Únik vzorků Ryzenů 5000 XT: stepping B2 má přinést takt 5 GHz

AMD chystá nové modely Ryzenů 5000. Stepping B2 zvedne frekvenci na magických 5 GHz

Refresh desktopových procesorů Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 se zřejmě blíží. Objevily se informace o čipech Vermeer, na nichž jsou založené současné Ryzeny 5000X, ale tentokrát s novým steppingem B2. Těmito refreshovanými modely by AMD mohlo reagovat na vydání desktopových Core 11. generace Rocket Lake od Intelu. Čipy se steppingem B2 zdá se dosáhnou vyšší takty, takže by se konečně mohly oficiálně dostat na kulatých 5 GHz.

Informace pochází od leakera Patricka Schura, který nyní na Twitteru uvedl informace o dvou vzorcích procesorů Ryzen s čipem Vermeer ve steppingu B2. Schur už prokázal, že má přístup k interním datům o budoucích procesorech AMD, takže by měl být důvěryhodným zdrojem. Neříká ovšem, zda se tyto B2 vzorky objevily v nějakých materiálech, nebo již přímo viděl vzorky těchto čipů.

Vzorky zatím Schur uvádí dva. První je ten zajímavější: CPU s označením 100-000000059-60_50/34_Y je údajně 16jádro se základním taktem 3,4 GHz, což je stejné jako má Ryzen 9 5950X. Ale došlo by k drobnému posunu v jednovláknovém výkonu, protože maximální boost se má zvýšit ze 4,9 GHz na 5,0 GHz.

Toto dost připomíná, jak vypadal loni refresh čipů Matisse, tedy Ryzeny 3000 XT. Je proto možné, že AMD bude postupovat podobně a tento procesor by mohl vyjít jako Ryzen 9 5950XT, stojící nad dnešní špičkou Ryzen 9 5950X (zda ta kvůli tomu zlevní, to těžko říct).

Druhý procesor má označení 100-000000065-06_46/37_Y a už vypadá méně zajímavě. Jde o šestijádro se základní frekvencí 3,7 GHz a maximálním boostem 4,6 GHz, což jsou však již přesně parametry existujícího Ryzenu 5 5600X, bez jakéhokoli navýšení. Je tedy otázka, zda by toto také byl model XT.

Je ale třeba dodat, že udávané boosty nejsou u AMD skutečná maxima. Ryzen 9 5900X a 5950X ve skutečnosti mohou maximálně jít v jednovláknovém boostu až o 150 MHz výš než na papíře, takže ačkoliv Ryzen 9 5950X oficiálně má jako maximum 4,9 GHz, reálně ho může jeho boost vyhnat až na 5050 MHz, i když se to třeba stává jen na krátké okamžiky v méně náročných programech a ne na všech čipech a deskách.

Parametry těchto vzorků už bohužel neříkají, zda se posune i tato neviditelná hranice a zda by tak třeba Ryzen 9 5950XT mohl v některých případech jít až na 5150 MHz (nebo třeba jen 5100 MHz). Pokud ne, tak by teoreticky mohla nastat situace, kdy by se reálné maximum vlastně nezměnilo, AMD by jen udělalo to, že by ho kodifikovalo ve specifikacích. Naopak pokud se ale neviditelná maxima zvednou, pak by třeba i ten Ryzen 5 5600XT mohl nakonec mít vyšší možný boost, jen by to nebylo napsáno na papíře.

Údajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 6000 „Warhol“ a následující Raphael (Zdroj: MebiuW, via: VideoCardz, květen 2020)

Je to Warhol?

Zatím pořád není jasné, zda takovéto procesory Ryzen 5000 „XT“ jsou to, co se objevilo v uniklé roadmapě jako procesory „Warhol“, nebo to měl být nějaký podstatnější refresh s většími změnami. Podle zpráv například Schura se žádné interní dokumenty o Warholu nezmiňují, takže je možné, že AMD ho zrušilo, nebo toto kódové označení už od doby úniku zmíněné roadmapy přestalo používat (Ryzen 3000XT žádné vlastní kódové jméno také neměly). Tyto procesory by každopádně pořád měly být pro nynější desky a socket AM4.

Tip: Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?

Pokud by každopádně letošní refresh procesorů pro desktop obnášel jen tyto modely Ryzen 5000 „XT“, pak se připravte na to, že asi nepřinesou nějaký moc změněný výkon. Jak ukazují nezměněné základní takty, asi by se vůbec nezvýšil celkový mnohovláknový výkon a hrálo by se jen o trošku lepší jednovláknový výkon a možná díky tomu kosmeticky lepší výsledky ve hrách. Ovšem bude-li navýšení jen o 100 MHz, tak se ST výkon může logicky zlepšit tak maximálně o 2 %. Asi by pak stejně jako loni platilo, že modely XT, které asi budou mít vyšší ceny, se moc nevyplatí kupovat a optimální volbou zůstanou původní modely jako 5600X, 5800X, 5900X.

Jiné by to ovšem bylo, pokud by stepping B2 opravoval nějakou chybu, kvůli níž měl Zen 3 ve své první verzi o trošku snížený výkon a nyní by se tato ztráta vrátila zpět, takže by se výkon procesoru na 1 MHz neboli IPC zlepšil. Jenže to je asi hodně málo pravděpodobné. U Zenu+ (Ryzen 2000) se sice párprocentní zlepšení IPC objevilo, ale díky tomu, že AMD opravilo chybu či nedodělek, kvůli níž měl původní Zen latenci L2 cache 17 cyklů místo plánovaných 12, které dostal až Zen+. Ale u Zenu 3 o ničem takovémto zatím nevíme, a tak prozatím očekáváme, že IPC se nezmění.

Odhalení na Computexu?

AMD by možná mohlo plány na tato CPU oznámit za nějaké dva týdny na během Computexu, který se vyloženě nabízí pro oznámení novinek, které firma chystá – vedle nových modelů procesorů Ryzen by to mohly být třeba Radeony RX 6600 a RX 6600 XT nebo desky s čipsetem X570S, které by konečně neměly být aktivně chlazené.

Aktualizováno:

Situace se steppingem B2 se zamotala a už nevypadá tak jistě, že s ním opravdu vyjdou nějaké modely XT se zvýšeným taktem (i když vyloučeno to asi pořád není). AMD poskytlo webu Benchmark.pl nebo například Tom’s Hardware prohlášení, podle kterého nemá Stepping B2 přinášet žádné funkční, ale ani výkonnostní zlepšení. Stepping B2 také nemá vyžadovat update BIOSu na deskách, bude automaticky fungovat všude, kdy původní Ryzeny 5000.

AMD také uvádí, že během následujících šesti měsíců by na tuto verzi čipu měly snad přejít všechny modely Ryzenů 5000, tedy i modely X. Co Stepping B2 tedy zlepšuje (tj. proč je zaváděn do výroby), není z vyjádření jasné. Teoreticky by možná mohl snáze dosahovat vyšších frekvencí, i kdyby AMD žádné XT modely nevydalo (ale usnadnilo by to výrobu vyšších modelů 5900X a 5950X, protože větší podíl křemíku by splňoval potřebné specifikace).

V rámci permanentních snah o zlepšení našich výrobních a logistických schopností teď AMD během následujících šesti měsíců bude převádět procesory Ryzen 5000 na revizi B2. Revize B2 neobnáší novou funkcionalitu ani nemá vliv na fungování nebo výkon a nebude vyžadovat aktualizaci BIOSu. (AMD, překlad Cnews.cz)

Zdroj: Patrick Schur

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *