Antec má dva nové ventilátory. Storm 120 nevyzerá vôbec zle

Antec Fusion 120 ARGB a Storm 120

Jeden s ARGB LED, druhý bez neho. Svoje portfólio ventilátorov inovuje a o nové modely rozširuje aj Antec. U Storm 120 je pritom uvádzaný mimoriadne vysoký statický tlak a vzhľadom na konštrukčné detaily sa tento parameter javí byť aj celkom reálny. Tak či onak do počtu tento ventilátor zrejme nebude a o slovo sa hlási aj Fusion 120 ARGB. Ten pre zmenu vyniká netradičným svetlovodom.

V duchu „pre každého niečo“ Antec prakticky súbežne vydal ventilátory Fusion 120 ARGB a Storm 120. Fusion 120 ARGB pre tých, čo nakupujú očami a Storm 120 pre tých, čo dajú na uši. Aby toto tvrdenie nevyznelo príliš čierno-bielo, tak treba poznamenať, že hoci Fusion 120 ARGB bude zrejme slabší, tak sa nemá jednať o „slabý“ ventilátor.

Rýchlostný rozsah je široký (600–2000 ot./min), prietok vzduchu má byť do 98,4 m3/h a maximálny statický tlak na úrovni 2,11 mm H2O. To sú slušné, ale napriek tomu pri takto vysokých otáčkach (a vyššej hlučnosti) priemerné parametre. Hlavným ťahákom Fusion 120 ARGB je osvetlenie s prstencovým rámčekom na rozptýlenie svetla. Ten lemuje priestor okolo rámčeka, nie však do kruhu, ale v tvare dvanásťuholníka, pri ktorom môže byť reč o určitej unikátnosti návrhu.

Tento svetlovod navyše pozostáva z dvoch vrstiev. Na prvej, z bieleho plastu, je transparentná vrstva, ktorá má dvanástim ARGB LED dodávať lesk. Svetlovod je zo zvyšku rámčeka i trochu vystúpený. Tak, aby naň bolo dobre vidieť z výrazného uhla.

Antec spolu s týmto ventilátorom zaviedol i nový modelový rad ventilátorov – Fusion ARGB. Je teda možné, že na tento 120-milimetrový model neskôr nadviaže aj 140 mm. A pokiaľ nie, tak v najpopulárnejšom 120 mm formáte môžeme snáď minimálne očakávať nejaký ďalší model.

Cenu ani dostupnosť Antec nezverejnil. Vzhľadom na to, že ventilátor má už na antec.com kompletnú podstránku, prvé kusy už zrejme budú na ceste do obchodov.

Potom je tu ešte jedna novinka – ventilátor Storm 120. Jeho udávaný prietok (113,1 m3/h) je vyšší „iba“ o 15 %, ale pri statickom tlaku (2,7 mm H2O) vyššom o 28 %. Ak tieto pomery sedia, tak v mieste prekážky (napríklad radiátora) bude menší pokles dynamického tlaku ako v prípade Fusion 120 ARGB. Tým pádom bude ventilátor efektívnejší vo všetkým možných aplikáciách, ale najmä tam, kde sa má prekonávať hustý filter alebo reštriktívne rebrá chladiča.

Oproti osvetlenému ventilátoru má Storm 120 síce o dve lopatky menej, ale majú väčšiu plochu aj rádius. A hlavne, má výrazne menšiu medzeru medzi koncami lopatiek a rámčekom. Tým sa zmenšuje skára, cez ktorú vzduch uniká a ktorá pri vyššom odpore prostredia prirodzene znižuje efektivitu. Medzeru na fotografiách skoro nevidno (a zdá sa, že lopatky sú „vrastené“ do rámčeka), pretože je skreslená perspektíva. Objektív pri fotení alebo generovaní renderu je príliš blízko ventilátora a „nevidí“ kolmo na hranu lopatky.  Tak či onak bude táto medzera nadštandardne malá a určite menšia než u Fusion 120 ARGB.

Marketing Antecu zverejnil aj interné porovnanie, kde sú všetky kľúčové parametre (prietok vzduchu, výška statického hluku i hladina hluku) priaznivejšie než u konkurenčných ventilátorov. Škoda len, že neprezrádza, s akými ventilátormi Antec porovnáva. V grafoch sú označené nekonkrétne ako „konkurenčný produkt jedna a dva“. My vám ale čoskoro ukážeme, ako sa veci majú.

Zatiaľ čo Fusion 120 ARGB je postavený na hydraulických ložiskách, tak Storm 120  má fluidné a hodnota MTBF je u neho dvojnásobná (80 000 hodín).

Informácie o dostupnosti nemáme ani v tomto prípade, cena bude okolo 17 eur za kus. Amazon ich má totiž už v cenníku, kde je dvojbalenie za 30 USD, trojbalenie za 33 USD a najvýhodnejšia jednotková cena (10 USD/ks) je najväčšom balení s piatimi ventilátormi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)

Po júnovom oznámení sa zdá, že má Antec už všetko pripravené na expedíciu ventilátorov Storm 120, ktoré už idú do predaja. Obvykle o jednom ventilátore dva spravodajské články nepíšeme, ale teraz spravíme výnimku. Okrem toho, že je už známa cena, tak hlavne by podľa konštrukčných detailov o čierneho koňa strednej triedy. Technicky Storm 120 vyzerajú naozaj dobre, efektívne. Celý článok „Ventilátory Antec Storm 120 sú vonku (a na ceste do redakcie)“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený. Celý článok „Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou“ »

  •  
  •  
  •  

Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W

Séria zdrojov NeoEco doteraz pre Antec predstavovala skôr nižšiu, prinajlepšom strednú triedu s certifikáciou účinnosti 80Plus Gold. Trojica nových modelov už však na sebe nesie platinovú nálepku, čím sa blíži k tomu účinnejšiemu, čo je dnes medzi počítačovými zdrojmi dostupné. Cena prirodzene narástla a na jej adresu sa objavujú i negatívne reakcie. Antec ale spomína i čiastočne priemyselné poňatie. Celý článok „Antec vydal zdroje NeoEco Platinum s výkonom 650, 750 a 850 W“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *