SPC Ventum VT2 TG Evo ARGB – první dojmy a minirecenze

Stavba sestavy

Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Stavba sestavy

V současné době není snadné sehnat veškerý hardware pro kompletní sestavu, především co se grafických karet týče. Do skříně Ventum VT2 TG Evo ARGB jsem tak částečně využil hardware z osobních rezerv a některé komponenty dokoupil. Měl jsem velký kus štěstí na nákup GeForce GTX 1660 Super za dobrou cenu. Výsledkem je sestava pro středně náročné hraní ve FHD rozlišení. Základem je procesor AMD Ryzen 3 3100 osazený v desce MSI B450 Tomahawk MAX. Jako operační paměti jsem použil dva 8GB moduly HyperX Predator RGB s frekvencí 3200 MHz při časování CL 16.

Teplotu procesoru reguloval chladič Silentium PC Fera 3 ARGB, jehož recenze bude předmětem příštího článku. Jako primární disk jsem použil Samsung 970 Evo v kapacitě 500 GB, další datové úložiště pak poskytuje starší Western Digital Black v kapacitě 1 TB. Grafickou kartu už jsem zmiňoval, jedná se o MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming, tedy prémiová edice s velmi tichým chladičem. Do kompletní sestavy zbýval už jen napájecí zdroj. Ten mi společně se skříní poskytla společnost Silentium PC. Jedná se o model Supremo FM2 650 W s účinností 80+ Gold, pětiletou zárukou a plně modulární kabeláží.

Stavba sestavy v této skříní byla velmi přímočará a nenarazil jsem na žádnou záludnost. Po osazení procesoru, RAM a M.2 SSD na základní desku jsem rovnou nainstaloval i chladič procesoru. Tento základ sestavy jsem pak jednoduše vložil do skříně na připravené distanční sloupky a upevnil pomocí dodaných šroubků. Sestavě jsem také trochu vylepšil vizuální stránku pomocí prodlužovacích CableMod kabelů.

Vyvázání kabeláže nepředstavovalo žádný problém díky přítomnosti mnoha oček pro stahovací pásky. Vzhledem k tomu, že jsem do sestavy neosazoval žádný 2.5“ disk, tak jsem pro zkrocení kabelů využil i těchto pozic. Použitím prodlužovacích kabelů od CableMod jsem si celou věc trochu ztížil, ale vzhledem k dobré poddajnosti dodávaných kabelů od napájecího zdroje to nakonec nepředstavovalo větší problém. Nejvíc starostí jsem měl s kabeláží od ventilátorů a chladiče.

Dodávané ventilátory bohužel nemají kabely pro sériové zapojení, takže od každého ventilátoru vedou hned dva kabely, které musíte někde vyvázat a někam zapojit. Rozbočovač, kterým je tato skříň vybavena, mi v tomto naštěstí dost pomohl. Zbytek přebytečné kabeláže jsem nakonec uklidil do prostoru nad 3.5“ disk. Jen jsem si musel dát pozor, aby nevylézaly kabely z výřezu v krytu spodního oddílu. Zde jsem také ocenil modulární kabeláž napájecího zdroje. Zapojil jsem pouze to, co jsem skutečně potřeboval a neřešil „co si počít se zuřivou chobotnicí“ z nevyužitých kabelů.

Osazením bočnic byla sestava kompletní. Při pohledu do hlavního oddílu nikde nic zbytečně netrčelo a nepřekáželo. S celkovým výsledkem jsem byl spokojený, snad bych jen ocenil ještě extra otvor pro vedení napájecího kabelu ke grafické kartě.

A zde můžete vidět kompletní sestavu v běhu včetně RGB podsvícení, kterému dnes prakticky nejde utéct. Vzhledem k tomu, že MSI B450 Tomahawk MAX nenabízí žádný ARGB konektor, využil jsem integrovaného ovladače skříně a podsvícení ovládal pomocí tlačítka Reset.

   

Sestavu jsem pak pochopitelně provětral i zátěžovými testy. Zvolil jsem kombinaci aplikací OCCT + Furmark po dobu 60 minut. Použil jsem tři různé profily křivek ventilátorů – maximální otáčky, výchozí profil a poté ruční nastavení pro velmi nízké otáčky s cílem tichého chodu. A abych uspokojil zvědavost svojí i čtenářovu, testy jsem poté zopakoval ještě s přidaným ventilátorem Arctic P12 PWM PST v zadní pozici. Teplota v okolí sestavy byla stabilních 19 °C. Hluk byl měřen ve vzdálenosti 50 cm pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v rychlém režimu 125 ms a s rozsahem 30-100 dBA. Výsledky najdete v grafech níže. Sluší se ale doplnit, že se jedná o testy celkové sestavy, nikoliv skříně samotné.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *