Jaká bude Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition? Uniklo foto

Founders Edition karty generace 4000 převezmou koncepci chladičů použitou u Ampere

Tento týden se v hardwarovém světe nejvíc pozornosti soustředilo na odhalení nových desktopových procesorů AMD, Ryzenů 7000 (a platformy AM5). Ale vedle to se chystá i nová generace grafik Nvidia s architekturou Lovelace, a teď na internet utekla fotografie vzorku karty GeForce RTX 4080 a možná finálního designu chlazení, které Nvidia použije u karet Founders Edition. Je to docela brzy, možná tedy tato karta vyjde dřív, než se čekalo.

Tento únik pochází od uživatele Twitteru s přezdívkou KittyYukko (dříve KittyCorgi, mělo by jít o stejnou osobu, která už dřív prozradila některé informace o grafikách Nvidie). Karta je bohužel v ochranném sáčku, ale něco z ní vidět je.

Design je evidentně pokračováním návrhu referenčních karet Founders Edition generace GeForce RTX 3000. Podle orientace lopatek je vidět, že Nvidia zůstane u stejného řešení, kdy levý ventilátor (na spodní straně, takže není vidět) tlačí vzduch do pasivu (ten je pak částečně vyfukován ven záslepkou), zatímco z našeho pohledu pravý ventilátor je na horní straně karty a má obrácené lopatky, takže nefouká do pasivu, ale naopak vysává vzduch z pasivu směrem nahoru.

Koncepce se nezměnila, ale zdá se, že ventilátory ano, Nvidia asi použila větší průměr, protože rotory se zakusují i do lesklého rámečku okolo. Pro zvýšení statického tlaku a na zamezení deformacím mají okolo okruží.

Chladič má zdá se větší rozměr než ten pro kartu GeForce RTX 3080 (patrně se podobá spíše modelu použitému pro GeForce RTX 3090), ale není jasné, zda je dvouslotový, nebo tříslotový.

Uniklá fotografie GeForce RTX 4080 Founders Edition (zdroj: KittyYYuko)

Web VideoCardz si všiml, že označení RTX 4080 na krytu není vyvedeno v typickém fontu Nvidie, nicméně to nemusí být doklad nějakého fake. Nvidia zdá se před nedávnem redesignovala svůj web s novým fontem (Nvidia Sans Nala) a podle VideoCardz je přesně takový zdá se použitý na této kartě.

Srovnání starého a nového fontu používaného Nvidií (zdroj: Nvidia)

Je však možné, že existuje víc vzorků s různým popiskem vyrobených za účelem posouzení a výběru toho nejlepšího kandidáta, takže teoreticky se může stát, že tato podoba nemusí odpovídat finální kartě.

Tip: GeForce RTX 4080 dostane rychlejší 23,0GHz paměti, TDP prý bude 340 W

GeForce RTX 4080 by podle nejaktuálnějších uniklých informací od leakera Kopite7kimi měla být založená na 4nm čipu AD103 s 9728 shadery (FP32 jednotkami či také Cuda jádry) a její TDP by prý mělo být 340 W, tedy trochu vyšší než u modelu RTX 3080 – proto možná zvětšení chladiče a ventilátorů.

Karta by měla mít 16GB paměti GDDR6X (na 256bitové sběrnici), což dodá propustnost 736 GB/s. Tyto specifikace se ale možná ještě mohou měnit. Podle toho, co jsme viděli, Nvidia specifikace nějakou dobu před vydáním různě upravuje, takže tady také ještě může přijít ještě nějaký zásah podle toho, jak se vyvíjí situace na trhu, poznatky o plánech konkurence nebo strategie managementu.

Vydání až v Q1 2023 nebo dříve?

Během posledních měsíců se totiž šířily informace, že Nvidia by letos mohla vydat jenom GeForce RTX 4090 a ostatní modely odložit až na dobu po novém roce. Firma sama a její partnerští výrobci mají totiž údajně velké množství přebytečných zásob GPU předchozí generace Ampere a potřebují se jich zbavit. A tomu by mohlo pomoci právě oddálení nové generace, proti níž by se jinak stará generace hůř doprodávala.

Ale pokud už unikla fotka karty, nabízí se otázka, zda to tak opravdu bude a zda naopak tento model RTX 4080 nakonec přece jenom nevyjde již nyní na podzim. Na druhou stranu, pokud za odkladem vydání nejsou technické příčiny, ale jen obchodní strategie, pak to, v jakém stádiu jsou příprava (a úniky informací o nich), ještě nemusí přímo korespondovat s tím, jak dlouho má karta před začátkem prodeje.

Zdroje: KittyYYuko, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

RTX 4090 je ořezaná, ale karta Nvidia RTX 6000 Ada má 142 SM

V úterý Nvidia představila první grafiky GeForce RTX 4000 s architekturou Ada Lovelace. Nejvýkonnější model RTX 4090 je založený na čipu AD102, ale už bylo potvrzeno, že je to ořezaná verze s 16 384 shadery, zatímco plný čip má přes 18 000 jednotek. Nvidia už má nachystanou i kartu, jež má odemčené všechny (nebo skoro všechny) jednotky: model Nvidia RTX 6000 Ada, který ale je určený pro profesionální grafiky a podobné trhy. Celý článok „RTX 4090 je ořezaná, ale karta Nvidia RTX 6000 Ada má 142 SM“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Nereferenční GeForce RTX 4090: chladič na čtyři sloty, 13 heatpipe

Včera jsme informovali o průsaku v podstatě kompletních specifikací grafických karet Nvidia nové generace Lovelace se 4nm čipy. Top model v její nabídce bude GeForce RTX 4090, která se začne prodávat začátkem října. Bohužel Nvidia dál pokračuje ve zvyšování spotřeb – referenční model bude brát 450 W, ovšem nereferenční mohou jít ještě výš. Vypadá to, že tu máme ukázku, jak mohou tyto nové energetické poměry vypadat. Celý článok „Nereferenční GeForce RTX 4090: chladič na čtyři sloty, 13 heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *