Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)

Interiér

S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Interiér

Ako už aj počet pozícií pre karty PCI Express prezradil, tak do skrinky môžete umiestniť dosky vo formáte ITX alebo M-ATX, nie väčšie. Toto je azda jediná časť, kde ste obmedzení pre menšie rozmery. Samozrejme, ak by ste chceli osadiť väčšie kolosy vežovitých chladičov procesora ako napríklad NH-D15 alebo Dark Rock Pro 4, tak narazíte na limity skrinky. Ale stále máte voľnú ruku pri výbere chladiča s maximálnou veľkosťou do 160 mm. Pri grafických kartách je taktiež treba dávať pozor, aby neprekračovala limit 345 mm. To by ale nemalo byť zložité vzhľadom na to, že skrinka nie je zameraná pre najvýkonnejší a najväčší hardvér dneška.

Šetrenie môžete pocítiť nie len pri prachových filtroch ale aj pri absencii krytiek pre priechodky kabeláže. Nevravím ale že je to nevýhoda. Niekedy pri prevliekaní káblov sú viac na škodu ako k úžitku, keď nedržia v otvoroch pevne. Zato je ale veľkosť samotných priechodiek dostatočná pre všetky typy káblov. Na podnose majú šírku 22 mm.

Vpravo sa nachádzajú dve pozície pre dve 2,5″ úložiská. Tie sú umiestnené menej tradične z tejto strany skrinky, nie zozadu podnosu.

   

Aj na výduchu je nainštalovaný ventilátor typu Evolveo 12R1R Rainbow, rovnako ako vpredu  

Vrchná časť tunela je posiata otvormi. Štyri sú pre kabeláž, dokonca jeden pri bočnici priamo určený pre dodatočné napájanie grafickej karty. Kábel sa tak nemusí ťahať cez celé vnútro skrinky až ku karte. Tu sú priechodky o niečo užšie ako tie na podnose, ich šírka je 17 mm. Medzi nimi sa nachádza jedna „holá“ pozícia pre 2,5″ úložisko. Presnejšie sa jedná iba o jej otvory, cez ktoré ho uchytíte. Samotné úložisko je šikovne umiestnené pod stropom tunela. Posledný z otvorov pri prednom paneli má šírku 62 mm a slúži pre potenciálne umiestnenie radiátora vodného chladenia.

   

Môžete si všimnúť, že zadná strana podnosu nemá pre správu kabeláže ani jednu sťahovaciu pásku na suchý zips, čo sa mi zdá ako krok vedľa. Áno, môžeme argumentovať tým, že v príslušenstve sú tie jednorazové. Ale čo potom, keď bude treba znovu nanovo organizovať káble? Odhliadnuc od toho, skrinka pre správu kabeláže ponúka 20 mm priestoru, v ktorom ich musíte usporiadať. K tomu vám pomôže sedem pozícií s očkami, kde určite využijete tie jednorazové pásky.

Vľavo pri prednom paneli je na dvoch skrutkách uchytený rozbočovač napájania až pre štyri ventilátory a taktiež pre podsvietenie ARGB. Celá táto jednotka je napájaná priamo zo zdroja cez kábel SATA. Je ale veľmi nešťastne riešená, pretože pri napájaní ventilátorov nie je možné cez ňu (dosku) regulovať otáčky ventilátorov. Ak ich chcete mať s reguláciou, musíte ich zapojiť priamo do konektorov na doske. Čo ale môžete vďaka nej regulovať je podsvietenie. To po zapojení do konektora ARGB dosky môžete synchronizovať a ovládať pomocou softvéru priamo od výrobcu základnej dosky. 

Plechový podnos a aj pravá bočnica sú hrubé 0,5 mm. Tie sa pri tejto tĺšťke očakávane prehýbajú, no nie sú ako z papiera, čiže by niečo vydržať mali.

Vnútro tunela je z časti prispôsobiteľné, za čo vďačí šuplíku pre jeden 2,5″ a dva 3,5″ úložiská. Ten sa dá polohovať (k prednému panelu alebo od neho) alebo aj vytiahnuť. S osadeným šuplíkom dostanete pre zdroj a káble maximálne 210 mm. Bez neho sa priestor zväčší na 340 mm. Kreatívne vymysleli, že aj keď je šuplík vybratý, tak na strope tunela môžete stále uchytiť jedno 2,5″ úložisko. A nakoniec ani ničomu neprekáža.

   

Správa kabeláže nie je na skrinke silná stránka. Bez použitia jednorazových pások to bola bieda. Na kotvenie hlavnej vetvy káblov v strede som použil ohybný drôt, s ktorým boli uchytené pôvodne iba káble z vrchného I/O panela. Mierne mi prekážal aj šuplík pre disky, no nakoniec sa mi to podarilo dať dokopy a dokonca som skrinku uzavrel bočnicou na prvý pokus. Tá sa káblom síce trochu prispôsobila, no vypuknutie nie je vidieť ak sa na to nezameriate. Tu by som aj povedal, že v prípade dlhších káblov je flexibilita bočnica prínosom.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR

Ventilátory má (už) aj česká firma Evolveo. Sama ich síce nevyrába, ale navrhla ich pomerne netradične. Nové 120 mm Ptero 12CB a 12CR totiž nemajú rámček, ktorý býva štandardnou súčasťou a nevšedný je i tvar lopatiek. Či je to k prospechu veci uvidíme, pre teraz je dobrá správa minimálne to, že sú tieto originálne ventilátory skladom ihneď k zakúpeniu, s modrým alebo červeným osvetlením. Celý článok „Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *