S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool Assassin IV

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom.

Onedlho vyjde nový procesorový chladič DeepCool z radu Assassin – IV. Pôjde o konštrukciu s dvoma vežami, ktorými prechádzajú heatpipe v tvare „U“. Pozoruhodný, alebo iný v porovnaní s ostatnými, je tento návrh uložením ventilátorom. Tak ako to u pasívov s dvoma vežami býva, sú použité dva ventilátory. Zatiaľ čo jeden (140 mm) je tradične v strede, tak druhý odsáva zadnú vežu namiesto toho, aby vzduch tlačil do prednej veže, ako to majú konkurenčné modely.

Výhoda takéhoto riešenia, s využitím zadnej pozície na úkor prednej je najmä v lepšej kompatibilite s pamäťami (RAM). S tými široké chladiče obvykle kolidujú, pokiaľ teda nejde práve o Cryorig R1 Universal, ktorý má okrem vytočeného pasívu od slotov DIMM na prednej veži aj nízkoprofilový ventilátor.

Assassin IV bude široký (147 mm) chladič, ale tiahnuci sa viac na ľavú stranu, k systémovému ventilátoru na výduchu skrinky. Aj v týchto miestach môže na high-endových platformách so pamäťovými slotmi z obidvoch strán pätice dochádzať ku kolízii, ale s ohľadom na cieľovú skupinu zákazníkov je to menej časté. Zadný ventilátor je navyše možné posunúť smerom nahor, ale vtedy zase skôr či neskôr narazíte na bočnicu skrinky. Už tak, s ventilátorom v obvyklej polohe, bude Assassin IV so 164 mm pomerne vysoký.

Chladič Assassin IV má radiátor pretkaný siedmymi 6 mm heatpipe a na ochladzovanie rebier používa dva ventilátory, jeden 120-milimetrový (DF12) a jeden 140 mm (DFr14) v strede, medzi vežami pasívu. Väčší z dvojice ventilátorov si odbije premiéru práve na tomto chladiči. Tento ventilátor má uvádzaný rýchlostný rozsah 500–1700 ot./min, v ktorom podľa parametrov dosahuje až 134,4 m3/h. Centrálne, prepínačom zvrchu, je možný aj výber režimov, medzi výkonným a tichým. V tichom režime sa maximálna rýchlosť obidvoch ventilátorov obmedzí na približne 1350 ot./min.

Premiestnenie typicky predného ventilátora na výduch znamená i to, že rebrá na prednej veži budú v menej turbulentnom prostredí. Na tejto úrovni vplyvom obtekania laminárnejšími prúdnicami vzduchu je oproti tradičnej schéme predpoklad skôr k poklesu chladiacej efektivity (z dôvodu, že premiešavane teplých a studených molekúl vzduchu bude slabšie), ale na druhej strane je tu aj jeden prvok, ktorý TDP jedine zvýši. Pre tunely okolo rebrovania sa nebude na dráhe rebrami strácať tak ako u „otvorenejších“ chladičov. To je prospešné pre rovnomernejší prietok vzduchu pasívom, čo chladiaci výkon, prirodzene, zvyšuje.

Dátum vydania Assassin IV vám zatiaľ prezradiť nemôžeme, ale dlho sa už nenačakáte. Chladičom sa budeme, samozrejme, zaoberať aj v testoch.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *