Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům

AMD chystá speciální grafiky pro těžbu kryptoměn, které by se prodávaly rovnou kryptobaronům. Půjdou do nich všechny tři uvedené čipy s architekturou RDNA 2 a dokonce i ještě nevydané Navi 24

Protože kryptoměny poslední měsíc stoupají po jarním kolapsu, oživují bohužel také choutky na kryptotěžbu, kvůli kterým jsou drahé a nedostupné grafiky. U Nvidie bylo odpůrcům těžby trnem v oku, že GPU přímo prodává těžařům (v řadě CMP, která má těžbu jako explicitní účel). Vypadá to, že úplně stejnou cestou se teď vydá i AMD. I tato firma prý teď začne GPU prodávat rovnou kryptobaronům, takže na herní trh vůbec nedorazí.

Ony karty pro těžbu od Nvidie (řada CMP) jsou speciální modely jen pro těžbu a nic jiného. Proti herním grafikám nemají vůbec žádné obrazové výstupy a obvykle také jsou BIOS a PCI ID nastavené tak, aby na nich nefungovaly klasické ovladače, ale jen nějaké speciální těžební. Tyto karty tak typicky nelze použít pro hraní – pokud kryptohorečka vyprchá a přestane se těžit, budou k nepotřebě.

Těžební karta Nvidia CMP 170HX (Zdroj: Codefordl)

Toto opatření je udělané speciálně proto, aby v případě kryptokolapsu najednou přebytečný těžební hardware neubíral Nvidii (a AMD) z tržeb tím, že plné bazary pohltí část poptávky po nových grafikách. Tyto těžební karty tak vlastně zhoršují dostupnost a ceny GPU nejen teď během těžby, ale i eventuálně v době po ní.

Specifikace GPU pro těžbu kryptoměn Nvidia CMP, nabídka z února ještě bez modelu 170HX (Zdroj: Nvidia)

AMD nyní ovšem začne provádět přesně totéž co Nvidia. Podle informací leakera s přezdívkou „Kepler“ z Twitteru, od nějž jsme tu už před časem pár úniků měli, se AMD chystá také začít s prodejem GPU přímo těžařům. Pro firmu je to bohužel stejně jako pro Nvidii atraktivní, protože se obejdou tradiční výrobci a distributoři karet. Při prodeji kryptopodnikatelům tak AMD shrábne větší zisk.

„Headless karty“ AMD pro těžbu

Současně AMD údajně udělá stejné opatření jako Nvidia a zamezí tomu, aby se tyto grafiky daly sekundárně použít na hraní. Tyto karty budou údajně mají označení „Headless SKUs“, přičemž ono slovo „bezhlavé“ znamená, že se u nich nepočítá s obrazovým výstupem a jsou tedy čistě pro výpočty, v tomto případě pro kryptoměny.

Podle zdroje této zprávy prý AMD chystá tyto těžební modely pro přímý prodej kryptobaronům ode všech nových GPU architektury RDNA 2, takže nepůjde o nic malého. Těžařům se tím odkloní část produkce Navi 21, Navi 22 i Navi 23, která logicky bude chybět pro výrobu karet Radeon, které by mohly sytit herní trh. Dokonce prý už je naplánovaná těžební karta i s lowendovým čipem Navi 24, který ještě ani v žádném Radeonu nevyšel.

Tip: Unikly informace o čtvrtém GPU RDNA 2, Navi 24 pro levné karty

Je pravděpodobné, že i BIOS bude zamčený, aby se omezení nedalo obejít tím, že se obrazový výstup z tohoto GPU do monitoru dostane přesměrováním přes integrovanou grafiku. I AMD tedy pravděpodobně bude mít politiku potenciálně z těžebních GPU dělající elektroodpad. Respektive, možná je tu jeden rozdíl proti Nvidii. Díky tomu, že AMD má otevřené ovladače pro Linux, nebude moci zamezit tomu, aby se na těžebních hrách (s přesměrováním obrazu na iGPU) dalo hrát na Linuxu. Pro jeho uživatele by tedy s trochou bastlení tyto karty pak mohly být použitelné, zatímco Nvidia toto díky uzavřeným ovladačům překazit může.

GPU AMD Navi 22 (vpravo) v porovnání s čipem Navi 21 (vlevo), Navi 23 by mělo být ještě menší (Zdroj: AMD)

Pro tuto zprávu máme možná už i nezávislý doklad: na konci srpna se objevila zpráva, že AMD přidalo do ovladačů pro Linux větší množství nových identifikátorů (až 17) pro jakési nové grafiky generace Navi 2x. Tehdy se spekulovalo, že by to mohlo znamenat plán na refresh dnešních karet Radeon RX 6000 (třeba dokonce s 6nm procesem). Bohužel se zdá, že tyto identifikátory místo toho patří právě jen k těm headless těžebním speciálům.

GPU AMD Navi 23, schematická ilustrace (Zdroj: AMD)

Těžební karty nejspíš zhorší dostupnost Radeonů

Občas se tento postup firem hájí tím, že do těžebních modelů se používají vadné čipy, které by v herních kartách být nemohly. Je pravda, že teoreticky lze takto použít jinak odpadní křemík, v kterém by třeba nefungovaly ROP nebo obrazové výstupy či multimediální blok. Ale máme za to, že takových čipů je poměrně mizivé množství a GPU Navi 2x prý mají zrovna výtěžnost hodně dobrou. Je proto pravděpodobné, že drtivá většina čipů, které AMD do těžebních karet bude osazovat, bude plně funkčních a odebraných ze zásoby pro výrobu herních Radeonů. U Nvidie platí patrně totéž, u 12nm těžebních modelů CMP založených na čipech Turing možná ještě víc.

Výsledek každopádně bude, že se asi zhorší dostupnost Radeonů RX 6000 v obchodech – pokud se AMD nepodaří nějak masivně navýšit výrobu GPU, což není pravděpodobné. I běžné herní Radeony jsou ve velkém skupovány pro těžbu a někdy je těžařům také jejich výrobci prodávají přímo.

Rozdíl bude v tom, že u těchto tradičních karet je aspoň nějaká šance, že se vám do rukou dostanou. U GPU, která skončí v headless kartách, nebudete mít ani teoretickou, protože na volný trh, v němž mohou lovit hráči, se nikdy nedostanou (a ani k tomu nejsou technicky způsobilé). Ani nějaké utěšování, že když budou mít těžaři svoje vlastní modely, nechají herní karty být, není reálné. Dokud bude těžba lukrativní, kryptotěžaři budou vždy „užírat“ i z dodávek herních karet.

Celkově je tedy toto špatná zpráva. Je pravda, že je zatím jen z jednoho zdroje (pokud tedy ponecháme stranou ona nová PCI ID, která se objevila) a je třeba ji ještě brát s rezervou. Nicméně u negativních zvěstí tohoto typu asi Murphyho zákony říkají, že se spíš potvrdí, než ty pozitivní…

Zdroje: Kepler/Twitter (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz

Vypadá to, že se nám pěkně rýsují modely procesorů Raptor Lake, které Intel v říjnu vydá jako Core 13. generace pro desktop. Nejdřív unikl test (a parametry) top modelu Core i9-13900K, tento týden jsme už měli i specifikace a benchmark Core i5-13600K (které proti předchozí generaci narostlo na 14jádro). A zdá se, že už máme i poslední dílek skládačky, protože vzápětí se odhalil už i model Core i7-13700K, dostupnější model s osmi P-Core. Celý článok „Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X

Tento týden se objevil únik procesoru Intel Core i5 nové 13. generace (Raptor Lake). V té dostane tato třída procesorů víc jader, bude mít již 8 efektivních E-Core. První únik byl nicméně ještě jen inženýrský vzorek, z něhož nebyly jasné finální parametry. Teď ale probublaly testy již sériových procesorů (nebo aspoň jim identických kvalifikačních vzorků) Core i5-13600K, které ukazují, jak vysoká bude frekvence a také výkon v Geekbenchi 5. Celý článok „Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *