Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

... porty USB

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie.

Testy portov USB

Podobný obraz je aj u konektorov USB, z ktorých testujeme tie externé (na zadnom paneli). Nemusíte sa obávať, že by vám ASRock dával pomalšie porty než napríklad Gigabyte. Rýchlosti naprieč štandardami sú vždy rovnaké, respektíve s rozdielmi nižšími ako 1 %.







Vo vzácnych prípadoch sa však môže stať, že sa dostanete k podstatne rýchlejším portom USB, než ste si mysleli, že máte. Napríklad taká MSI Pro Z690-A DDR4 je v špecifikáciách prezentovaná s menším počtom 5 Gb portov USB 3.2. gen. 1, než ich má v skutočnosti. Podľa parametrov by mali byť iba dva k štyrom portom USB 2.0. Ten pomer je ale opačný, štyri sú rýchlejšie porty s 5 Gb rýchlosťami, hoci dva z nich klamú telom a maskujú čiernou farbou, typickou pre porty USB 2.0.

Porty USB nastohované v štsyroch v jendom radu, sú na doske MSI Pro Z690-A DDR4 všetky 5-gigabitové (štandardu 3.2. gen. 1) a nie iba dva z nich, ako to vyzerá. V tomto prípade je to však príjemný bonus

Je to zrejme z dôvodu lacnejšej výroby (s tou konfiguráciou rýchlejších), keďže sa sériovo nevyrábajú dva rôzne návrhy, ale iba jeden, zdieľaný s drahšími doskami. MSI ale pritom zrejme potrebuje zvýšiť atraktivitu dosiek z vyšších radov, s vyššími maržami, aby bola väčšia motivácia ich kupovať. A to napríklad aj z dôvodu väčšieho počtu rýchlejších portov, ktoré v skutočnosti má aj táto doska (MSI Pro Z690-A DDR4).

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Len škoda, že sa k nim nedostalo včas dosť ľudí. Tá štvrtá kapitola bola toho 19. v kontexte z toho, z čoho sú teraz všetci u procesorov Raptor Lake prekvapení (že rôzdiel v spotrebe rovnakého procesora môže byť vplyvom dosky, resp. jej nastavením aj mimo rovnako nastavené napájacie limity pokojne 70 W), celkom nadčasová. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *