Spotřeba Intel Raptor Lake: Core i9 prý mají extrémní 350W režim

Intel prý chystá speciální režim, který u top modelů Raptor Lake zlepší MT výkon výměnou za extrémní spotřebu

Zatímco od AMD se chystají Ryzeny 7000, Intel na podzim vydá vlastní novou generaci procesorů pro desktop, Core 13. generace s kódovým označením Raptor Lake. Zvětší se u nich počet jader (efektivních E-Core), nicméně budou na stejném 7nm procesu, takže se očekává, že se také zvýší spotřeba. Podle včerejší zprávy webu ProHardver by mohl top model Core i9-13900K mít „OC režim“, který opravdu zatopí pod kotlem.

Core i9-13900K má 8 jader P-Core a 16 jader E-Core (celkem 32 vláken). Oficiálně bude pořád uváděné 125W TDP, ale v praxi bude spíš rozhodovat jeho maximální turbo spotřeba (PL2), kterou může dle specifikací Intelu konzumovat trvale. Ta se překvapivě nezvýší o tolik. Zatímco u Alder Lake byla 241 W, Core i9-13900K ji údajně zvýší jen na 253 W (což však základní desky ne vždy dodržují).

Podle maďarského webu ProHardver ale 253 W bude jen výchozí režim. Procesory Core i9 v generaci Raptor Lake (tedy i9-13900K, i9-13900KF) budou ale údajně mít volitelný režim zvýšeného výkonu, který se bude dát zapnout na vybraných nových deskách s čipsetem řady 700. A tento režim odemkne limit spotřeby až na 350 W.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Tento režim, který by se asi dal označit jako tovární přetaktování (podobné tomu, co je obvyklé na nereferenčních grafických kartách), má podle ProHardveru zvýšit výkon až o 15 %. Při výchozím 253W limitu se zřejmě v all-core zátěži procesor nemůže dostat na maximální možné frekvence, ale navýšení na 350W toto eliminuje, takže by boost už asi měl jet naplno. A z toho bude čerpáno uváděné navýšení výkonu.

Tip: Intel dostal frekvenci CPU ještě výš, Core i9-13900K Raptor Lake běží na 5,8 GHz

Řeč je zde logicky o mnohovláknovém výkonu v úlohách typu Cinebench, Blender, enkódování videa, Prime95, které vytíží všechna vlákna. Ve hrách (nemluvě o jednovláknových aplikacích) by spotřeba neměla dosáhnout tak vysoko, aby narazila na běžný strop 253 W, tudíž by se jeho odemčením neměl výkon zvýšit.

Pokud necháte Core i9-13900K odebírat až 350 W, bude to ovšem klást hodně drsné požadavky na schopnosti napájecí kaskády dodat vysoký proud a nepřehřát se. Z tohoto důvodu prý funkce továrního přetaktování na 350 W má být dostupná jen na nově vydaných deskách s čipsetem řady 700 (budou to asi jen nějaké vybrané dražší modely s čipsetem Z790), nynější desky generace 600 tuto funkci nabízet údajně nebudou. Toto asi může být částečně i lákadlo k nákupu nových desek.

Vedle napájecí kaskády samozřejmě také bude výrazným problémem 350 W tepla v socketu. Bude třeba hodně silné chlazení, které asi bude muset být vodní s velkým radiátorem. Leakeři, kteří ukazovali snímky z testování vzorků Core i9-13900K, často uváděli, že teplota při odemčení spotřeby jde ke 100 °C i s 360mm AIO, takže i mezi nimi možná pro maximální výkon v 350W režimu budou třeba ty lepší kusy.

Chlazení částečně pomůže velká plocha 8+16 čipu Raptor Lake

Štěstí pro Intel je, že procesory Raptor Lake mají díky vyššímu počtu jader (ale také kvůli zvětšeným L2 cache a možná i dalším změnám) poměrně velkou plochu křemíku. Jde o velký čip, na internetu se totiž objevily fotografie z delidu, podle nichž má čip plochu 257 mm² proti 208mm² čipu procesoru Alder Lake.

Kontaktní plocha, která slouží pro přenos tepla, se tedy zvětšila o 23,5 %, což by mělo chlazení pomáhat a částečně to zmírní dopad ze zvýšení spotřeby až o 109 W (+ 45 % proti 241W PL2 u Alder Lake).

Takto velká plocha se podobá čipu Rocket Lake, jenž ale byl ještě rozložitější s plochou 280 mm². Byl ovšem ještě 14nm a extrémně asi možnosti tohoto procesoru napínal, kdežto proces Intel 7 použitý u Raptor Lake zdaleka není zastaralý. Spotřeba procesoru v tomto případě jde na vrub ne technologie, ale hlavně tomu, že se Intel snaží z jader vyždímat co nejvíc a v MT zátěži je nechává běžet v neefektivním horním pásmu frekvencí a napětí, kdy spotřeba stoupá nelineárně.

Zdroje: ProHardver, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Desktopové procesory Intel Raptor Lake-S s 34 velkými jádry?

Intel předevčírem na akci Intel InnovatiON odhalil desktopové procesory Raptor Lake s až 24 jádry. Ale jak říká Horst Fuchs, to ještě není všechno. Jako kompletní překvapení přišla zpráva, že Intel má také další čip označený „Raptor Lake-S“, který má podstatně víc jader a pozor – není to vůbec big.LITTLE hybridní procesor. Firma ukázala přímo wafer s vyrobenými čipy takže jde o hotový návrh, byť může ještě nějaké měsíce trvat, než se objeví na trhu. Celý článok „Desktopové procesory Intel Raptor Lake-S s 34 velkými jádry?“ »

 •  
 •  
 •  

Raptor Lake je tu: hodně výkonu, proces 7 Ultra, ceny překvapily

Dnes se začaly prodávat procesory AMD Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 a na nové desktopové platformě AM5 (model 7900X už jsme stihli otestovat). Intel proti nim příští měsíc nasadí vlastní novou generaci: Core 13. generace „Raptor Lake“. A tyto procesory byly odhalené dnes ve stejný den, byť zatím bez fyzické dostupnosti. Máme již jejich definitivní parametry a také ceny. Potěší vás, že většina modelů nezdražila, byť se o tom mluvilo. Celý článok „Raptor Lake je tu: hodně výkonu, proces 7 Ultra, ceny překvapily“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *