Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

Záver

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F).

Záver

Dosku MSI Pro Z690-A sme naprieč stovkami testov nedostali do ťažkostí ani s procesorom Core i9-12900K. V žiadnej aplikácii, či už sa jedná o pracovné alebo herné použitie, sme nezaznamenali žiadne anomálie. Rozdiely sú obvykle na úrovni 1 % a preto nemá zmysel tému okolo výkonu vôbec rozpitvávať. To, že sa jedná o nízkorozpočtovú dosku neznamená, že bude s výkonnými procesormi z tried Core i7 a Core i9 dosahovať v niečom nižší výkon. Nebude. Frekvencie procesora sú vždy stabilné, a to aj pri veľmi vysokej záťaži, keď procesor generuje 290 W.

Obmedzením tak vždy bude skôr chladič CPU ako možnosti základnej dosky. Dôležité je tu však poznamenať, že s Pro Z690-A sme namerali zatiaľ najvyššiu spotrebu procesora. Nárast oproti Z690 Tomahawk DDR4 je až 70 W, čo poukazuje na nižšiu efektivitu správy napájania. Čiastočne aj pre VRM s nižšou účinnosťou. Tá je približne na úrovni základnej dosky Asus TUF B660 Plus WiFi D4. Zahrievanie napäťových regulátorov Pro Z690-A DDR4 je však nižšie. S 300-wattovou Core i9-12900K je u dosky MSI maximálna teplota napäťových regulátorov nižšia o 14 °C, priemerná o 5 °C.  S klesajúcou záťažou/spotrebou rozdiely postupne zanikajú.

Dôležité je, že aj po pretaktovaní výkonných procesorov je tu veľká rezerva aj v dlhodobej vysokej záťaži. Napájacia kaskáda je dostatočne robustná, že hotpoty aj počas termovízie s odstránenými pasívmi končia tesne nad 80 °C. S chladičmi bude zahrievanie ešte nižšie a nemusíte mať tak obavy siahnuť po tlačidle Creator Boost na zvýšenie frekvencie všetkých jadier o 100 MHz. Obmedzujúce elementy tu budú už chladič či samotný procesor, ktorý nemusí byť už po takomto pretaktovaní stabilný.

Okrem vplyvu dosky na výkon procesora (a eventuálne grafickej karty) monitorujeme napríklad aj sieťovú priepustnosť. Tá je obojsmerne na hranici možností pripojenia (2,5 Gb/s), čo nebýva úplná samozrejmosť. V rámci konektivity je však rozhodne najpozoruhodnejšie to, že sú dosahované vyššie rýchlosti niektorých portov USB, než by mali byť. Aj porty USB, o ktorých MSI píše, že podporujú 5 Gb štandard 3.2 gen. 1 v praxi dosahujú dvojnásobné rýchlosti. Doska teda nemá vo výbave iba jeden 10 Gb port USB, ale až tri. Je nepravdepodobné, že by o tom v MSI nevedeli a možný dôvod, prečo sú takto tie porty degradované, sme rozoberali v prvej kapitole článku.

Pomerne mizerný, ale lepší než žiadny, je chladič SSD. V porovnaní s konkurenčnými riešeniami chladí výrazne horšie. Podľa fyzických proporcií sme očakávali podobné umiestnenie aj v chladení južného mostíka čipsetu. Tu sú však výsledky už priemerné, čo môže byť dané aj lepším TIM , než sa používa pod väčšími a členitejšími pasívmi. Výrobcovia často zneužívajú toho, že spotreba čipsetu je veľmi nízka, takže úžasne teplovodivé rozhranie sa používať nezvykne. Priemerná je aj celková spotreba mimo záťaže a keď v kontexte tejto dosky je priemernosť vždy chvála. Jedná sa totiž o jednu z najlacnejších dosiek, od ktorej sa žiadne rekordy neočakávajú. Kľúčové je, aby nič nebrzdila. To nebrzdí a keď to platí aj s najvýkonnejšími procesormi, musíme vyzdvihnúť atraktívny pomer cena/hodnota. Prevádzkové náklady budú síce pre nižšiu efektivitu VRM vyššie ako u drahších dosiek, ale zase nie o toľko, aby to v bežnej praxi prevážili výhodnú obstarávaciu cenu, ktorá v niektorých obchodoch vrátane Alzy len tesne prekračuje hranicu dvesto eur.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *