Pentium odešlo, ale dvoujádra zůstanou. Chystá se „Intel 300“

Intel pořád bude mít v nabídce dvoujádrové procesory

Minulý rok Intel oznámil konec používání kdysi slávou pokrytých, později už jen nevděčně živořících značek Celeron a Pentium s tím, že od teď už nejlevnější sorty CPU nebudou mít zvláštní jméno. Takové „Intel Processor“ jen s E-Core se objevily v noteboocích, ale doteď ne v desktopu. I ten ale nyní přemalovávání dostihlo. Teď takové procesory přichází i do něj, ale budou založené na velkých jádrech. Pořád ovšem dostanete jen dvoujádro.

Podle už docela osvědčeného informátora chi11eddoga z Twitteru chystá Intel na třetí kvartál nový model do desktopového lowendu na platformě LGA 1700, který nahradí současné Pentium Gold G7400. To bylo součástí 12. generace „Alder Lake“ a 13. generace „Raptor Lake“ ho zatím ničím nenahradila, což má být změněno teď. Podle chi11eddoga by dokonce tato novinka už mohla patřit do 14. generace Raptor Lake Refresh, ale to možná bude mýlka, protože ta vyjde až v říjnu a tento lowend by měl snad být v prodeji ještě předtím.

Jméno tohoto nového lowendového procesoru je Intel Processor 300 či jen Intel 300. Číslo ho má asi stavět jakoby nad mobilní modely „Intel Processor“, která mají označení N100 a N200. Tyto procesory jsou čtyřjádrové, ale založené na čipu Alder Lake-N, který má samá malá jádra E-Core. Naproti tomu Intel 300 pro desktop má dvě jádra, ale obě velká P-Core architektury Golden Cove s HT, tedy celkem čtyřmi vlákny.

Jejich frekvence je podle chi11eddoga 3,9 GHz. Turbo opět nebude použito. L3 cache je 6 MB a procesor má mít TDP 46 W. Cenu zatím neznáme, ale asi by mohla být stejná jako u Pentia Gold G7400 (u nás se prodává od 2350 Kč, což je dost neatraktivní a doporučit se to nedá). Nový model Intel 300 by se v obchodech prý měl objevit už v Q3 2023, tedy teď v srpnu, nebo září.

Pentium Gold G7400, nynější dvoujádro pro socket LGA 1700

Procesor pasuje do socketu LGA 1700 a s velkou pravděpodobností je vyrobený z šestijádrového čipu se steppingem H0 (6+0) patřícího původně ještě do generace Alder Lake. Zde tedy bude velmi osekaný, takže budou buď použity čipy s více defekty, nebo Intel bude muset v podstatě zahazovat i křemík, který by měl navíc. Asi je ale kalkulováno s tím, že se těchto dvoujádrových modelů už moc prodávat nebude (cena onoho Pentia G7400 Gold tomu dost jde naproti).

Dvoujádro na řadu běžných činností stále bude stačit, ale přece jen už čím dál víc působí archaicky (když má nejvyšší model Intelu nyní 8+16 jader…). Bylo by dobré, kdyby se úplně základní konfigurace posunula výš, když ji Intel stejně vyrábí z šestijádrového čipu. Nevím, jestli bych raději neměl mobilní verzi se čtyřmi malými jádry E-Core, která by nebyla rychlejší, ale aspoň by byla úspornější. V ní použitý čip Alder Lake-N má fyzicky dokonce osm jader, což by bylo už rozhodně zajímavější než dvoujádrové Alder Lake. Ale tuto konfiguraci teď Intel v lowendu nepoužívá a už ji značí jako dražší Core i3.

Více: Nový směr levných procesorů Intel: Alder Lake-N s osmi jádry E-Core a nízkým TDP (ale ne PL2…)

Čip Alder Lake-N bohužel asi nemá potřebná rozhraní a výbavu pro to, aby z něj Intel mohl udělat desktopový procesor do socketu LGA 1700. V rámci stolních PC ho proto asi uvidíte jen pevně osazený na Mini-ITX nebo SFF desku. Ovšem nejlevnější desktopy dnes asi už dává čím dál menší smysl řešit ATX deskou se socketem a asi je lepší jít cestou energeticky efektivnějších miniNUCů a jim podobného hardwaru. Když už chcete klasický skládačkový desktop, je lepší stavět ho až s výkonnějšími komponenty. Prostor pro socketové procesory, jako je Intel 300, v těchto podmínkách není moc velký.

Zdroje: VideoCardz, chi11eddog

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W

Tento podzim Intel vydá třetí generaci procesorů na platformě LGA 1700 – Core 14. generace pro desktop, neboli také Raptor Lake Refresh, jelikož půjde jen o určitou aktualizaci předchozích procesorů s vyššími frekvencemi. Odhalení pravděpodobně bude za několik dní na akci Intel InnovatiOn, která je již oznámená na 19. a 20. září. Ještě jsme ale nevěděli přesně, kdy se procesory začnou prodávat, a tato informace byla zjištěna dnes. Celý článok „Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí

AMD teď dokončilo vydávání GPU generace RDNA 3, ale neznamená to, že už nebudou přicházet žádné další modely; kolují informace ještě například o Radeonu RX 7500. A dokonce se zdá, že není úplně konec ani předchozí generaci s architekturou RDNA 2, protože volné místo v nabídce mezi grafikami RX 7600RX 7700 XT teď prý bude vyplňovat ještě nový model založený na čipu Navi 22, který AMD chystá – Radeon RX 6750 GRE. Celý článok „AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %

V říjnu se na trh chystají nové procesory Intel pro desktopový socket LGA 1700. Ponesou název Core 14. generace, nicméně půjde o refresh čipů Raptor Lake a Alder Lake předchozí generace, nikoliv o něco vyloženě nového. Podle uniklých parametrů se zdá, že pokroky ve výkonu budou jen malé. Ale přesto se teď objevila zpráva, že Intel u nových modelů nastaví vyšší ceny, ať už kvůli inflaci, nebo z jiných důvodů. Celý článok „Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *