Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Detaily

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo.

Základné parametre


Balenie a výbava

Podobností s predchádzajúcim modelom bude v celom teste pravdepodobne viac než dosť a hneď prvé môžete vidieť pri balení. Zadná strana škatule je prakticky zhodná, predná sa líši len v grafike zobrazenej na monitore.

   

Obsah balenie je rovnaký, teda káble HDMI aj DisplayPort, USB typu A/B na pripojenie k PC, dokumentácia a držiak na káble.

Kovová základňa je tiež zhodná s predchodcom. Vďaka tenkým nožičkám na stole nezaberá veľa miesta.

Druhá časť stojanu má tiež rovnaký kovový povrch s ostrými hranami, ktoré dopĺňa lesklá čierna časť s osvetlením RGB.

Ostré hrany a kombinácia matnej a lesklej čiernej pokračuje aj na zadnej strane monitora, kde je veľký výrez na uchytenie stojana alebo iného príslušenstva VESA 100 × 100.

Zaujímavosťou sú zlaté kontakty v spodnej časti výrezu.

Tie slúžia na prepojenie stojana s monitorom, práve kvôli odsvieteniu RGB.

Inštalácia stojana je rýchla a jednoduchá, stačí ho len zaklapnúť do výrezu a máte hotovo. Tak sa mi to páči. Oceňujem tiež rúčku na vrchnej časti stojana, vďaka ktorej sa s monitorom ľahšie manipuluje.

Za pozornosť určite stojí kĺbová konštrukcia stojana, ktorá bude umožňovať široké nastavenia polôh monitora.

Predná strana je ak nerátame stojan jednoduchá a elegantná vďaka tenučkým rámčekom na troch stranách.

Vzadu sú opäť všetky ostré hrany a dá sa povedať akoby krídla, ktoré tvoria už spomínané lesklé časti.

Prejdime ku konektivite, ktorú nájdeme na spodnej strane pekne pokope. Z videovstupov je tu dvojica HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4. Tie dopĺňa rozbočovač USB s dvoma konektormi a taktiež dvojica audio konektorov pre vstup aj výstup. Prítomný je aj trojkolíkový konektor pre napájanie, monitor má teda zabudovaný zdroj.

Na spodnej strane si tiež môžete všimnúť ovládací joystick pre navigovanie v menu OSD. Ide o pre mňa najobľúbenejší spôsob ovládania monitorov, teda ak nerátame aplikácie či diaľkové ovládače.

Po zapnutí monitora sa pekne vynikne bezrámčekový dizajn v praxi a vďaka nim budete môcť spojiť tri kusy do surround view pre pôsobivý herný zážitok.

Bližší pohľad na tenké rámiky na troch stranách displeja nám ukazujú, že bočné a horný rámček sú rovnako hrubé.

Dizajnovo výstredný stojan nenecháva nič náhode ani po funkčnej stránke a ponúka všetky možnosti polohovania.

Výškové nastavenie je možné v rozsahu 130 mm. V najnižšom bode je 60 mm od podložky spodnou hranou a 430 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 195 mm a 565 mm pre vrch displeja.

Stojan vďaka kĺbu ponúka možnosť rotácie o 20 stupňov do oboch strán.

Popri výškovom nastavení nechýba ani naklonenie displeja smerom od a ku používateľovi a to o -5 až +20 stupňov

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Na rozdiel od iných monitorov je však rotácia možná len do jednej strany.

Monitor patrí medzi to najlepšie na trhu, čo sa týka RGB osvetlenia. Nechýbajú rôzne režimy ani synchronizácia s komponentami počítača a príslušenstvom, ak je to niečo, čo vás pri kúpe monitora zaujíma.

Backlight bleed mal testovací kúsok viditeľný na niekoľkých častiach displeja, uvidíme, ako to vyhodnotí sonda.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.

Možnosti nastavení tentokrát vynecháme, nakoľko ponúkajú presne to isté, ako minulý rok testovaný predchodca. Určite si preto pozrite sekciu, kde sme sa tejto časti podrobne venovali. Najzaujímavejšie sú rozhodne rôzne funkcie a ukazovatele stavu počítača, či aplikácia OSD Sidekik, vďaka ktorej ani nebudete musieť naťahovať ruku k ovládciemu joystiku. Z herných funkcií zaujme asi najviac Black Equalizer 2.0 a netradičnou je tiež funkcia ANC, teda potláčania okolitého hluku pre váš mikrofón, ak ho pripojíte k monitoru. Menej praktické sú PiP a PbP, ktoré na 27″ obrazovke asi veľmi nevyužijete, no stále je pozitívne ich mať vo výbave. Užitočné môžu byť napríklad pri streamovaní.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *