AMD chystá tři Ryzeny 7000 s V-Cache, bude 12jádro i 16jádro

Zen 4 a 3D V-Cache bude prý odhalen v lednu, budou tři modely

Když AMD letos vydalo Ryzen 7 5800X3D, ozývaly se žádosti o to, aby 3D V-Cache dostaly i modely s více jádry, což se v generaci 5000 nestalo. Objevily se ale zprávy, že nyní ohlášená nová desktopová generace na platformě AM5 by mohla být jiná. Prvotní sestava čtyř procesorů, které se začnou prodávat tento měsíc, sice ještě žádné „3D“ modely nezahrnuje, ale po novém roce už vyjdou a tentokrát budou rovnou tři, včetně špičkového šestnáctijdra.

Není novinka, že technologie 3D V-Cache bude pokračovat i v nové generaci, AMD má tuto variantu Zenu 4 v roadmapě a bude ji opět vyrábět pro serverové procesory. Nebylo ale jasné, zda ji zase nedostane jenom Ryzen 7 7800X3D, zatímco ostatní modely ne. Podle leakera s přezdívkou Greymon55, který na Twitteru o procesorových plánech AMD vícekrát vynesl informace, budou modely tři.

Ve čtvrtek přišel s krátkou zprávou, jejímž smyslem je zřejmě, že AMD chystá Ryzen 7 7800X3D, ale také Ryzen 9 7900X3D, který by patrně měl mít dvanáct jader, a Ryzen 9 7950X3D. Verze s rozšířenou cache by pak tedy existovala i od nejvyššího modelu s 16 jádry a 32 vlákny. Tyto dva procesory používají dva C|PU čiplety, z nichž by snad měly V-Cache osazenou oba, takže jejich L3 Cache by dosahovala 2 × 96 MB.

Tyto modely jsou údajně zaměřené na herní použití a mají dosahovat „vyšší FPS“. Je ale možné, že opět budou mít nižší frekvence proti běžným modelům X (jako je to teď u Ryzenu 7 5800X3D), takže mimo hry by pak byly naopak o něco horší. Pokud tedy čekáte, že tyto X3D verze budou univerzálně lepší procesory než modely X, nemusí se vám to vyplnit.

Odhalení začátkem roku

Greymon55 také prozradil, že by tyto procesory měly zřejmě přijít na CES 2023, tedy na veletrhu konaném tradičně začátkem ledna. Nicméně, to asi nemusí být datum začátku prodeje ve smyslu dostupnosti v obchodech.

Již Ryzen 7 5800X3D byl oznámen na CES v lednu (letos), ale prodávat se pak začal až v dubnu, tudíž odhalení Ryzenů 7000 ve verzi X3D nemusí nutně znamenat, že budou procesory dostupné v dřívější fázi roku než první generace herního CPU s 3D V-Cache. Nicméně ta byla přece jenom trošku speciální případ, takže asi je šance, že 7800X3D, 7900X3D a 7950X3D přijdou do obchodů už někdy na přelomu ledna a února.

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD prý ještě vydá nové procesory pro AM4. Levné, ale i s V-Cache

Když AMD před měsícem na Computexu oznámilo podzimní příchod nové desktopové platformy AM5 (a s ní procesorů Ryzen 7000), bylo řečeno, že to neznamená konec dnešní platformy AM4. A opravdu se teď objevují informace o tom, že pro AM4 desky přijdou ještě nové procesory, podle divočejších zpráv dokonce i Zen 4. Jenže je třeba si dát pozor na to, co pod označením „nové procesory“ očekáváte, úplně nové čipy už se asi neobjeví. Celý článok „AMD prý ještě vydá nové procesory pro AM4. Levné, ale i s V-Cache“ »

 •  
 •  
 •  

Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres

V pondělí jsme informovali o tom, že Intel po dvou generacích desktopových procesorů opět přeruší kompatibilitu, takže už za rok nahradí nynější socket LGA 1700 zase nový a budou třeba nové desky. Ukázalo se však, že nebyly úplně správné informace o tom, jak tento nový socket bude vypadat. Teď unikly bližší podrobnosti, podle nichž bude mít méně pinů a bude více podobný LGA 1700. Nicméně procesory se budou lišit více. Celý článok „Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres“ »

 •  
 •  
 •  

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *