Chladič DeepCool Assassin IV oficiálne. Testy sú blízko

DeepCool Assassin IV alebo trochu iný prístup k chladeniu

Konštrukčne azda najodvážnejší dvojvežový chladič za ostatnú dekádu sa stáva realitou maloobchodného trhu. O prípravách Assassin IV sme už písali, ale teraz máme viac podrobností, dokonca je v redakcii už aj testovacia vzorka. Čakanie na výsledky meraní si skrátime filozofovaním nad nevšetkými prvkami, ktoré môžu pozitívne či negatívne formovať chladiacu účinnosť.

DeepCool k dnešnému dňu vydal v poradí štvrtý chladič CPU z najvyššieho radu svojich vežovitých chladičov. Assassin IV je veľmi originálny alebo unikátny v schematickom rozložení jednotlivých častí. Z určitých uhlov stavbu tohto chladiča ťažko charakterizovať. Pri pohľade spredu sa môže zdať i to, že nepoužíva žiadny ventilátor, ale napriek tomu má dva a na dvoch vežiach.

Návrhári však rozhodne nepostupovali podľa tradičnej šablóny, ktorá odporúča použiť jeden z dvoch ventilátorov na prednú vežu v polohe „tlač“ (vzduch cez rebrá). V týchto miestach ventilátor nenájdete, čo je prirodzene k prospechu nadštandardnej kompatibility s pamäťovými modulmi. S ohľadom na vytočenie základne a úzky profil prednej veže tu vzniká dokonca o dosť viac priestoru, ako by stačilo. Niektorí výrobcovia (ako napríklad Cryorig) by na prednú vežu použili nízkoprofilový ventilátor (tak ako je to na modeli R1 Universal), DeepCool to má však vymyslené inak. Či lepšie alebo horšie, to sa ešte len uvidí.

Dobre skrytý je i druhý ventilátor. Ten je už ale tradične v strede, natesno zvieraný medzi oboma vežami pasívu. Robiť to inak by bol nezmysel, o čom kedysi presvedčil aj Thermaltake Sonic Tower. Pamätníci si spomenú, že ventilátor na tento historický dvojvežový chladič sa mal pôvodne držiaky iba na prednej veži, ale v záujme dosahovania podstatne vyššej efektivity používatelia ventilátor dávali (s podomáckym uchytením) do stredu na rovnomernejší odvod tepla z pasívu. Chladič Assassin IV to nerobí inak a v týchto miestach má 140 mm ventilátor DFr14.

A teraz sa dostávame k druhému, 120 mm ventilátoru, ktorý je na výfuku chladiča. Obvykle je to na dvojvežových chladičoch až tretia pozícia, keď v prvých dvoch už ventilátor máte a ešte chcete o trochu zvýšiť efektivitu. V tomto prípade však DeepCool pred ventilátorom na prednej veži uprednostnil ventilátor vzadu, ktorý do rebier vzduch netlačí, ale odsáva ho. Samozrejme, aj pri tejto orientácii dochádza k veľmi intenzívnemu prúdeniu, špeciálne pri orámovaní veží tunelmi, vďaka ktorým medzi rebrami príliš neklesá tlak, respektíve nestráca sa vzduch tak ako pri konštrukcii s otvorenými radiátormi po stranách.

Lenže prečo aj tak nikto takúto schému nepoužíva? Rozdiel medzi tlačením vzduchu do rebier a jeho odsávaním z nich, je v tom, že v jednom prípade je radiátor vystavený turbulentnejšiemu prostrediu. A to je vtedy, keď sa vzduch do rebier tlačí. Turbulentné prúdenie je tu výhodné v tom, že sa efektívnejšie miešajú teplé molekuly vzduchu zo studenými a pri rovnakom prietoku sa tak odvádza viac tepla ako v situácii, keď je prúdenie menej turbulentné. A to je ten druhý prípad – odsávajúceho ventilátora. Pri takejto orientácii je s rovnakým ventilátorom dosahovaný často i vyšší prietok (obzvlášť, keď je priechod dobre tesný), pretože na ventilátor pôsobí trochu menší odpor vzduchu (ako pri tlačení), ale aj pri vyššom prietoku odvedie menej teplých molekúl vzduchu, čo je kľúčové.

Kedysi výrobcovia chladičov verili, že je toto lepšia/efektívnejšia možnosť a nájdete viacero starých chladičov (typicky ešte z konca minulého tisícročia), kde jeden ventilátor vzduch medzi rebrá netlačí, ale odsáva ho. Za určitých okolností by sa ale predsa len mohlo jednať o efektívnejšiu možnosť, pokiaľ by bol prietok vzduchu „dostatočne“ vysoký a zároveň i „dostatočne“ turbulentný, na čom sa podieľa do určitej miery aj profil samotných rebier chladiča. To je ale všetko teória a jediné dôležité do praxe je, u ktorého chladiča odmeriame pri rovnakej hlučnosti vyšší chladiaci výkon. Očakávania od Assassin IV máme, prirodzene, len tie najvyššie a veríme v tesný súboj s Cooler Master MA824 Stealth.

Chladič Assassin IV je o trochu menší (na výšku má 164 mm, na šírku 144 mm a dlhý je 147 mm), ale stále má cez 1,5 kila (1575 g) a z minulosti vieme, že aj chladiče s výrazne ľahšími pasívmi môžu porážať ťažšie (čo je aj prípad Thermalright Silver Arrow SB-E proti Noctua NH-D15), pokiaľ heatpipe dostupnú plochu rebier využívajú mimoriadne efektívne, efektívnejšie ako niektoré iné chladiče s väčšou celkovou plochou rebier a efektívnejšie je aj prúdenie vzduchu ventilátorov.

Na odvod tepla z medeného coldplatu do pasívu Assassin IV používa sedem heatpipe s priemerom 7 mm. Inštalácia je pritom možná na všetky novšie platformy (AMD AM5/AM4 a Intel LGA 1700/1200/115x/2066/2011/2011-v3) s výnimkou AMD sTR(X)4. Udávané TDP je vysoké, až 280 W. Dostupnosť v obchodoch je okamžitá a odporúčaná koncová cena výrobcu je 99 eur/cca 2360 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *