Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami

Interiér

Lacnejšie, ale pritom slušné skrinky z trhu ešte úplne nevymizli. Jednu takú predstavuje aj Prime AP201 z nižšej triedy produktov Asus. Vzhľadom na cenu hlboko pod sto eur dostanete skrinku s nadštandardným dielenským vyhotovením, ktorú charakterizuje „nekonečná“ perforácia. Prísun chladeného vzduchu ku komponentom je tak teoreticky z každej strany. To ale takisto znamená, že príliš netlmí zvuk. Otázka je, čo z celkového pohľadu zaváži viac.

Interiér

Aj keď sa jedná o menšiu skrinku, tak jej vnútro ponúka dostatok priestoru aj keď s menšími kompromismi. Napríklad grafickú kartu veľkosti MSI RTX 4080 Suprim X do skrinky nezmestíte. Ich maximálna dĺžka môže byť „iba“ 338 mm, čo je ale stále dostatok priestoru na výber aj výkonnejšej grafické karty. Taktiež musíte počítať s tým, že ak chcete túto vzdušnú skrinku, tak sa budete musieť obzerať po formátoch základných dosiek Mini-ITX, maximálne mATX. Väčšie nie sú podporované. V čom budete mať ale voľnú ruku vo výbere je vežovitý chladič procesora. Ten môžete do skrinky nainštalovať až s výškou 170 mm.

V prednej časti sa nachádza panel s totožným nápisom ako tomu je aj na pravej bočnici: Asus Prime case. Slúži k zakrytiu káblov zo zdroja ale aj z predného panela I/O skrinky. Pre ľahšiu manipuláciu a zapájanie ho máte možnosť vybrať cez štyri skrutky. Horšie to je ale už s jeho opätovným nasadením. Je potrebné ho nakloniť pod presným uhlom aby ho bolo možné vrátiť naspäť. Priznám sa, že som doslovne pri tomto paneli strácal nervy.

Priechodky pre kabeláž nie sú osadené gumenými krytkami vďaka čomu nie sú ukrátené na veľkosti. Otvory majú šírku 29–30 mm, takže môžete bez ťažkostí prevliecť aj väčší zväzok káblov.

   

Za predným panelom sa ukrýva klietka pre uchytenie zdroja vo formáte ATX. Klietku môžete uložiť v troch výškach na prednom paneli podľa potreby. V najvyššej pozícii máte pre zdroj s káblami 270 mm priestoru a v najnižšej 230 mm. Pod klietku je možné uchytiť 2,5 alebo 3,5″ úložisko priamo na panel.

   

V skrinke dokážete využiť každú jej časť a tak nemusí zostať prázdne ani prízemie. Môžete sem umiestniť ďalšie dve 2,5 alebo 3,5″ interné úložiská, poprípade ich kombináciu. Jednoducho ich zaistíte skrutkami cez presne vyznačené otvory („S“ a „H“) daného formátu úložiska.

   

Ak nepotrebujete väčšie množstvo úložísk, tak prízemie sa dá využiť aj pre dva 120 mm ventilátory.

Skrinka je dodávaná s jedným 120 mm ventilátorom s označením ZFH1225M. Asus tento ventilátor samostatne v ponuke nemá, takže sa bude pravdepodobne jednať o ventilátor OEM výroby. Napájaný je pomocou 3-pinové konektoru, čiže budete mať k dispozícii iba reguláciu formou lineárneho (DC) napätia.

Za pravou bočnicou sa nachádzajú všetky káble zo skrinky a aj jeden menej tradičný naviac – predĺženie pre napájanie zdroja. Všetky sú umiestnené v žľabe spolu s priechodkami, čo nie je ideálna kombinácia pre správu kabeláže. V žľabe je solídnych 32 mm priestoru pre usporiadanie a prevlečenie káblov zo zdroja aj z I/O panela skrinky. Pre ľahšiu prácu máte predinštalované tri sťahovacie pásky na suchý zips, čo nie je v tejto cenovej kategórii vždy samozrejmosť. Mimo žľab môžete využiť ďalších 20 pozícií k uchyteniu káblov jednorazovými sťahovacími páskami z príslušenstva. V týchto miestach je pre kabeláž už iba 12 mm priestoru.

   

Na podnose za základnou doskou sa nachádza posledná posledná pozícia pre úložisko, konkrétne 2,5-palcové. To je tento raz uchytené na podložke, vďaka čomu ho jednou skrutkou dokážete aj s podložkou jednoducho odobrať.

Bočnice a aj konštrukcia je z plechu hrubého 0,85 mm. To robí z Prime AP201 pevnú skrinku, ktorej sa plechy prehýbajú minimálne. Samozrejme, perforované panely sú o niečo poddajnejšie.

   

Montovanie hardvéru do skrinky išlo tak nejako samé od ruky. Manipulácia vo vnútri bola jednoduchá k čomu výrazne prispelo aj 60 mm priestoru nad základnou doskou. S nimi bolo zapojenie napájanie procesora hračkou. Pri správe kabeláže som sa bál hlavného žľabu pre jej organizáciu, nakoľko sa v ňom nachádzajú aj priechodky. Obavy ale boli zbytočné a v 32 mm priestore bez ťažkostí schováte a aj prevlečiete kabeláž tam, tak potrebujete.

Ak sa vám nepodarí správu kabeláže usporiadať k maximálnej spokojnosti, tak to až tak nevadí ak máte verziu skrinky s oboma perforovanými bočnicami. Čím menší uhol pohľadu na bočnicu je, tým viac sa strácajú nedostatky.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *