Top grafika Intel Arc má výkon jako RTX 3070 či RX 6700 XT

Nejrychlejší model GPU Intel Arc pro notebooky v Geekbench, oficiální projekce výkonu desktopové verze

Intel minulý měsíc formálně představil plán svých herních GPU, která ponesou značkou Intel Arc. První generace Alchemist vyjde až v první čtvrtce roku 2022, ale už se to blíží. Na internet se dostaly benchmarky nejvyššího modelu, který Intel chystá, což bude GPU s 4096 shadery a Intel už zřejmě také pod NDA prozrazuje výkon těchto grafik. Nezaútočí sice na highend, ale mohly by vést ve spotřebě.

Před časem jsme tu měli benchmark levné základní varianty grafik Intel Arc pro desktop se 128 EU (1024 shadery). Teď v databázi testu Geekbench přistál i OpenCL benchmark patrně nejvyšší varianty s 512 jednotkami EU, což by dávalo 4096 shaderů. Intel jinak u těchto samostatných karet s architekturou Xe HPG zdá se pro jednotku EU (8 shaderů) bude používat označení „Xe Core“, ovšem zde je to více oprávněné než označovat každý shader za jádro, jak to dělá Nvidia (shader je ve skutečnosti spíš jeden „dopravní pruh“ SIMD jednotky).

Tip: Herní GPU Intelu po novém roce. Jmenují se Arc, máme roadmapu

Karta generace Alchemist se 4096 shadery/512 Xe jádry není desktopová, ale mobilní, testovaná byla v referenčním notebooky s procesorem Tiger Lake-H (Core i7-11800H). Když jsme tedy uváděli, že toto bude top model, platilo to pro notebooky. Frekvence je proto zřejmě nižší, než bude u desktopové karty, jen 1800 MHz. Nemusí ale být finální, protože dost možná pořád jde o vzorek a ne o sériové GPU s parametry, s nimiž se tyto grafiky budou prodávat. GPU mělo zřejmě 16 GB paměti GDDR6, protože dle úniků má 256bitovou sběrnici.

Grafika Intel Arc s 4096 shadery v Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Výkon v OpenCL testu Geekbench není nic moc, podobně už to však ukazoval únik 1024shaderové verze. To lze ale asi přičíst nefinálním ovladačům. Částečně možná i syntetické výpočetní povaze testu, který s herním výkonem nemusí moc korespondovat. Zatím asi nemá smysl od těchto čísel odvozovat nějaké úvahy.


Grafika Intel Arc s 4096 shadery v Geekbench, výkon v OpenCL (Zdroj: Geekbench)

Intel prý svůj top model oficiálně staví proti RTX 3070/RX 6700 XT

Druhá část nových informací o grafikách Intel Arc pochází od twitterového leakera Greymon55. Ten se údajně dostal k informacím z prezentace Intelu, v níž jsou uvedené jakési oficiální nástřely výkonu uvádějící, proti kterým konkurenčním kartám by grafiky Arc měly být namířené. Takové konkurenční přiřazení by mělo zhruba indikovat výkon, i když ne nutně úplně přesně.

V této prezentaci prý Intel 4096shaderovou grafiku Arc staví proti GeForce RTX 3070 od Nvidie a Radeonu RX 6700 XT od AMD. Zde už se nebavíme o mobilní verzi karty, ale zřejmě o desktopové verzi Arc s 512 EU/4096 shadery, která by měla mít vyšší frekvence. Dřív se objevovala informace o 2,2 GHz, ale finální takty se asi mohou lišit.

Toto už se zhruba rýsovalo, byť chvíli se objevovaly i odhady, že by třeba Intel mohl vyšplhat až na úroveň výkonu GeForce RTX 3070 Ti. Nakonec ale zdá se oficiálně bude pálit jen na GeForce RTX 3070 a zmíněnou kartu RX 6700 XT od AMD.

Lepší spotřeba proti konkurenci?

Je možné, že je to s ohledem na spotřebu a Intel nechce udělat špatný dojem tím, že by jeho GPU bylo příliš žravé. Zmíněná prezentace údajně uvádí, že desktopový model Arc, který má konkurovat GeForce RTX 3070 (220W TDP) a Radeonu RX 6700 XT (230W TDP), bude mít spotřebu 175–225 W, takže buď stejnou, nebo dokonce nižší.

Proč není uvedeno jedno číslo, ale rozsah, není jasné. Intel možná finální číslo ještě nemá a stanoví ho podle toho, jak moc se mu podaří vyladit spotřebu při daném stanoveném výkonu. Nebo interně nějaké cílové TDP už má, ale zatím ho neprozrazuje. Možná by tedy karta mohla příjemně překvapit a mít nižší spotřebu než je horní hranice tohoto intervalu. GPU Intel Arc budou vyráběná na pokročilém 6nm procesu TSMC s EUV, který má výhodu v energetické efektivitě proti Radeonům RX 6000 (používajícím 7nm proces bez EUV) a zejména GeForce RTX 3000 (8nm proces Samsungu, který je považován za horší). Tudíž Intel na vítězství ve spotřebě má podmínky.

Celý Artwork maskota, kterého marketing Intelu použil pro GPU Alchemist. HotHardware získal originální obrázek a má také wallpapery, pokud máte zájem (Zdroj: HotHardware)

Vydání generace Alchemist v lednu?

Grafiky Intel Arc by podle stejného zdroje mohly být uvedené na CES 2022, tedy v lednu. Jen těsně by tedy nestihly letošní uvedení. I když je pravda, že během CES asi ještě nemusí být fyzicky dostupné, Intel by je zde mohl oficiálně odhalit v předstihu 2–4 týdnů proti opravdovému startu prodeje v obchodech.

Zdroje: Tum Apisak, Geekbench, VideoCardz, Greymon55 (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?

Vynořily se zásadní informace o chystaných GPU nové generace od AMD s architekturou RDNA 3, vyráběných na 5nm procesu. Tyto čipy budou základ grafických karet Radeon generace RX 7000, které budou konkurovat grafikám GeForce RTX 4000 od Nvidie. Web Angstronomics publikoval jejich specifikace a také velikosti čipů, které budí pochybnosti, zda mohou mít konkurenceschopný výkon. Na druhou stranu by mohly být relativně levné. Celý článok „Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?“ »

 •  
 •  
 •  

Rehabilitace Radeonu RX 6500 XT? AMD uvádí verzi s 8GB pamětí

Minulý týden jsme psali o monstrózní (nebo aspoň monstrózně nenažrané) kartě od Nvidie, která možná bude nejvýkonnější grafikou nadcházející generace GPU. Následující zpráva bude prakticky opak, bude se týkat (téměř) nejnižšího a nejúspornějšího modelu generace současné – Radeonu RX 6500 XT. Když tato karta začátkem roku přišla do obchodů, měla dvě velké slabiny: rozhraní jen PCIe 4.0 ×4 a zejména malou 4GB paměť. Ta druhá teď, zdá se, zmizí. Celý článok „Rehabilitace Radeonu RX 6500 XT? AMD uvádí verzi s 8GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel vydá pět grafik Arc: top A770 a levnější A750 budou blízko

Postupně přicházejí další nové informace k první generaci herních samostatných GPU od Intelu, kartám Arc. Intel před nedávnem poodhalil model Arc A750 včetně výkonu, který by měl překonávat karty GeForce RTX 3060. Nebude to nejrychlejší verze v nabídce, teď Intel začal prezentovat také výkonnější model A770. Leccos o něm teď také prosáklo a zdá se, že nakonec neposune výkon nad rámec karty A750 o zase tolik, jak jsme doufali. Celý článok „Intel vydá pět grafik Arc: top A770 a levnější A750 budou blízko“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Nejsem teda streamer, ale pokud bude v encodingu a videu obecně dobrá úměrně prvním vlaštovkám, tak by podobný výkonový deficit jinde vůbec nevadil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *