SPC Ventum VT2 TG Evo ARGB – první dojmy a minirecenze

Klíčové vlastnosti

Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Klíčové parametry

První věcí, která mě u této skříně překvapila hned při prvním pohledu, byly její malé. Zejména její hloubka, činící pouhých 374 mm, což je na poměry middle-tower skříní dosti málo. A to vše za situace, kdy do skříně pohodlně umístíte většinu ATX napájecích zdrojů na trhu a pochopitelně i základní desku formátu ATX. Avšak takto krátká konstrukce skříně pochopitelně omezuje i maximální délku grafických karet. Limit 290 mm už může u prémiových modelů současných karet představovat riziko fyzické nekompatibility. Někoho také může zklamat přítomnost pouze jediné pozice pro 3.5“ disky, byť jsou dnes klasické HDD v PC sestavách na ústupu. Dnes se obvykle používají SSD jednotky jako primární systémový disk. Ideálně ve formátu NGFF 2280 do M.2 pozice, takže disk nezabere ve skříni žádné místo a není třeba řešit kabeláž. A jeden sekundární datový disk ve formátu 3.5“ obvykle postačuje většině uživatelů.

Ventum VT2 TG Evo ARGB dále nabízí až osm pozic pro ventilátory, trochu však postrádám hlubší smysl v přítomnosti dvou pozic na krytu zdroje. U podobně řešených skříní obvykle stačí využít přední pozice. Zde je navíc v rámci výbavy nainstalovaná hned trojice ventilátorů Stella HP ARGB 120 mm CF.  Tuto základní konfiguraci můžete optimálně ještě doplnit jedním ventilátorem v zadní pozici. Při osazování radiátoru AIO chladiče na horní panel si ale dejte pozor na maximální výšku RAM, která může v tomto případě činit pouze 32 mm. Výškový limit 159 mm pro chladiče procesoru by neměl představovat větší problém. Většina běžných chladičů se do tohoto rozměru vejde, jen se pochopitelně vyhněte extrémně velkým chladičům, jako jsou například Noctua NH-D15, Bequiet! Dark Rock 4 Pro nebo Arctic Freezer 50.

Detailní analýza

Skříň je na poměry své třídy opravdu velmi krátká. Odpovídají tomu i kompaktní rozměry kartonové krabice, ve které se skříň dodává. Po vybalení skříně vás ihned upoutá přední panel s jemným děrováním. Otvory mají průměr necelý milimetr a slouží tak zároveň i jako prachový filtr. Toto řešení by navíc mělo zajistit dobrý tok vzduchu k předním ventilátorům bez nadměrného odporu.

   

Za předním panelem lze spatřit trojici dodávaných ventilátoru Stella HP ARGB 120 mm CF. Můj vnitřní pedant byl však okamžitě rozladěn nepravidelnými rozestupy mezi ventilátory. Před finalizací sestavy jsem si tedy pohrál se symetrií těchto rozestupů. Zadní panel skříně neskrývá žádná překvapení. PCI Express záslepky jsou sice vylamovací, což může působit lacině, ale výrobce dodává v balení tři náhradní plnohodnotné záslepky. Pozice pro napájecí zdroj není opatřena odnímatelným rámečkem, takže musíte zdroj instalovat z bočního přístupu. To je občas hra milimetrů, ale jedná se o běžné řešení nejen u levnějších skříní. Zdroj navíc do sestavy instalujete obvykle pouze jednou, tedy pokud vás nepotká nějaká elektrická katastrofa nebo smůla na vadný kus.

   

Dominantou levého boku skříně je pochopitelně bočnice z tvrzeného skla. Její uchycení je řešeno pomocí čtveřice širokých šroubů v rozích. Jedná se o typické provedení u levnějších skříní, ale nepůsobí to příliš rušivě.

   

Po sejmutí této skleněné bočnice se vám nabídne ničím nerušený přístup do hlavního oddílu skříně. Průchody na kabely jsou strategicky umístěny všude tam, kde lze očekávat vedení kabelů do nebo ze základní desky. Tyto průchody však nejsou opatřeny pryžovými grometami. Okraje průchodů jsou nicméně hladké a dobře zpracované a nemělo by docházet k nadměrnému opotřebení kabeláže. Kryt zdroje, který odděluje hlavní a spodní oddíl je v horní části perforovaný s pozicemi pro dva 120 mm ventilátory. Boční část této přepážky je opatřena výřezem a nabízí pohled na bok napájecího zdroje. Osobně bych se však bez tohoto výřezu obešel, málokterý zdroj je natolik vizuálně atraktivní, aby si zasloužil být viděn. Přední část této přepážky pak obsahuje výřez pro ventilátory a případně i pro radiátory kapalinových chladičů za předním panelem.

Na odvrácené straně rámu pro základní desku najdeme dvě pozice pro 2.5“ diskové jednotky, ale především také rozbočovač s PWM regulací pro pět ventilátorů. Tento rozbočovač slouží zároveň i jako centrální ovladač podsvícení s pěticí ARGB konektorů. V přední části spodního oddílu nalezneme jedinou pozici pro 3.5“ diskovou jednotku. Spodní panel skříně je z větší části perforovaný, pochopitelně zejména v oblasti napájecího zdroje, ale prakticky celou plochu panelu kryje magnetický prachový filtr.

   

Přední panel lze jednoduše sejmout, čímž získáte přístup k trojici ventilátorů, které jsou se skříní dodávány. Tento panel s jemným děrováním nepředstavuje nadměrný odpor pro tok vzduchu k ventilátorům a je nejspíš důvodem označení skříně jako Ventum (ventus, lat. vítr). Horní panel je vybaven magnetickým prachovým filtrem, který kryje dvojici pozic pro 120 mm ventilátory. Vzhledem k délce skříně se I/O prvky spolu s tlačítky přesunuly na pravou stranu podél horní perforace. Tlačítka pro spuštění PC a reset doplňuje dvojice USB 3.2 Gen 1 portů, mezi nimiž najdete dvojici 3.5 mm audiojack portů pro sluchátka a mikrofon.

   

Dodávané příslušenství obsahuje všechny potřebné šroubky, několik stahovacích pásek a přehlednou uživatelskou příručku. Na té bych chtěl vyzdvihnout velmi dobře zpracované schéma možností, jak lze zapojit komponenty s ARGB podsvícením a ventilátory pomocí dodávaného rozbočovače. Pokud ve vaší sestavě nemáte desku s ARGB konektorem, nemusíte zoufat, součástí výbavy této skříně je Nano-reset ovladač, pomocí kterého změníte funkci tlačítka Reset na přepínač mezi padesáti různými režimy podsvícení.

   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch. Celý článok „DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky

Firma DeepCool predstavila výrazne presklenú skrinku s atypickým rozložením systémových ventilátorov (s dôrazom na podtlak) a cenovo dostupné kvapalinové chladiče. Tie budú atraktívne pre používateľov, ktorí neholdujú osvetleným prvkom a prvoradá je čo najvyššia efektivita chladenia, respektíve čo najatraktívnejší pomer cena/výkon. Nové kvapalinové chladiče na procesor od DeepCool majú predpoklady na to, aby v tomto smere bodovali. Celý článok „DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *