S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool Assassin IV

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom.

Onedlho vyjde nový procesorový chladič DeepCool z radu Assassin – IV. Pôjde o konštrukciu s dvoma vežami, ktorými prechádzajú heatpipe v tvare „U“. Pozoruhodný, alebo iný v porovnaní s ostatnými, je tento návrh uložením ventilátorom. Tak ako to u pasívov s dvoma vežami býva, sú použité dva ventilátory. Zatiaľ čo jeden (140 mm) je tradične v strede, tak druhý odsáva zadnú vežu namiesto toho, aby vzduch tlačil do prednej veže, ako to majú konkurenčné modely.

Výhoda takéhoto riešenia, s využitím zadnej pozície na úkor prednej je najmä v lepšej kompatibilite s pamäťami (RAM). S tými široké chladiče obvykle kolidujú, pokiaľ teda nejde práve o Cryorig R1 Universal, ktorý má okrem vytočeného pasívu od slotov DIMM na prednej veži aj nízkoprofilový ventilátor.

Assassin IV bude široký (147 mm) chladič, ale tiahnuci sa viac na ľavú stranu, k systémovému ventilátoru na výduchu skrinky. Aj v týchto miestach môže na high-endových platformách so pamäťovými slotmi z obidvoch strán pätice dochádzať ku kolízii, ale s ohľadom na cieľovú skupinu zákazníkov je to menej časté. Zadný ventilátor je navyše možné posunúť smerom nahor, ale vtedy zase skôr či neskôr narazíte na bočnicu skrinky. Už tak, s ventilátorom v obvyklej polohe, bude Assassin IV so 164 mm pomerne vysoký.

Chladič Assassin IV má radiátor pretkaný siedmymi 6 mm heatpipe a na ochladzovanie rebier používa dva ventilátory, jeden 120-milimetrový (DF12) a jeden 140 mm (DFr14) v strede, medzi vežami pasívu. Väčší z dvojice ventilátorov si odbije premiéru práve na tomto chladiči. Tento ventilátor má uvádzaný rýchlostný rozsah 500–1700 ot./min, v ktorom podľa parametrov dosahuje až 134,4 m3/h. Centrálne, prepínačom zvrchu, je možný aj výber režimov, medzi výkonným a tichým. V tichom režime sa maximálna rýchlosť obidvoch ventilátorov obmedzí na približne 1350 ot./min.

Premiestnenie typicky predného ventilátora na výduch znamená i to, že rebrá na prednej veži budú v menej turbulentnom prostredí. Na tejto úrovni vplyvom obtekania laminárnejšími prúdnicami vzduchu je oproti tradičnej schéme predpoklad skôr k poklesu chladiacej efektivity (z dôvodu, že premiešavane teplých a studených molekúl vzduchu bude slabšie), ale na druhej strane je tu aj jeden prvok, ktorý TDP jedine zvýši. Pre tunely okolo rebrovania sa nebude na dráhe rebrami strácať tak ako u „otvorenejších“ chladičov. To je prospešné pre rovnomernejší prietok vzduchu pasívom, čo chladiaci výkon, prirodzene, zvyšuje.

Dátum vydania Assassin IV vám zatiaľ prezradiť nemôžeme, ale dlho sa už nenačakáte. Chladičom sa budeme, samozrejme, zaoberať aj v testoch.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom

Prvá generácia procesorov Intel s podporou budúcej mainstreamovej pätice LGA 1851 je ešte ďaleko, ale už sa na verejnosť predierajú prvé informácie o podpore chladičov. Objavili sa dokumenty, kde sa materiály okolo chladiča Noctua NH-U12A spájajú s touto platformou, pre ktorú je všetko pripravené. Noctua to nedementuje a zároveň vzniká predstava, ako by to asi mohlo byť s montážnymi systémami ostatných chladičov. Celý článok „Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom“ »

 •  
 •  
 •  

Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky

Příští rok by měl Intel vydat novou desktopovou platformu se socketem LGA 1851, do níž půjdou procesory generace Arrow Lake. Původně měla jít na trh už s letos chystanými 4nm procesory Meteor Lake, které ale byly pro desktop zrušeny a místo nich přijdou jen refreshované modely Raptor Lake. Nový socket LGA 1851 by podle aktuálních úniků mohl fungovat až pro tři generace procesorů, také ale již nebude kompatibilní s pamětí DDR4. Celý článok „Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *