Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami

Exteriér

Lacnejšie, ale pritom slušné skrinky z trhu ešte úplne nevymizli. Jednu takú predstavuje aj Prime AP201 z nižšej triedy produktov Asus. Vzhľadom na cenu hlboko pod sto eur dostanete skrinku s nadštandardným dielenským vyhotovením, ktorú charakterizuje „nekonečná“ perforácia. Prísun chladeného vzduchu ku komponentom je tak teoreticky z každej strany. To ale takisto znamená, že príliš netlmí zvuk. Otázka je, čo z celkového pohľadu zaváži viac.

Základné parametre


Exteriér

Skrinku zabalenú v kartónovej škatuli obopína molitan, čo je v jej cenovej kategórii vzácne. Vďaka nemu sa o poznanie lepšie vyberá skrinka zo škatule a taktiež nie je z neho neporiadok ako z guľôčok polystyrénu. V príslušenstve nájdete okrem skrutiek a jednorazových sťahovacích pások a netradične aj náhradné cvoky/klipy na istenie vonkajších panelov. Predsa len je to pomerne krehká, pohyblivá súčiastka a možnosť ju vymeniť sa pri jej poškodení zíde.

Po vybalení zo škatule pred vami stojí robustná mini-tower skrinka, no s dĺžkou tých midi-tower. Testovaná verzia AP201 je z veľkej časti tvorená iba kovom a to aj vrátane ľavej bočnice. Každá strana skrinky má veľké množstvo otvorov veľkých 1,5 mm. Ich počet je podľa výrobcu viac ako 57 000, takže sa jedná o veľmi priedušnú skrinku s potenciálom efektívneho chladenia. Na výber máte aj variant s temperovaným sklom namiesto otvorov v ľavej bočnici.

   

Jediný poznávací znak, že sa jedná o skrinku z dielne Asusu, sa nachádza na pravej bočnici. Aj to je veľmi decentný a k veľkosti skrinky pomerne malý. Západkový mechanizmus drží bočnice pevne na skrinke a vďaka nemu je možné ich aj jednoducho dať beznástrojovo z nej dole. Takmer totožný spôsob využíva aj Fractal Design pri drahších skrinkách. Rozdiel je iba v tvare úchytu a kolíka.

   

Predná časť, tak ako aj bočnice je perforovaná takmer celá. Na jej vrchu sa ťahá pás plného plechu s osadeným panelom I/O. Oceňujem jeho umiestnenie vpredu a nie navrchu hlavne kvôli tomu, že sa do konektorov dostane prach omnoho ťažšie. Taktiež je aj prístup k panelu I/O jednoduchší ak máte skrinku umiestnenú na stole. Nachádzajú sa tu tri konektory USB, z čoho jeden je typu C. Aj keď je cena skrinky výrazne pod 100 eur, tak je jeho teoretická rýchlosť až 10 Gb/s. Ostatné dva typu A dosahujú teoretických rýchlosti do 5 Gb/s. K dispozícii máte aj 2× 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón. V strede medzi konektormi nájdete tlačidlo zapnutia lemované bielym podsvietením LED, čo indikuje aktívny stav. Stláčanie je príjemné, s hmatovou odozvou.

   

Za predným panelom, ktorý sa dá rovnako jednoducho vybrať ako bočné panely, sa nachádzajú ďalšie otvory. Tentokrát už ale väčšie. Tento priestor ale nie je určený pre systémové ventilátory ako to býva zvykom. Po bokoch vrchnej časti je trojica otvorov, ktoré vám dovolia polohovať uchytenie zdroja zvnútra. Do spodnej polovice je možné uchytiť úložisko. Buď 2,5″ do otvorov s označením „S“ alebo 3,5″ do tých s označením „H“.

   

Vrchná časť skrinky slúži iba k odvetrávaniu teplého vzduchu zo skrinky. Pod odnímateľným panelom nájdete pozície pre tri 120 alebo dva 140 mm ventilátory. Alternatívne priestor môžete využiť aj pre uchytenie radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

   

V zadnej časti skrinky nenájdete otvor pre zdroj ale iba konektor napájania vo vrchnej časti. Chýba mi tu ale spínač napájania, keďže tu nie je výstup pre zdroj. Miesta je tu dosť, kde by sa dal spínač umiestniť. Dalo by sa ukrojiť z perforácie hneď vedľa konektora. Nájdete tu aj otvor pre panel I/O základnej dosky a štyri krytky otvorov pre rozširujúce karty PCI Express. Počet krytiek naznačuje, že formát základnej dosky ATX je v tejto skrinke nepodporovaný.

Spodná časť skrinky je tak ako zvyšok riešená perforáciou. Ako bonus sa tu nachádza aj jemný nylonový prachový filter. Ten na skrinke drží vďaka magnetom po obvodoch a tak je jeho vyberanie a čistenie relatívne jednoduché. Teda až na to, že musíte nejakú časť skrinky zdvihnúť aby ste ho vybrali. Okraje má presne tvarované aby zapadli medzi všetky štyri nožičky. Tie sú osadené protišmykovou podložkou a tie držia skrinku pevne na svojom mieste.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče

V rámci recenzí grafik vycházejících teď v rámci „Super“ refreshe karet GeForce RTX 4000 jsme tu už měli kartu přímo v návrhu Nvidie, kartu MSI a ještě bude i Gigabyte. Nedostala se do toho karta od třetího velkého výrobce Asusu, tak se místo toho podíváme na modely, které tato značka bude nabízet od modelu GeForce RTX 4070 Ti Super. Je jich totiž docela dost, včetně modelů, které místo 16pinu mají speciální napájení BTF přes desku. Celý článok „GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *