Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4: Entry level aj pre Core i9

Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 v detailoch

Výhodný pomer/cena výkon procesorom Alder Lake sprvu kazili drahé základné dosky. Po príchode modelov s čipsetmi Intel B660 sa však nepriaznivá situácia začala otáčať a v niektorých prípadoch i dosť dramaticky. Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 s podporou pamätí DDR4, ktoré sú výrazne lacnejšie ako pamäte DDR5, ustojí aj najvýkonnejšie procesory. A že vás bude v niečom takto lacná doska obmedzovať? Drvivú väčšinu používateľov nebude.

S týmto článkom nadviažeme na testy MSI MAG B660M Mortar WiFi, hoci jej Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 priamo nekonuruje. Nepodporuje už totiž pamäte typu DDR5, ale „iba“ DDR4 a je to i lacnejšia doska ako taká. TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 je cenovo takmer na spodnej hranici cien základných dosiek ATX s čipsetmi Intel B660. Prirodzene sa tak počíta so slabšími výsledkami, ale to za nižšiu cenu. A percentuálne za výrazne nižšiu (cenu) pokiaľ uvažujete o párovaní s procesormi nižších tried do Core i5-12500. Okrem toho, že je o trochu lacnejšia samotná doska (TUF Gaming B660 Plus WiFi D4), tak hlavne ušetríte pamäťami typu DDR4, bez ktorých rozumnú konfiguráciu strednej triedy nezostavíte. Toľko ku krátkemu predstaveniu TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 a teraz vás už čaká to, čo máte radi – hĺbková analýza.


Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4

Séria základných dosiek TUF už nepredstavuje high-end ako kedysi. Tento priestor, čo sa „herných“ dosiek týka, nechal Asus pre rad ROG. Značka The Ultimate Force je v dnešnom svete predstavuje cenovo dostupný hardvér, ktorý má však stále vyhovovať vyšším nárokom na výkon.

Doska je vo formáte ATX (305 × 244 mm), od ktorého sa odvíjajú dobré možnosti rozšírenia. Sloty PCI Express sú dva ×16 a dva ×1. Plnohodnotný 16-linkový je iba ten prvý. Pripojený je k procesoru, podporuje štandardu PCIe 5.0 a zároveň je spevnený aj obvyklým kovovým držiakom, ktorý odľahčuje nápor na kontakty pri pôsobení väčšou silou, typicky grafickej karty. Za zmienku stojí aj dostatočné oddialenie od pätice CPU, vďaka čomu je možná aj pohodlná inštalácia najväčších chladičov.

Druhý slot PCIe ×16 ma už kontakty fyzicky iba pre štyri linky, čo sa môže hodiť napríklad pre karty pre SSD. Dva krátke sloty PCIe ×1 zase nájdu svoje uplatnenie pre zvukovú alebo sieťovú kartu. Jedno aj druhé má doska iba na základnej úrovni. Výhrady môžu smerovať najmä na zastaraný zvukový čip Realtek ALC897, ktorým sa Asus nechváli ani v špecifikáciách. Sieťová časť s 2,5-gigabitovým adaptérom Intel I225-V je slušnejšia, ale stále je tu iba jeden port RJ-45. Ohľadom na to, že Asus tlačí cenu na minimum (a darí sa mu to, byť v tejto kategórii prakticky najlacnejší), tak ani jednu z vecí nemôžeme príliš vyčítať.

Na rýchle SSD sú k dispozícii až tri sloty M.2. Tretí je už ale k južnému mostíku (B660) pripojený iba dvoma linkami PCIe 4.0, takže výkonnejšie SSD brzdí. Výhradne rozhranie PCI Express používajú všetky sloty M.2, čo znamená, že SSD SATA nefungujú. Ale aspoň tak odpadá starosť o štúdiu zdieľaných liniek s konektormi SATA. Tie sú vyvedené síce iba štyri, ale je ich možné využívať všetky, aj popri troch osadených SSD vo formáte M.2.

   

Interná výbava zahŕňa nadštandardný počet konektorov (A)RGB LED – tri moderné (5 V) a jeden analógový (12 V) na spätnú kompatibilitu so staršími komponentmi. Chýbať vám zrejme nebudú ani konektory na pripojenie ventilátorov (či pumpy), tých je tiež dosť – sedem.

Externé konektory sú redšie, ale je ich z každého rožku trošku. Dokonca aj 20-gigabitový port USB-C 3.2 gen. 2×2, vedľa jedného 10-gigabitového (3.2 gen. 2 typ A) a síce je portov USB menej, vidieť, že sa Asus snažil aspoň o to, aby pomalých bolo minimum. Port USB s podporou starého štandardu 2.0 je iba jeden (ten vôbec nevadí, pretože klávesnicu alebo myš, ktorá k životu viac nepotrebuje, pripojíte tak či onak) a polovica portov USB je 3.2 gen. 1 (5 Gb/s).

O jednom konektore RJ-45 na pripojenie pevnej siete už reč bola, potom sú na zadnom paneli ešte dva konektory SMA na antény WiFi a k zvukovému adaptéru päť 3,5 mm jackov s jedným optickým výstupom SPDIF. Z videovýstupov sú k dispozícii dva digitálne – DisplayPort 1.4 a HDMI 2.1 (tzn. s podporou rozlíšenia 3840 × 2160 px so 60 Hz aj cez iGPU).

Napájacia kaskáda s 11 fázami (10+1) má dva robustné chladiče (161 + 79 g) s pozdĺžne aj priečne narezaným profilom. To na väčší kontakt so vzduchom. Napäťové regulátory BGNO 1T25 sú pomerne neznáme a k ich parametrom je aj zložitejšie sa dostať. Jednak preto, že majú technické listy iba v naskenovaných PDF, jednak preto, že sú od Alpha Semiconductor. So súčiastkami tejto firmy sa na základných doskách stretávame iba ojedinele. Celková prúdová kapacita Vcore je každopádne 500 A, čo stačí aj pre Core i9-12900K bez napájacích limitov. Ovládač VRM je osvedčený ASP2100 EPU.

   

Z drobných detailov je pozoruhodný montážny systém SSD M.2. Na dištančných stĺpikoch otočné istiace páčky. S nimi je práca podstatne pohodlnejšia ako s maličkými skrutkami.

V nasledujúcej kapitole si prejdeme BIOSom a potom už prichádzajú na rad podrobné testy, z ktorých je možné základnú dosku ucelene hodnotiť. Stovky meraní ju totiž preveria skrz na skrz.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa ako vášnivý hráč nezaobídete bez osvetlenia RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu. Celý článok „Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné. Celý článok „Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete“ »

 •  
 •  
 •  

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Ten Realtek ALC897 na takhle drahé desce je opravdu zarážející. Ale ještě víc zarážející je, že se to Asus snaží zapírat. Odjakživa si člověk na stránkách výrobce základní desky mohl dohledat, jaký má zvukový čip a najednou to u Asus nejde. Asus mlčí a uvádí pouze Realtek 7.1

  1. Díky za pripomenutie toho, na čo so síce myslel, ale nakoniec aj tak zabudol dať do tabuľky +/-. 🙂

    1. Je to zvláštne, ale teplotný snímač čipu B660 sa na tejto doske nehlási (v HWiNFo ani v HWMonitore). Takže preto tento údaj v grafe chýba. Medzi snímačmi sú síce dva, ktoré ťažko k niečomu pridružiť, ale čipset to nebude. Snímač „Motherboard“ deteguje príliš nízku hodnotu (cca 23 °C, to je približne teplota okolitého vzduchu) a „Temp2“ má zase vplyvom záťaže príliš veľký rozptyl hodnôt, a to južný mostík čipsetu mať nezvykne.

     Každopádne ďakujem za upozornenie. Vydám dnešný test a dôvod absencie tej teploty doplníme do poznámky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *