Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami

Záver

Lacnejšie, ale pritom slušné skrinky z trhu ešte úplne nevymizli. Jednu takú predstavuje aj Prime AP201 z nižšej triedy produktov Asus. Vzhľadom na cenu hlboko pod sto eur dostanete skrinku s nadštandardným dielenským vyhotovením, ktorú charakterizuje „nekonečná“ perforácia. Prísun chladeného vzduchu ku komponentom je tak teoreticky z každej strany. To ale takisto znamená, že príliš netlmí zvuk. Otázka je, čo z celkového pohľadu zaváži viac.

Záver

Perforácia na každej strane skrinky zohrala veľkú úlohu aj s jedným, od výroby osadeným ventilátorom. Grafická karta má prístup k veľkému množstvu chladného vzduchu zospodu skrinky, ktorý dokáže využiť vo svoj prospech. Teda ak neosadíte dva ventilátory priamo pod ňu na nasávanie. V tomto prípade to malo negatívny výsledok a teploty sa zhoršili o tri až štyri stupne. Taktiež mal tento variant negatívny vplyv na chladenie procesora a pohoršil si o dva až šesť stupňov Celzia. Osadenie dvoch 120 mm ventilátorov pod strop pre vysávanie teplého vzduchu zo skrinky má pozitívny efekt hlavne pre procesor, ale aj napäťové regulátory základnej dosky či pre grafickú kartu.

Na spracovaní skrinky si dali v Asuse záležať. Plechy sú pevné a navzájom medzi sebou dokonalo lícujú. Vybratie a osadenie postranných panelov je veľmi rýchle a jednoduché vďaka západkovému systému. Takmer totožný systém využíva aj Fractal Design pri strednej a vyššej triede skriniek. Vnútro skrinky Prime AP201 sa dá využiť azda celé. Na prízemie môžete osadiť buď dve úložiská alebo dva 120 mm ventilátory. Konektivitou skrinka za 80 eur nezaostáva. K dispozícii máte dva konektory USB typu A a jeden rýchlejší typu C.

Inštalácia hardvéru je veľmi jednoduchá, teda až na vnútorný bočný panel. Jeho montáž späť do skrinky je o precíznosti – je potrebné trafiť presný uhol, v ktorom je ho možné nasadiť späť. Všetko ostatné bolo už veľmi jednoduché a rýchle aj vďaka väčšiemu priestoru medzi základnou doskou a stropom. Skrinka je pri správe kabeláže nenáročná a vďaka 32 mm priestoru vám dokáže toho dosť odpustiť. Taktiež boli veľmi nápomocné veľké priechodky pri prevliekaní káblov.

Chladiaci výkon, a potenciál ešte ho zlepšiť s prídavnými ventilátormi/kvapalinovým chladičom na procesor, je na vysokej úrovni. Hlavne pri grafickej karte. Konštrukcia je odolná, precízne spracovaná a ani konektivita nezaostáva. S touto kombináciou a aj keď iba s jedným ventilátorom v balení si skrinka AP201 s perforovanými bočnicami zaslúži ocenenie „Smart buy!“.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *