Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)

Metodika testovania

S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Metodika testovania

V skrinke máme dva ventilátory s označením Evolveo 12R1R Rainbow, ktoré dokážu určité publikum potešiť so svetelnou šou. Nás hlavne ale zaujíma, ako si poradí pôvodné uloženie ventilátorov s chladením použitých komponentov. Nebude lepšie na nasávaní zobrať spodný ventilátor a uložiť ho na vrchnú pozíciu? Nezníži efektivitu plast, ktorý zakrýva vrchnú pozíciu nasávania? V testovaní sa pozrieme aj na túto možnosť.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

  • 36 dBA
  • 38 dBA
  • 39 dBA


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR

Ventilátory má (už) aj česká firma Evolveo. Sama ich síce nevyrába, ale navrhla ich pomerne netradične. Nové 120 mm Ptero 12CB a 12CR totiž nemajú rámček, ktorý býva štandardnou súčasťou a nevšedný je i tvar lopatiek. Či je to k prospechu veci uvidíme, pre teraz je dobrá správa minimálne to, že sú tieto originálne ventilátory skladom ihneď k zakúpeniu, s modrým alebo červeným osvetlením. Celý článok „Ventilátory bez rámčeka? Novinky Evolvea, Ptero 12CB a 12CR“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *