je to teda akási prevencia voči nestabilite, ku ktorej by mohlo dochádzať.

Rovnako ako u zdrojov ATX 3.0 aj zdroje ATX 3.1 majú špičkovo (po dobu 100 μs) zvládať dvojnásobnú záťaž trvalej záťaže. Tá je u zdrojov DeepCool PN-M buď 54 A (PN650M), 62,5 A (PN750M) alebo 70,5 A (PN850M).

      

Všetky zdroje DeepCool PN-M majú v optimálnom pásme účinnosti pri záťaži 50 % dosahovať aspoň 90 % (115 V), respektíve 92 % (230 V). Ďalej, v kritických miestach sú použité „105 °C“ japonské kondenzátory a s dĺžkou 140 mm sa jedná o pomerne krátke zdroje. Pokiaľ ide o kompatibilitu so skrinkami, tak tá bude nadštandardná. Zastúpené sú aj všetky obvyklé ochrany proti preťaženiu (OPP), prepätiu (OVP), prehriatiu (OTP) a ďalšie (SCP, OCP, UVP, NLO, SIP). Za mriežkou s väčšími štvorcovými výsekmi je 120 mm ventilátor s fluidnými (FDB) ložiskami.

Zdroje DeepCool PN-M sú v obchodoch dostupné od 26. 3. 2024 za odporúčané ceny 90 eur/cca 2273 Kč, 100 eur/cca 2526 Kč a 110 eur/2778 Kč.


K štandardu ATX 3.x máme aj podrobnejší článok. Pri ATX 3.1 sú oproti ATX 3.0 nejaké zmeny, ale tých je pomerne málo. Okrem požiadaviek na kábel (12V-2×6) je to potom aj hold-up-time, ktorý je v rámci ATX 3.1 nižší, benevolentnejší (12 ms namiesto 17 ms), čo sa dá považovať za negatívum.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *