Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

Ako to vyzerá v BIOSe

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F).

Ako to vyzerá v BIOSe

Namiesto pre MSI typického čierno-červeného grafického rozhrania je tu čierno-strieborné. To je ale iba kozmetika a funkčne sa „Click BIOS 5“ od toho pre herné dosky nijako neodlišuje.

EZ Mode obsahuje všetky základné informácie o procesore a pamätiach. Zároveň sú na tejto karte nejaké tlačidlá na (de)aktiváciu základných vecí, ako sú napríklad EZ LED či fTMP 2.0, a táto obrazovka je i rozcestník do pokročilejších nastavení. Napríklad na správu úložísk, ventilátorov či aktualizáciu BIOSu (M-Flash). Do „pokročilého“ režimu sa dostanete tradične cez kláves F7.

   

Konfigurácia portov (USB) či slotov (PCIe/M.2) prebieha na karte „Settings“, kde môžete upraviť aj to, ako sa bude doska správať pri POSTe (má/nemá zobrazovať logo MSI, má/nemá pípať speaker) alebo i po ňom – má/nemá sa po štarte OS zapnúť numerická klávesnica? Nejde o nič špeciálne, ale tieto základné nastavenia nechýbajú ani na tejto doske.

   

Zaujímavejšie sú prirodzene možnosti na karte „OC“. S násobičom tak pre P ako i E jadrá môžete hýbať ako chcete. Predvolené profily pre automatickú správu frekvencií procesora sa odvíjajú od toho, aký model do dosky osadíte. Primárne sa ale vo väčšine prípadov bude jednať o procesory s otvoreným násobičom a po ich detekcii má doska východiskový profil bez obmedzení napájania. To znamená, že hodnoty PL1 aj PL2 sú nastavené na maximálnych „4096 W“.

Bez ohľadu na dĺžku trvania záťaže budú tak frekvencie konštantné a meniť  sa tak nebude ani výkon. Všetko si však môžete manuálne prispôsobiť, tak PL1 pre dlhodobú záťaž ako i PL2 na prvých xy sekúnd.

   

Trochu iná situácia, čo sa týka predvoleného profilu, je s Core i5-12400. A zrejme všeobecne s procesormi s TDP 65 W a nižším. PL1 je už na 65 W a PL2 pre krátkodobú záťaž na 117 W.

Medzi pokročilejšími nastaveniami je možné upraviť aj negatívny offset pre aplikácie využívajúce inštrukcie AVX. S nimi je spotreba typicky vyššia a v rámci dosahovania vyššej efektivity sa násobič výkonnejších procesorov s TDP 125 W znižuje o 1, s úspornejšími modelmi je nastavený na 0. Pre pokročilých ladičov sú dokonca zachované aj také voľby, ako je spínacia frekvencia VRM pre CPU.

   

Tlačidlo „Creator Genie“, pri tom sa ešte teba pristaviť. Je to obdoba „Game Boostu“ na herných doskách, funguje to úplne rovnako, akurát v kontexte dosky promovanej na pracovné použitie, sa použil iný, tematickejší názov. Creator Genie, pokiaľ ručne nepritvrdíte, pre všetky jadrá procesora sa vynúti skrz vyšší násobič o 100 MHz vyššia frekvencia. Je to síce vždy na úkor efektivity a nárast spotreby bude výraznejší ako nárast výkonu, ale pokiaľ vám to stojí aj za túto cenu a chcete intenzívnejšie žmýkať procesor, tak môžete skúšať, kam až vás pustí. A nielen on sám, ale i jeho chladič.

Pamäte s XMP do 3600 MHz doska automaticky nastavuje Gear 1, s ktorým je dosahovaná plná priepustnosť pamäťového radiča. S rýchlejšími modulmi už počítajte s Gear 2 a s tým, že pri polovičnej frekvencii IMC môže byť v niektorých aplikáciách dosahovaný nižší výkon aj keď ste si priplatili za rýchlejšie pamäte.

Rozhranie na správu ventilátorov (Hardware Monitor) umožňuje tak reguláciu PWM ako i DC, teda starších ventilátorov s 3-pinovými konektormi. Napájacie napätie si môžete nastaviť po malých dielikoch ručne na fixnú hodnotu alebo vytvoriť vývojovú krivku, ktorá bude reagovať na teploty z rôznych zdrojov. To všetko sa, samozrejme, týka aj PWM.

   

Zdrojov tepla je tu päť, vrátane snímača „MOS“, ktorý bude umiestnený niekde v rámci VRM. Oproti niektorým doskám (typicky Gigabyte) chýba snímač PCIE alebo bod pre vlastný termočlánok. To sú už ale detaily, za ktoré nebudeme trestať dosku v tejto cenovej kategórii.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi

Informačné embargo na testy základných dosiek Z890 (a takisto procesorov Intel Core Ultra 200S/Arrow Lake) skončilo. Prvé testy sme odštartovali hĺbkovým rozborom základnej dosky MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi, ktorý vrhá svetlo aj na vlastnosti procesora Core Ultra 7 265K. V prvom rade to bude ale teraz o doske Tomahawk Z890 s miestami zásadnými zmenami oproti minulej generácii. Celý článok „Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI

Když AMD tento měsíc vydalo nové procesory s jádry Zen 5, snesla se na ně kritika za snížení TDP proti předchozí generaci, které však limituje výkon, kterého by jinak mohly dosahovat šestijádrové a osmijádrové modely 9600X a 9700X. Po vydání se objevila tvrzení, že AMD plánuje TDP zpětně zvýšit, což by bylo teprve podivné. Zdá se, že na těchto informacích něco bylo, ale naštěstí to bude vyřešené rozumněji a toto zvýšení TDP bude volitelné. Celý článok „105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *