Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami

Exteriér

Lacnejšie, ale pritom slušné skrinky z trhu ešte úplne nevymizli. Jednu takú predstavuje aj Prime AP201 z nižšej triedy produktov Asus. Vzhľadom na cenu hlboko pod sto eur dostanete skrinku s nadštandardným dielenským vyhotovením, ktorú charakterizuje „nekonečná“ perforácia. Prísun chladeného vzduchu ku komponentom je tak teoreticky z každej strany. To ale takisto znamená, že príliš netlmí zvuk. Otázka je, čo z celkového pohľadu zaváži viac.

Základné parametre


Exteriér

Skrinku zabalenú v kartónovej škatuli obopína molitan, čo je v jej cenovej kategórii vzácne. Vďaka nemu sa o poznanie lepšie vyberá skrinka zo škatule a taktiež nie je z neho neporiadok ako z guľôčok polystyrénu. V príslušenstve nájdete okrem skrutiek a jednorazových sťahovacích pások a netradične aj náhradné cvoky/klipy na istenie vonkajších panelov. Predsa len je to pomerne krehká, pohyblivá súčiastka a možnosť ju vymeniť sa pri jej poškodení zíde.

Po vybalení zo škatule pred vami stojí robustná mini-tower skrinka, no s dĺžkou tých midi-tower. Testovaná verzia AP201 je z veľkej časti tvorená iba kovom a to aj vrátane ľavej bočnice. Každá strana skrinky má veľké množstvo otvorov veľkých 1,5 mm. Ich počet je podľa výrobcu viac ako 57 000, takže sa jedná o veľmi priedušnú skrinku s potenciálom efektívneho chladenia. Na výber máte aj variant s temperovaným sklom namiesto otvorov v ľavej bočnici.

   

Jediný poznávací znak, že sa jedná o skrinku z dielne Asusu, sa nachádza na pravej bočnici. Aj to je veľmi decentný a k veľkosti skrinky pomerne malý. Západkový mechanizmus drží bočnice pevne na skrinke a vďaka nemu je možné ich aj jednoducho dať beznástrojovo z nej dole. Takmer totožný spôsob využíva aj Fractal Design pri drahších skrinkách. Rozdiel je iba v tvare úchytu a kolíka.

   

Predná časť, tak ako aj bočnice je perforovaná takmer celá. Na jej vrchu sa ťahá pás plného plechu s osadeným panelom I/O. Oceňujem jeho umiestnenie vpredu a nie navrchu hlavne kvôli tomu, že sa do konektorov dostane prach omnoho ťažšie. Taktiež je aj prístup k panelu I/O jednoduchší ak máte skrinku umiestnenú na stole. Nachádzajú sa tu tri konektory USB, z čoho jeden je typu C. Aj keď je cena skrinky výrazne pod 100 eur, tak je jeho teoretická rýchlosť až 10 Gb/s. Ostatné dva typu A dosahujú teoretických rýchlosti do 5 Gb/s. K dispozícii máte aj 2× 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón. V strede medzi konektormi nájdete tlačidlo zapnutia lemované bielym podsvietením LED, čo indikuje aktívny stav. Stláčanie je príjemné, s hmatovou odozvou.

   

Za predným panelom, ktorý sa dá rovnako jednoducho vybrať ako bočné panely, sa nachádzajú ďalšie otvory. Tentokrát už ale väčšie. Tento priestor ale nie je určený pre systémové ventilátory ako to býva zvykom. Po bokoch vrchnej časti je trojica otvorov, ktoré vám dovolia polohovať uchytenie zdroja zvnútra. Do spodnej polovice je možné uchytiť úložisko. Buď 2,5″ do otvorov s označením „S“ alebo 3,5″ do tých s označením „H“.

   

Vrchná časť skrinky slúži iba k odvetrávaniu teplého vzduchu zo skrinky. Pod odnímateľným panelom nájdete pozície pre tri 120 alebo dva 140 mm ventilátory. Alternatívne priestor môžete využiť aj pre uchytenie radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

   

V zadnej časti skrinky nenájdete otvor pre zdroj ale iba konektor napájania vo vrchnej časti. Chýba mi tu ale spínač napájania, keďže tu nie je výstup pre zdroj. Miesta je tu dosť, kde by sa dal spínač umiestniť. Dalo by sa ukrojiť z perforácie hneď vedľa konektora. Nájdete tu aj otvor pre panel I/O základnej dosky a štyri krytky otvorov pre rozširujúce karty PCI Express. Počet krytiek naznačuje, že formát základnej dosky ATX je v tejto skrinke nepodporovaný.

Spodná časť skrinky je tak ako zvyšok riešená perforáciou. Ako bonus sa tu nachádza aj jemný nylonový prachový filter. Ten na skrinke drží vďaka magnetom po obvodoch a tak je jeho vyberanie a čistenie relatívne jednoduché. Teda až na to, že musíte nejakú časť skrinky zdvihnúť aby ste ho vybrali. Okraje má presne tvarované aby zapadli medzi všetky štyri nožičky. Tie sú osadené protišmykovou podložkou a tie držia skrinku pevne na svojom mieste.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *