Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

Skúmanie plné nového poznania

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie.

Skúmanie plné nového poznania

Hĺbkovým testom základných dosiek sa podľa nášho prieskumu nevenuje naozaj nikto. Dôvod k tomu je pomerne jednoduchý – otestovať základnú dosku zo všetkých pohľadov, to je extrémne množstvo práce, ktoré čitatelia (či v kontexte s videami diváci) to neocenia – „nezaujíma ich to“. Návštevnosti testov základných dosiek sú spomedzi komponentov jedny z najnižších. V pomere k vynaloženému času by sa tak dalo z pohľadu redakcií hovoriť o zabitom čase, ktorý sa dá spáliť efektívnejšie.

Nižšia návštevnosť testov základných dosiek (a to nielen u nás, ale celosvetovo i historicky) pramení určite z viacerých dôvodov. Jedným, a zrejme i hlavným, je ten, že nejde o tému, ktorá by ľudí rozdeľovala na viac táborov, kde jedny fandia tej či inej značke a bez ohľadu na výsledky testoch stoja pri nej, svoje názory majú potrebu vykričať do sveta a skrátka vytvárajú určitý rozruch. Deje sa to typicky pri procesoroch a grafických kartách.

Základné dosky „vášne“ príliš nevzbudzujú, teda pokiaľ sa v náhľadových fotografiách neobjavujú plamene z horiacich napäťových regulátorov. Ale aj to je umelo vytváraný záujem, ktorý obvykle vychádza z nevhodne koncipovaných metodík, kde sa na testy lacných základných dosiek používajú príliš výkonné procesory. A pritom tie „zlé“ dosky nepočítajú s 300 W Core i9, ale sú perfektne koncipované napríklad na 65 W Core i5.

Testy základných dosiek sú pomerne náročné aj na porozumenie, teda pokiaľ sa robia správne. A nepomáha tomu ani tých veľa nejasností, ktoré okolo nich panujú. My sa ich však podrobnými analýzami snažíme uvádzať na pravú mieru, ale povedzme „všeobecne platné veci“ v čiastkových testoch základných dosiek zase až tak nevyniknú a zaslúžia si pozornosť v rámci samostatného článku. Jednotlivé zistenia a všeobecne platné závery sústredíme tematicky, po kapitolách – čo téma, to kapitola. Najväčšie „kauzy“ máme v nich rozobraté.

Potom je tu ale aj zopár vecí, na ktoré sme od začiatku (testov základných dosiek) cielene nestriehli a začali sa ukazovať až časom. Ako napríklad rôzna kvalita regulácie PWM u základných dosiek. To sme načali až v teste Gigabyte Z690 Gaming X DDR4, kde boli pri základných skúškach konektorov na systémové ventilátory s Noctua NF-A12x25 PWM dosahované príliš vysoké otáčky. Vyššie, než u iných základných dosiek.

Po otestovaní ďalších desiatich dosiek dozaista narazíme na ďalšie veci, ktoré zostávajú zatiaľ „v utajení“. Tam veríme, že aj tieto, návštevnosťou neatraktívne testy, majú pre vás hodnotu. Určite pri nich zostaneme a stotožňujeme sa tým, občas treba robiť aj veci, čo sa neoplatia, pokiaľ dávajú zmysel. Tak a teraz už k tomu dôležitému (na nasleudjúcich stranách článku).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Len škoda, že sa k nim nedostalo včas dosť ľudí. Tá štvrtá kapitola bola toho 19. v kontexte z toho, z čoho sú teraz všetci u procesorov Raptor Lake prekvapení (že rôzdiel v spotrebe rovnakého procesora môže byť vplyvom dosky, resp. jej nastavením aj mimo rovnako nastavené napájacie limity pokojne 70 W), celkom nadčasová. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *