Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch

Detaily

Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka.

Základné parametre


Balenie a výbava

Podobnosť s G32QC začína už pri škatuli, ktorá je prakticky zhodná, čo sa týka grafiky a vyhotovenia. Opäť teda na kartónovom obale vidíme siluetu monitora zhotovenú z obrysov v čiernej farbe.

   

Obsah balenia je taktiež takmer zhodný. Jeho sú teda káble videokáble HDMI, DisplayPort a kábel USB na pripojenie rozbočovača k počítaču. Rozdielom oproti staršiemu súrodencovi je vo veľkostí napájacieho adaptéra, ktorý je zhruba dvakrát taký veľký.

Spodná časť stojanu je prakticky zhodná a nenašiel som žiadny rozdiel v dizajne a ani vo vyhotovení.

Druhá časť stojanu tiež vyzerá na prvý pohľad rovnako, no isté zmeny sa tu udiali. O chvíľu pri montáži si povieme, aké konkrétne.

Spojenie dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Vyhotovenie zadnej je veľmi podobné G32QC, zmenilo sa len umiestnenie loga výrobcu a označenia modelu.

Monitor sme položili na rovnú plochu vďaka čomu si vieme lepšie predstaviť, ako zahnutie 1500R vyzerá v skutočnosti.

Prvý zásadný rozdiel, ktorý novinka ponúka, je jednoduchšia inštalácia stojana k telu monitora. G32QC vyžadoval použitie skrutkovača a štyroch skrutiek na pripevnenie stojana, novinka už žiadne nástroje nevyžaduje. Vďaka tomu sa inštalácia výrazne zjednodušila a urýchlila. Zároveň tak M32QC dobehol konkurenciu.

Druhý výrazný rozdiel môžeme sledovať pri konektivite, a to v kvantite aj kvalite. Opäť sú tu dva konektory HDMI, jeden DisplayPort, ale pribudol konektor USB-C a z konektorov USB-A je tu viac, o jeden (tri celkovo). Videovstupy sa tiež dočkali zlepšenia, DisplayPort si polepšil z 1.2 na 1.4 s DSC. Tieto zmeny sú vzhľadom na prítomnosť rýchleho 4K panelu nevyhnutné.

Treťou podstatnou zmenou je nové tlačidlo na zadnej strane, ktoré sme predtým na G32QC nevideli.

Po postavení monitora na „nohy“ opäť môžete vidieť, že rozdiely oproti G32QC je naozaj ťažké spozorovať a navonok ich je len zopár.

   

Po zapnutí displeja sa tak môžete tešiť na veľmi tenké rámkčeky na troch stranách a pomerne akceptovateľne hrubou spodnou bradnou.

Monitor má možnosť polohovania na výšku v rozsahu 100 mm.

V najnižšom bode je monitor 25 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 445 mm. V najvyššej polohe je vo výške 125 mm a 545 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 420 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov, čo sú pomerne bežné hodnoty. Otáčanie do strán ani pivot monitor neponúka.

Backlight bleed G32QC patril medzi tie horšie a hoci je M32QC na tom o čosi lepšie, stále to nie je ideálne. Ani SS (Super Speed) verzia panelu VA teda nevyriešila tento problém. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *