Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi

Thermaltake vydal väčšie skrinky s vodorovným uložením základnej dosky

Thermaltake rozšíril sériu skriniek Divider o nové modely. Ich dominantný rozmer je hĺbka a skrinky Divider 200 sú aj nadštandardne široké. Takéto proporcie sú najmä z dôvodu horizontálnej orientácie základnej dosky. To je síce ojedinelé rozloženie, ale pre nikoho môže byť atraktívnejšie než tradičná inštalácia na výšku. Thermaltake má tieto nové skrinky na štyri spôsoby, kde kombinuje rôzne masky a čierne vyhotovenie so snehovo-bielym.

Nové skrinky Devider 200 s od zvyšku série svojimi črtami trochu odkláňajú. To najmä pre opačnú orientáciu základnej dosky. Tá sa neinštaluje tradične na výšku, ale vodorovne. Vďaka tomu je skrinka nižšia (na výšku má 365 mm) ako väčšina vežovitých konštrukcií a môže byť teoreticky zaujíma do miest s obmedzujúcim stropom. Zároveň je však vrchný panel skrinky sklenený, aby bolo vidno na komponenty. Široké sú tieto skrinky potom 333 mm a hlboké 426 mm.

Podobnú skrinku so skleneným vrchom sme tu mali aj v testoch – Chieftronic M1. Chladenie v tejto skrinke bolo ale skôr slabšie a jednou zo zmien jej nástupkyne (Chieftronic M2) bol otvorenejší strop. Klíma v Devider 200 však môže byť výrazne lepšia. Minimálne vo vyhotovení s poriadne perforovaným predkom. Maska týchto skriniek môže byť totiž s veľkej časti otvorená (to sa týka variantu TG Air) alebo pomerne uzavretá. To je zase prípad variantu „TG“, teda bez označenia „Air“ v názve. Predný ventilátor tu spolieha iba na pásy prieduchov, ktoré sa tiahnu po bokoch výškou skrinky. Tie sú aj vo variante „Air“, ale ten má navyše aj perforované čelo.

   

Skrinka Devider 200 TG má čelo naopak uzavreté, s plným temperovaným sklom, a snaží sa osloviť vzhľadom. Predsa len pohľad na ventilátor cez sklo je vábnejší než cez mriežku. Thermaltake má k dispozícii aj termovízne snímky s porovnaním situácie v obidvoch skrinkách, z ktorého je evidentné, že predná časť variantu TG Air sa zahrieva na nižšie teploty. A hoci rozdiel nevyzerá nijako dramaticky, treba podotknúť, že tieto merania prebiehali bez bočnice, čo výsledky výrazne skresľuje a skrinku s plným čelným panelom zvýhodňuje.

Termovízia Thermaltake Devider 200 TG (vľavo) a Devider 200 TG Air. V zaťaženej zostave je proceosor Intel Core i5-9600K a grafická karta MSI RTX 3090 Ventus 3X OC

V obidvoch prípadoch je predinštalovaný ventilátor s 200 mm formátom a zrejme sa jedná o Thermaltake Pure 20. Thermaltake použitý model ventilátora neupresňuje, ale uvádza, že má 800 ot./min a z fotiek i parametrov je evidentné, že nemá osvetlenie, ale nechýbajú mu výstupky na lopatkách. To už na spomínaný Pure 20 odkazuje celkom presne.

Tento ventilátor aj vďaka širšiemu profilu (30 mm) než je štandardné pri menších modeloch, mimoriadne vysoký prietok 220,3 m3/h. Teda aspoň tak ho uvádzajú špecifikácie, v ktorých ďalej stojí aj informácia o statickom tlaku 0,996 mm H2O. Ložiská sú iba klzné a udávaná životnosť ventilátora je podpriemerná. Pri prevádzke pri teplote 25 ℃ by malo zodpovedať zhruba 30 000 hodín.

   

Skrinka vpredu počíta ale aj s menšími ventilátormi. Namiesto dodávaného 200 mm môžete použiť dva 140 mm alebo dva 140 mm. Vo formátoch 280, 240, 140 alebo 120 mm je podporovaná aj montáž kvapalinových chladičov.

Thermaltake Devider 200 TG Snow (CA-1V1-00S6WN-00)

Všetky vyššie spomínané veľkosti vodníkov (alebo ventilátorov 2× 140/120 mm) nainštalujete aj z pravej strany, za bočnicu. 140 alebo 120 mm ventilátor (jeden taký je, mimochodom súčasťou dodávky. Rýchlosť má do 1000 ot./min) má podporu aj vzadu, na výduchu skrinky. Vodníka tu už ale nainštalujete iba 120 mm. So 140 mm by už zrejme mohlo dochádzať k nejakej kolízii radiátoru. A nakoniec dva 140 alebo 120 mm ventilátory je možné nainštalovať aj na dno skrinky. Rozširujúcich pozícii na posilnenie systémového chladenia je teda v skrinkách Devider 200 pomerne dosť.

   

Pri montáži vežovitých chladičov CPU na obmedzenia najskôr nenarazíte, výškový limit je až 185 mm. Grafická karta môže mať na dĺžku až 340 mm, respektíve 310 mm popri vodníku nainštalovanom za čelným panelom. Počíta sa ale s hrúbkou radiátora 27 mm, ktorá je pre AIO riešenia obvyklá. S hrubšími radiátormi už dlhšie grafické karty do skrinky nezmestíte. Ešte je tu potom jeden dĺžkový limit, pri zdroji – do 200 alebo do 180 mm podľa toho, či plánujete do spodku doinštalovať ventilátor. Podporovaný zdroje sú ATX.

Úložísk palcových formátov je možné nainštalovať spolu šesť, čo korešponduje aj s obvyklou výbavou portov SATA na lepšie vybavených základných doskách. Plný počet sa zmestí iba 2,5″ SSD/HDD, 3,5-palcové interných úložiská osadíte najviac tri. A neodznela tu ešte podpora základných dosiek. Tá je pre formát Micro ATX, ale iba kratší, do 244 mm. S tým korešponduje aj výbava pozícií PCI Express, ktorých má skrinka päť. Ofociáklne podporované sú aj dosky Mini-ITX. Predĺžené Mini-DTX sa však nespomínajú (možno i preto, že prakticky neexistujú a obzvlášť pre aktuálne platformy), hoci sa nainštalovať dať budú.

Z konektorov USB má skrinka dva typu štandardu 3.2 gen 1 a jeden USB-C. Audio jacky sú tu dva, zvlášť pre slúchadlá a zvlášť pre mikrofón.

Tak variant skrinky TG a rovnako tak aj TG Air je dostupný v kompletne čiernom (CA-1V1-00S1WN-00 a CA-1V1-00S1WN-01) ako aj v kompletne bielom vyhotovení (CA-1V1-00S6WN-00 a CA-1V1-00S6WN-01). Záruka na skrinky je trojročná, dostupnosť v obchodoch Thermaltake zatiaľ nekonkretizoval a na údaj o odporúčanej cene pre maloobchodný predaj je takisto skúpy.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

 •  
 •  
 •  

Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2

MSI sa 20-gigabitovému štandardu USB 3.2 gen. 2×2 venuje dlhodobo a intenzívne. Zatiaľ ale len čo sa týka externých konektorov na zadnom paneli základných dosiek s čipsetmi Intel. Podľa aktuálnych informácií však bude toto rozhranie podporované aj interne a MSI ho vytiahne na skrinky. Týkať sa to má ale nadchádzajúcej generácie základných dosiek, hoci kompatibilita by mohla byť aj na súčasnom hardvéri a je okolo tejto témy zopár nejasností. Celý článok „Väčšina skriniek MSI začne podporovať USB 3.2 gen. 2×2“ »

 •  
 •  
 •  

Komínová skrinka s deravým plášťom: Novinka SilverStone

Medzi vertikálnymi skrinkami so silnou dominanciou rozmeru na výšku je najviac známa asi kontroverzná NZXT H1, ale tento formát začal popularizovať už pomerne dávno SilverStone s Fortress FT03. A práve na jej základy nadväzuje Alta G1M s lepšími možnosťami inštalácie komponentov, a to súčasne pri ešte menších rozmeroch a zrejme i efektívnejšom chladení. Celý článok „Komínová skrinka s deravým plášťom: Novinka SilverStone“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *