Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

Dosky, to sú aj sieť, sloty a...

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie.

Dosky, to sú aj sieť, sloty a…

Okrem vplyvu základnej dosky na výkon procesora a grafickej karty meriame aj priepustnosť ethernetu, slotov M.2 na SSD či portov USB. Tu je príjemné konštatovať, že v drvivej väčšine prípadov naprieč doskami nedochádza k veľkým výkonnostným rozdielom a býva dosahovaný výkon na hranici priepustnosti zbernice (alebo testovacieho zariadenia).

Testy ethernetových adaptérov


Na testy sieťových adaptérov v rámci lokálnej siete používame 10-gigabitovú kartu Sonnet Solo 10G a deväť z desiatich dosiek z 2,5 Gb adaptérmi dosahuje obojsmerne rýchlosti 286–295 MB/s. Tie sú veľmi blízko hraničných možností 2,5-gigabitového pripojenia.

Výrazne nižšie rýchlosti sme zaznamenali iba pri doske MSI MAG B660M Mortar WiFi s pomalým uploadom. Čo konkrétne za tým tkvie, ťažko poznamenať. Čip používa Realtek 8125BG podobne ako iné dosky, ktoré dosahovali očakávané rýchlosti. Keď sa s niečím podobným stretneme znovu, podrobíme to prísnejšej analýze.

Testy slotov SSD

Rýchlosti SSD M.2 s naprieč doskami prakticky nerozchádzajú a rozdiel medzi najrýchlejším a najpomalším SSD je 2 %. Podstatne nižšie rýchlosti ako 6700 MB/s (sekvenčné čítanie) a 4950 MB/s (sekvenčný zápis) s SSD Samsung 980 Pro sú dosahované iba v slotoch, ktoré buď podporujú iba PCI Express 3.0 alebo sú z čipsetu pripojené iba dvoma linkami, prípadne je to kombinácia jedného i druhého. To situácia napríklad na ASRock B660 Steel Legend (v druhom slote M.2 na SSD).









  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Len škoda, že sa k nim nedostalo včas dosť ľudí. Tá štvrtá kapitola bola toho 19. v kontexte z toho, z čoho sú teraz všetci u procesorov Raptor Lake prekvapení (že rôzdiel v spotrebe rovnakého procesora môže byť vplyvom dosky, resp. jej nastavením aj mimo rovnako nastavené napájacie limity pokojne 70 W), celkom nadčasová. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *