Pentium odešlo, ale dvoujádra zůstanou. Chystá se „Intel 300“

Intel pořád bude mít v nabídce dvoujádrové procesory

Minulý rok Intel oznámil konec používání kdysi slávou pokrytých, později už jen nevděčně živořících značek Celeron a Pentium s tím, že od teď už nejlevnější sorty CPU nebudou mít zvláštní jméno. Takové „Intel Processor“ jen s E-Core se objevily v noteboocích, ale doteď ne v desktopu. I ten ale nyní přemalovávání dostihlo. Teď takové procesory přichází i do něj, ale budou založené na velkých jádrech. Pořád ovšem dostanete jen dvoujádro.

Podle už docela osvědčeného informátora chi11eddoga z Twitteru chystá Intel na třetí kvartál nový model do desktopového lowendu na platformě LGA 1700, který nahradí současné Pentium Gold G7400. To bylo součástí 12. generace „Alder Lake“ a 13. generace „Raptor Lake“ ho zatím ničím nenahradila, což má být změněno teď. Podle chi11eddoga by dokonce tato novinka už mohla patřit do 14. generace Raptor Lake Refresh, ale to možná bude mýlka, protože ta vyjde až v říjnu a tento lowend by měl snad být v prodeji ještě předtím.

Jméno tohoto nového lowendového procesoru je Intel Processor 300 či jen Intel 300. Číslo ho má asi stavět jakoby nad mobilní modely „Intel Processor“, která mají označení N100 a N200. Tyto procesory jsou čtyřjádrové, ale založené na čipu Alder Lake-N, který má samá malá jádra E-Core. Naproti tomu Intel 300 pro desktop má dvě jádra, ale obě velká P-Core architektury Golden Cove s HT, tedy celkem čtyřmi vlákny.

Jejich frekvence je podle chi11eddoga 3,9 GHz. Turbo opět nebude použito. L3 cache je 6 MB a procesor má mít TDP 46 W. Cenu zatím neznáme, ale asi by mohla být stejná jako u Pentia Gold G7400 (u nás se prodává od 2350 Kč, což je dost neatraktivní a doporučit se to nedá). Nový model Intel 300 by se v obchodech prý měl objevit už v Q3 2023, tedy teď v srpnu, nebo září.

Pentium Gold G7400, nynější dvoujádro pro socket LGA 1700

Procesor pasuje do socketu LGA 1700 a s velkou pravděpodobností je vyrobený z šestijádrového čipu se steppingem H0 (6+0) patřícího původně ještě do generace Alder Lake. Zde tedy bude velmi osekaný, takže budou buď použity čipy s více defekty, nebo Intel bude muset v podstatě zahazovat i křemík, který by měl navíc. Asi je ale kalkulováno s tím, že se těchto dvoujádrových modelů už moc prodávat nebude (cena onoho Pentia G7400 Gold tomu dost jde naproti).

Dvoujádro na řadu běžných činností stále bude stačit, ale přece jen už čím dál víc působí archaicky (když má nejvyšší model Intelu nyní 8+16 jader…). Bylo by dobré, kdyby se úplně základní konfigurace posunula výš, když ji Intel stejně vyrábí z šestijádrového čipu. Nevím, jestli bych raději neměl mobilní verzi se čtyřmi malými jádry E-Core, která by nebyla rychlejší, ale aspoň by byla úspornější. V ní použitý čip Alder Lake-N má fyzicky dokonce osm jader, což by bylo už rozhodně zajímavější než dvoujádrové Alder Lake. Ale tuto konfiguraci teď Intel v lowendu nepoužívá a už ji značí jako dražší Core i3.

Více: Nový směr levných procesorů Intel: Alder Lake-N s osmi jádry E-Core a nízkým TDP (ale ne PL2…)

Čip Alder Lake-N bohužel asi nemá potřebná rozhraní a výbavu pro to, aby z něj Intel mohl udělat desktopový procesor do socketu LGA 1700. V rámci stolních PC ho proto asi uvidíte jen pevně osazený na Mini-ITX nebo SFF desku. Ovšem nejlevnější desktopy dnes asi už dává čím dál menší smysl řešit ATX deskou se socketem a asi je lepší jít cestou energeticky efektivnějších miniNUCů a jim podobného hardwaru. Když už chcete klasický skládačkový desktop, je lepší stavět ho až s výkonnějšími komponenty. Prostor pro socketové procesory, jako je Intel 300, v těchto podmínkách není moc velký.

Zdroje: VideoCardz, chi11eddog

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *