Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Obrazové vlastnosti

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu QD-OLED s uhlopriečkou 34″ a širokouhlým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px a antireflexnú úpravu. Panel ponúka 175 Hz a nechýba ani podpora Adaptive-Sync s overeným G-Sync compatible režimom. Typický jas má byť 250 nitov, zobrazuje 1.7 mld farieb vďaka 10 bitovému panelu a kontrast dosahuje skvelých 1 000 000 : 1. Nechýba ani ultrarýchla 0.03 ms odozva či podpora HDR.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 96 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 94 % NTSC, čo jedny z najlepších výsledkov, aké sme namerali. Maximálny jas bol 233 nitov, čo je výrazne takmer zhodné s hodnotou udávanou výrobcom. Taktiež je to viac, ako sme namerali OLED modelu ROG. Na rozdiel od herného panelu od Asus však vidíme rozvnomerný jas aj pri meraní uniformity. Tá tiež dosahuje perfektné výsledky, čo je opäť dôkazom, že OLED netrpí neduhmi LCD podsvietenia. Jediné meranie, ktoré nebolo úplne podľa predstáv, bola priemerná farebná odchýlka Delta E.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch obrazu no nijako zásadne sa nelíšil. Monitor neponúka žiadne režimy Overdrive a pod, takže hodnoty sú naprieč režimami takmer zhodné.

Input lag sa však správal mierne zvláštne nakoľko pomaličky rástol až k 24 ms a následne sa vrátil na 19 čo opakoval dokolečka. Rovnaké správanie mal aj ROG OLED.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.03 ms response time v GTG. Pri teste UFO som mal problém voľným okom zbadať nejakú formu ghostingu a kamerou sa mi podarilo zachytiť len maličký ghosting pri zmene stavu pixelov, ktoré je ale naozaj minimálny. OLEDy sú všeobecne známe svojou veľmi rýchlou dobou odozvy a sú tak výborné pre kompetitívne hranie.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *