S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool Assassin IV

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom.

Onedlho vyjde nový procesorový chladič DeepCool z radu Assassin – IV. Pôjde o konštrukciu s dvoma vežami, ktorými prechádzajú heatpipe v tvare „U“. Pozoruhodný, alebo iný v porovnaní s ostatnými, je tento návrh uložením ventilátorom. Tak ako to u pasívov s dvoma vežami býva, sú použité dva ventilátory. Zatiaľ čo jeden (140 mm) je tradične v strede, tak druhý odsáva zadnú vežu namiesto toho, aby vzduch tlačil do prednej veže, ako to majú konkurenčné modely.

Výhoda takéhoto riešenia, s využitím zadnej pozície na úkor prednej je najmä v lepšej kompatibilite s pamäťami (RAM). S tými široké chladiče obvykle kolidujú, pokiaľ teda nejde práve o Cryorig R1 Universal, ktorý má okrem vytočeného pasívu od slotov DIMM na prednej veži aj nízkoprofilový ventilátor.

Assassin IV bude široký (147 mm) chladič, ale tiahnuci sa viac na ľavú stranu, k systémovému ventilátoru na výduchu skrinky. Aj v týchto miestach môže na high-endových platformách so pamäťovými slotmi z obidvoch strán pätice dochádzať ku kolízii, ale s ohľadom na cieľovú skupinu zákazníkov je to menej časté. Zadný ventilátor je navyše možné posunúť smerom nahor, ale vtedy zase skôr či neskôr narazíte na bočnicu skrinky. Už tak, s ventilátorom v obvyklej polohe, bude Assassin IV so 164 mm pomerne vysoký.

Chladič Assassin IV má radiátor pretkaný siedmymi 6 mm heatpipe a na ochladzovanie rebier používa dva ventilátory, jeden 120-milimetrový (s geometriou FK120, ale, zdá sa, že trochu spomalený, s max. 1700 ot./min) a jeden 140 mm (FT14) v strede, medzi vežami pasívu. Väčší z dvojice ventilátorov si odbije premiéru práve na tomto chladiči. Tento ventilátor má uvádzaný rýchlostný rozsah 500–1700 ot./min, v ktorom podľa parametrov dosahuje až 134,4 m3/h. Centrálne, prepínačom zvrchu, je možný aj výber režimov, medzi výkonným a tichým. V tichom režime sa maximálna rýchlosť obidvoch ventilátorov obmedzí na približne 1350 ot./min.

Premiestnenie typicky predného ventilátora na výduch znamená i to, že rebrá na prednej veži budú v menej turbulentnom prostredí. Na tejto úrovni vplyvom obtekania laminárnejšími prúdnicami vzduchu je oproti tradičnej schéme predpoklad skôr k poklesu chladiacej efektivity (z dôvodu, že premiešavane teplých a studených molekúl vzduchu bude slabšie), ale na druhej strane je tu aj jeden prvok, ktorý TDP jedine zvýši. Pre tunely okolo rebrovania sa nebude na dráhe rebrami strácať tak ako u „otvorenejších“ chladičov. To je prospešné pre rovnomernejší prietok vzduchu pasívom, čo chladiaci výkon, prirodzene, zvyšuje.

Dátum vydania Assassin IV vám zatiaľ prezradiť nemôžeme, ale dlho sa už nenačakáte. Chladičom sa budeme, samozrejme, zaoberať aj v testoch.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech. Celý článok „DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem“ »

  •  
  •  
  •  

Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom. Celý článok „Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024

Májová roadmapa produktov Noctua neprináša dobré správy. Všetko, na čo sme čakali, sa posúva k neskorším dátumom vydania. Dokonca padol aj jeden odklad na neurčito. To ale preto, aby prípravám okolo novej generácie 140 mm ventilátorov stálo v ceste k nim čo najmenej „prekážok“. Ale ani tie, pokiaľ sa nestane zázrak, si nakoniec tento rok ešte nekúpite. Pre majiteľov procesorov AMD Threadripper je tu ale aj jedna pozitívna novinka. Celý článok „Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *