Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Oficiální rendery Radeonu RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo.

Obrázky, o kterých je řeč, nejsou reálné fotografie, ale 3D rendery používané k propagaci, a zachycují grafiku Gigabyte Radeon RX 6600 v provedení Eagle. Tyto materiály slouží jako ilustrace výrobku mimo jiné i pro e-shopy a distributory.

O jejich únik se postaral web VideoCardz, který je možná dostal od někoho právě z distribučního řetězce. To by mohlo znamenat, že se karta chystá do prodeje. Podle starších úniků by vydání mohlo být ještě před koncem tohoto měsíce a únik by tomu mohl nasvědčovat, ale jistě to z něj nevyplývá.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

Karta vypadá hodně podobně jako Radeon RX 6600 XT v provedení Eagle, ale ve skutečnosti se zdá, že Gigabyte použije odlišné, upravené PCB. Osmipinový konektor (karta má přídavné napájení jedním) je zdá se posunutý víc doprostřed karty, PCB je tedy asi kratší, takže se nepochybně změní osazení. Je možné, že Radeon RX 6600 v tomto provedení bude mít slabší (levnější) napájecí kaskádu, protože grafika bude mít nižší TDP než 160 W u modelu RX 6600 XT. Toto bychom docela uvítali, v nejnovější generaci grafik s podporou ray tracingu schází nějaký úspornější model třeba jen se 120W spotřebou.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

Co ale tento model nebude mít zredukované, bude kapacita paměti. Spekulovalo se o tom (a také v tomto směru dřív přišly matoucí úniky), že by tento nižší model mohl mít osekanou paměť, což by ovšem už asi znamenalo problém, zvlášť pokud by byla oškubaná až na 4 GB. To se naštěstí nestane, podle obrázku krabice je karta osazená 8 GB GDDR6. Nevíme ale zatím jistě, zda poběží na frekvenci 16,0 GHz efektivně jako u vyššího modelu, nebo ji AMD zredukuje třeba jen na 14,0 GHz.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

GPU Navi 23 by v Radeonu RX 6600 mělo mít aktivních 1792 shaderů (28 ze 32 CU) a 28 Ray Acceleratorů, paměťová sběrnice ale zůstane 128bitová a také by mělo být zachováno 32 MB Infinity Cache. Více ze specifikací ale zatím neuniklo, takže například frekvence jsou pořád záhada, stejně jako zmíněné TDP.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

Cena by snad mohla být nižší než 379 $, které AMD účtuje za Radeon RX 6600 XT. Ale vzhledem k té a předchozímu počinu (RX 6700 XT za oficiálně 479 $) se asi nedá čekat, že by tento model byl vyloženě levný. Na méně než 300 dolarů se asi nedostane, čekat by se asi dalo spíš až něco okolo 329 $ (což je cena GeForce RTX 3060, která ale nejspíš bude rychlejší).

Zda se dřívější drb o zářijovém vydání potvrdí, teprve uvidíme. VideoCardz odhaduje, že by se karta mohla dostat na svět i začátkem října (októbra). Je samozřejmě možné, že papírové odhalení bude ještě tento měsíc, ale fyzický start prodeje v obchodech pak bude s prodlevou až v měsíci následujícím. Doufejme, že AMD kartu neodloží kvůli situaci v oblasti těžby kryptoměn…

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz

Vypadá to, že se nám pěkně rýsují modely procesorů Raptor Lake, které Intel v říjnu vydá jako Core 13. generace pro desktop. Nejdřív unikl test (a parametry) top modelu Core i9-13900K, tento týden jsme už měli i specifikace a benchmark Core i5-13600K (které proti předchozí generaci narostlo na 14jádro). A zdá se, že už máme i poslední dílek skládačky, protože vzápětí se odhalil už i model Core i7-13700K, dostupnější model s osmi P-Core. Celý článok „Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X

Tento týden se objevil únik procesoru Intel Core i5 nové 13. generace (Raptor Lake). V té dostane tato třída procesorů víc jader, bude mít již 8 efektivních E-Core. První únik byl nicméně ještě jen inženýrský vzorek, z něhož nebyly jasné finální parametry. Teď ale probublaly testy již sériových procesorů (nebo aspoň jim identických kvalifikačních vzorků) Core i5-13600K, které ukazují, jak vysoká bude frekvence a také výkon v Geekbenchi 5. Celý článok „Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *