Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4: Entry level aj pre Core i9

Záver

Výhodný pomer/cena výkon procesorom Alder Lake sprvu kazili drahé základné dosky. Po príchode modelov s čipsetmi Intel B660 sa však nepriaznivá situácia začala otáčať a v niektorých prípadoch i dosť dramaticky. Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 s podporou pamätí DDR4, ktoré sú výrazne lacnejšie ako pamäte DDR5, ustojí aj najvýkonnejšie procesory. A že vás bude v niečom takto lacná doska obmedzovať? Drvivú väčšinu používateľov nebude.

Záver

Takú pozitívnu stopu, ako z testov zanechala základná doska Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4, zanecháva máloktorý hardvér, ktorý prejde testlabom HWCooling. A to i napriek tomu, že je v tabuľke plusov a mínusov väčší počet negatív. Tie sú však prirodzené a vychádzajú z nízkej obstarávacej ceny, ktorá je pre túto dosku kľúčová. Dôležité je, že všetky nedostatky sú mierne a ona nízka cena ich ospravedlňuje.

Veľa redakcií bude túto dosku diskreditovať na vyššom zahrievaní VRM, ale neopodstatnene. Nech vyzerá 97 °C na termovízii akokoľvek hrozivo, tak bez pasívov a s Core i9-12900K je to výborný výsledok. S pasívmi je to do 80 °C a k žiadnemu poklesu výkonu (brzdením zhadzovaním násobiča) tak nedochádza ani s najvýkonnejšími procesormi, ktoré je možné v súčasnosti do pätice LGA 1700 osadiť.

Malú výhradu máme iba k 12-pinom EPS. Pri väčšom 16-pinovom napájaní sa budú vnútri konektorov menej zahrievať aj lacnej zdroje s menším prierezom vodičom. To je už ale naozaj kozmetika. Špeciálne preto, že pri tejto doske sa predpokladá fungovanie s lacnejšími procesormi so spotrebou do 150 W, hoci VRM zvládne i dvojnásobný nápor. Po zarovnaní odberu podľa 125 W je zahrievanie napäťových regulátorov príjemne nízke.

Vyššie uvedeným nechceme tvrdiť, že je doska vhodná pre špičkové procesory. To nie je, ale z iného než „kapacitného“ dôvodu VRM. Napájacia kaskáda je predsa len lacnejšia a z testov výkonu a spotreby sa ukazuje jej slabšia efektivita. Pri podobnom a skôr o chlp nižšom výkone (ale to je spôsobené aj pomalšími pamäťami DDR4) v porovnaní s MSI MAG B660M Mortar WiFi je tu vyššia spotreba. A to i v AVX záťaži, v ktorej TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 znižuje násobič (o 3). Čiastočne to je možné kompenzovať manuálnym ladením podvoltovávaním, ale to nič nezmení na tom, že výkon na jednotku spotreby bude na doske Asus nižší.

Na oplátku je výborne zvládnutá regulácia mimo záťaže, v ktorej je i spotreba procesora Ci9-12900K vždy príjemne nízka. Prekvapivo lepší než na väčšine iných dosiek je aj sieťový adaptér Intel I225-V. Oproti Realtek 8125BG na B660M Mortar je dosahovaná podľa očakávaní aj rýchlosť nahrávania. Dokonca je medzi externými konektormi aj 20-gigabitový (3.2 gen. 2×2) port USB typu C. Výbava je na dosku výrazne pod dvesto eur naozaj slušná, respektíve úspory sú na miestach, ktoré používateľov s nižším rozpočtom príliš trápiť nebudú. Najmä v kombinácii s lacnejšími procesormi.

Výkonnostné výsledky tentokrát podrobne rozoberať nebudeme, preto zatiaľ nemáme na porovnanie dosku s pamäťami DDR4 (tá príde až v ďalšom teste) a rozdiely oproti s B660M Mortar hovoria viac o vplyve rôzne rýchlych pamätí. Ak vás táto problematika porovnania pamätí DDR5 s DDR4 zaujíma, môžete sa testami prehrabať. Ale radšej si počkajte na pripravované merania, kde bude porovnanie výkonu pamätí vychádzať z testov inak rovnakých dosiek (a okrem 3600 MHz modulov s priemernou rýchlosťou budeme testovať rýchlejšie DDR4 so 4400 MHz). Ale už i týchto testov vidieť, že 5200 MHz DDR5 oproti DDR4 výkon výrazne nezvyšujú ani s procesorom triedy Core i9. Výsledky sú veľmi podobné a narazíte i na aplikácie, ktoré profitujú z nižších latencií DDR4 s inak výrazne menšou priepustnosťou.

Ale naspäť k hodnoteniu TUF Gaming B660 Plus WiFi D4. Veľmi solídna základná doska za veľmi príjemnú cenu. Pokiaľ vám nevadí slabšia efektivita VRM či na súčasné pomery predsa len jednoduchšie možnosti regulácie ventilátorov, tak vám jej výber schvaľujeme.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ten Realtek ALC897 na takhle drahé desce je opravdu zarážející. Ale ještě víc zarážející je, že se to Asus snaží zapírat. Odjakživa si člověk na stránkách výrobce základní desky mohl dohledat, jaký má zvukový čip a najednou to u Asus nejde. Asus mlčí a uvádí pouze Realtek 7.1

    1. Díky za pripomenutie toho, na čo so síce myslel, ale nakoniec aj tak zabudol dať do tabuľky +/-. 🙂

        1. Je to zvláštne, ale teplotný snímač čipu B660 sa na tejto doske nehlási (v HWiNFo ani v HWMonitore). Takže preto tento údaj v grafe chýba. Medzi snímačmi sú síce dva, ktoré ťažko k niečomu pridružiť, ale čipset to nebude. Snímač „Motherboard“ deteguje príliš nízku hodnotu (cca 23 °C, to je približne teplota okolitého vzduchu) a „Temp2“ má zase vplyvom záťaže príliš veľký rozptyl hodnôt, a to južný mostík čipsetu mať nezvykne.

          Každopádne ďakujem za upozornenie. Vydám dnešný test a dôvod absencie tej teploty doplníme do poznámky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *