Pozor na ventilátory Lian Li SL120, môžu mať chybné osvetlenie

Lian Li upozorňuje na problémy s ARGB LED u svojich ventilátorov SL120. Ak sa vás to týka, máte nárok na nové

Ventilátory Lian Li SL120 sú atraktívne najmä pre prepracovaný systém sériového „reťazenia“. Okrem neho majú ale aj pestrofarebné LED, ktoré však niektorým majiteľom vytvárajú viac starostí než radosti. Prvé várky týchto ventilátorov majú totiž kvalitatívne problémy modrej zložky ARGB LED, čo sa stalo zrejme predmetom používateľsky sťažností. Lian Li však v veci pristúpilo pro-zákaznícky, situáciu prešetrilo a ponúka férové riešenie.

Lian Li sa pri ventilátoroch SL120 zameralo predovšetkým na jednoduchú správu na viac-ventilátorovych komponentoch. To sú typicky radiátory vodného chladenia, kde sú ventilátory na seba natlačené jeden za druhým. Lian Li tejto blízkosti využilo a vyviedlo konektory do rámčeka, tak pre napájanie rotora ako i ARGB LED.

S odstupom času sa však ukázalo, že práve ono osvetlenie má isté nedostatky. Na ventilátoroch vyrábaných medzi decembrom 2020 a marcom 2021 sa môžete stretávať so zle vyváženou bielou, ktorá je zažltnutá. To vplyvom modrej LED, ktorej integrovaný obvod používaním degraduje a svietenie slabne. Dobre to vidieť po nastavení statického osvetlenia na snehovo bielu (255, 255, 255) alebo i modrú (255, 0, 0), ktorá takisto inklinuje k teplým odtieňom. Týka sa to ventilátorov s čiernym aj bielym rámčekom. Vačšie varianty ventilátorov SL140 by postihnuté týmto spôsobom byť nemali.

Vizuálne porovnanie nesprávnej farebnej teploty (vľavo) ARGB LED so správnou

Lian Li výrobnú chybu priznalo a ventilátory vyrábané od marca 2021 majú byť už v tomto smere v poriadku. O týchto komplikáciách sa teda už vie dlhší čas, ale Lian Li ich oficiálne zverejnilo až teraz. Zrejme tomuto priznaniu, ako to už býva, predchádzala nejaká vlna sťažností. Dôležité však je, že aj pre majiteľov starších šarží má Lian Li riešenie. Firma je ochotná ventilátory s týmito symptómami vymeniť, a to aj v prípade, ak už k nim nemáte pôvodné balenie, z ktorého by mal byť zrejmý dátum výroby. Doklad o kúpe však už bude nevyhnutný. Ten je ako jedna z povinných položiek na vyplnenie formulára, prostredníctvom ktorého vám Lian Li zašle náhradný ventilátor. Vracať starý pritom netreba, ten si môžete nechať.

Lian Li súčasne zdôrazňuje, že tento problém nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko. To zrejme aj preto, aby nevznikli neopodstatnené obavy, ktoré môžu pripomínať podobné kauzy NXZT H1 a nešťastné zdroje Gigabyte GP-P850GM a GP-P750GM. No, hromadí sa to. Skrinky Fractal Design Torrent zase mali chybný rozbočovač na pripojenie ventilátorov. V týchto prípadoch tak evidentne nebola venovaná dostatočná pozornosť výstupnej kontrole.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *