Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

Možné odlišnosti v procesorovom výkone

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie.

Možné odlišnosti v procesorovom výkone

Ako viete, všetky základné dosky sme vo všetkých výkonnostných testoch prechádzali s dvoma procesormi. Okrem Core i9-12900K a so slabším modelom Core i5-12400. Prečo? Pre hypotézu, že drahšia doska môže zvyšovať výkon lacnejšiemu procesoru. A to je v testoch procesorov so zostavami postavenými na drahých doskách skresľujúce. Vraj… testy však jasne ukázali, že táto hypotéza je nepravdivá.

Isteže, môže sa stať, že lacnejší procesor bude dosahovať na drahšej doske vyšší výkon, ale paušalizovať sa to rozhodne nedá. Platiť totiž môže aj presný opak a síce, že vyšší výkon lacnejšieho procesora bude dosahovaný práve na lacnejšej doske. Je to vždy dané tým, ako ktorá doska ku ktorému procesoru pristupuje. Ak je reč o najmenších rozdieloch vo výkone, tak rozhodne nestačí odstrániť limity napájaní alebo ich naopak povoliť (a obmedziť po krátkom časovom limite Tau typicky na úroveň TDP/PL1). Dosky k rôznym procesorom pristupujú k nastaveniam v rámci ich správy individuálne, a to napríklad aj s ohľadom na to, či daná aplikácia využíva (vtedy má väčšina dosiek prednastavený pre násobič negatívny offeset a all-core boost býva o 100–200 MHz pomalší) alebo nevyužíva inštrukcie AVX.

Napríklad test x264 kódovania videa v HandBrake perfektne vyvracia tvrdenie, že na drahšej doske dosahuje slabší procesor lepšie výsledky. Naopak, na suverénne najdrahšej testovanej doske Asus ROG Z690 Maximus Hero je procesor Core i5-12400 najslabší, ale s Core i9-12900K už táto doska dosahuje najvyšší výkon.

Je to pre to, že optimalizácie BIOSu smerovali viac ku Ci9-12900K, s ktorej použitím sa počítalo, než zamknutej Core i5, ktorú sme do dosky inštalovali iba my. Isteže, medzi stovkami našich testov by ste našli aj také výsledky, ktoré budú dobrý „dôkazový materiál“, že v drahej doske slabší procesor podáva vyšší výkon. Sú to však vždy iba výnimky a nakoniec zistíte, že vyšší výkon ako so 700-eurovou doskou môže byť aj s Core i9-12900K nižší než na jednej z najlacnejších dosiek s čipsetom Intel Z690 – Gigabyte Z690 Gamimg X DDR4.

V priemere ale na použitej doske z pohľadu výkonu procesorov nezáleží, pokiaľ nemá vyložene poddimenzované VRM. Úlohu pre procesorový výkon nehrá ani to, či má základná doska čipset B660 alebo Z690. Doby, keď bolo viacero výrobcov čipsetov (vrátane Nvidie), keď čipset mal vplyv na výkon, sú už dávno preč. Po presťahovaní severného mostíka do procesora, južný mostík naozaj vplyv nemá.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac ako 100 otestovaných modelov. Prehľad chladičov SSD (M.2)

Je čas na veľkú rekapituláciu výsledkov testoch chladičov SSD, ktorých sme za ostatné roky zhromaždili naozaj dosť. Väčšina z nich sú modely na základných doskách, to ale v porovnaní s konštrukciami, ktoré sa dajú kúpiť aj samostatne. Nasledujúci článok tak vytvára hlavne databázu rôznych chladičov (SSD), na základe ktorej budete vedieť, ktorý z dostupných modelov je na tom ako s chladiacou efektivitou. Celý článok „Viac ako 100 otestovaných modelov. Prehľad chladičov SSD (M.2)“ »

  •  
  •  
  •  

Savio AK-60: Funkčný chladič SSD M.2 za 7 eur

Databáza chladičov SSD sa znovu rozrastá. O model, ktorý kritické súčasti dostáva mimo pásmo prehrievania. Savio AK-60 teploty znižuje aj o viac ako dvadsať stupňov Celzia. Konštrukcia chladiča je jednoduchá a jeho cena je nízka. Vzhľadom na relatívne menšie rozmery je široká aj kompatibilita s rozširujúcimi kartami a sťažovať si najskôr nebudete ani na konštrukčné vyhotovenie. To zahŕňa napríklad aj pevnú montáž. Celý článok „Savio AK-60: Funkčný chladič SSD M.2 za 7 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Len škoda, že sa k nim nedostalo včas dosť ľudí. Tá štvrtá kapitola bola toho 19. v kontexte z toho, z čoho sú teraz všetci u procesorov Raptor Lake prekvapení (že rôzdiel v spotrebe rovnakého procesora môže byť vplyvom dosky, resp. jej nastavením aj mimo rovnako nastavené napájacie limity pokojne 70 W), celkom nadčasová. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *