ROG Swift OLED PG42UQ: Monitor „nabitý“ od A po Z

Možnosti nastavení

Výhody OLED technológie oproti bežnému LCD sú známe už nejaký ten rôčik a na smartfónoch, ba dokonca aj notebookoch, dokazujú svoje kvality v špičkových, ale už aj mainstreamových modeloch. Čo však desktopové monitory? Tejto kategórie OLEDov sme sa nevedeli dočkať, no čakanie je na konci. Na trh sa dostalo niekoľko rôznych kúskov a jedným z nich je aj ROG Swift PG42UQ s masívnou 42-palcovou uhlopriečkou.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži jednak 5-smerový joystick na spodnej strane monitora uprostred, ale aj pribalený diaľkový ovládač. Vzhľadom na to, že testovaný kúsok monitora mal zlomený joystick, museli sme si vystačiť s ovládačom, čo však nepredstavovalo žiaden problém.

Rýchle akcie umožňujú prepnúť video vstup, zmeniť režim obrazu, hlasitosť, zapnúť herné funkcie a pod. Zároveň si viete rýchle akcie prispôsobiť podľa seba, čo rozhodne chválim.

Prvou položkou v menu herného monitora je neprekvapivo položka s hernými nastaveniami ako pretakovanie, Adaptive-Sync či rôzne vylepšenia ako GamePlus a GameVisual či Shadow Boost, ktoré vám majú pomôcť pri hraní. Môžete si tak vybrať s dedikovaný režimov obrazu pre konkrétne typy hier, zapnúť mieridlo či priblíženie uprostred obrazovky, zobraziť FPS či zapnúť časovač a pod.

Ďalej nechýbajú ani nastavenia jasu, kontrastu, HDR či filter modrého svetla a už aj spomínaný Uniform brightness.

Nastavenie farieb ponúka voľbu farebného priestoru, teploty či prispôsobenie farieb v 6 osiach a samozrejme aj režimy gamy.

Ako už bolo vyššie spomenuté, jednotlivé rýchle skratky nastavení si viete prispôsobiť a vybrať čo chcete ovládať napríklad stlačením šípky nahor. Nastavenia si viete tiež uložiť a znova načítať podľa potreby, pričom ma mierne ma pobavil preklad slovíčka Load ako „zatížení“ :).

Nastaviť si tiež môžete ďalšie veci ako jazyk, hlasitosť, správanie sa USB portov či indikátora nabíjania.

Rovnako sa dá prispôsobiť zobrazenie samotného menu OSD, či už jeho čas, pozícia, priehľadnosť a pod.

Špecifické nastavenia pre ochranu OLED panelu pred burn-in tiež nesmú chýbať a monitor vás tiež vie vyzvať na čistenie pixelov v prípade že už bežal v kuse 8 hodín.

Na záver máte ešte možnosti zobraziť informácie o vstupe či ovládať nastavenia pre DisplayPort a HDMI či zresetovať nastavenia.

Samostatnou kapitolou sú režimy Picture by Picture a Picture in Picture, ktoré pri takto veľkej obrazovke dávajú veľký zmysel.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach. Aj najväčší rozmer je však pomerne malý a privítal by som možnosť individuálnej veľkosti.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov. A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim PbP pre na zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Zaujímavosťou je rozhodne režim Aspect Control, ktorý vám umožní zobraziť 24, 27 a 34 palcový obraz na ploche 42 palcovej obrazovky a navyše si môžete prispôsobiť aj jeho umiestnenie.

Vzhľadom na to, že nepoužívané pixely sú vypnuté a úplne čierne dáva takéto použitie zmysel napríklad pri kompetitívnom hraní pri ktorom by veľká obrazovka bola nevýhodou. Navyše na rozdiel od LCD obrazovky nebudete rušený sivým pozadím či bloomingom okolo hrán zobrazovanej plochy.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD

Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe. Celý článok „Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *