Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Core i9-13900K bude mít vyšší jednovláknovou frekvenci a výkon

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo.

Nejvýkonnějším modelem generace Raptor Lake má být Core i9-13900K s osmi velkými jádry P-Core a 16 malými/efektivními jádry E-Core (přinejmenším ze začátku, ale uvidíme, zda se později nepřidá zase nějaká speciální edice KS). A právě k tomu máme nové informace. Z dosud uniklých záznamů tohoto procesoru v databázi Geekbench to vypadalo, že jeho maximální frekvence boostu bude vysokých 5,7 GHz. Ale objevily se nové, podle kterých se s ním Intel dostal ještě výš.

Dva nové záznamy v Geekbenchi dokládají, že skutečná špička, tedy jeho maximální jednovláknový boost (respektive, možná by mohl být dostupný na dvou jádrech současně), je až 5,8 GHz. Podle protokolů z testů totiž Core i9-13900K vstupovalo svými takty až na tuto úroveň. Ač zatím nelze úplně vyloučit to, že šlo o přetaktování, je pravděpodobné, že toto bude oficiální maximální takt. Musíme tedy upravit předběžnou tabulku specifikací, která z úniků vyplynula.


Core i9-13900K s taktem boostu 5,8 GHz v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench Browser)

A toto také znamená, že se dá od Core i9-13900K čekat ještě o trošku vyšší výkon v jednovlákových aplikacích – na těchto taktech dělá 100 MHz navíc teoreticky rozdíl +1,75 %. Zdá se, že Core i9-13900K běžící na 5,8 GHz dokáže vyrobit v Geekbenchi 5 výkonnostní skóre 2314 bodů (rekordní jednovláknový výkon, pokud je to třeba zvlášť zdůrazňovat). Skóre v mnohovláknovém testu bylo 26 464 bodů (vedle tohoto výsledku se v databázi našel ještě jeden, kde bylo také dosaženo 5,8 GHz, ale vyšlo nižší skóre „jen“ 2212 bodů v ST a 25 497 bodů v MT testu).

Skóre pro Intel Core i9-13900K v Geekbenchi 5 (zdroj: Geekbench Browser)

Důvod, proč předchozí úniky uváděly nižší takt, a ne 5,8 GHz, by mohl být v tom, že jde o boost jen na preferovaných jádrech (Turbo Boost Max 3.0) a zároveň asi je citlivý na teplotu, což Intel označuje jako Thermal Velocity Boost.

All-core boosty… při odemčených limitech příkonu

Vedle Geekbenche se pro 5,8GHz turbo objevil doklad také separátně na Bilibili. Leaker vystupující pod přezdívkou ECSM_Official tam ukázal snímek z testování v AIDA64 (Stress FPU), kde souběžně spuštěné HWiNFO ukazuje, že na třech z velkých jader byla v nějaký moment zaregistrována frekvence 5,8 GHz (je to totiž ve sloupečku ukazujícím maximální naměřenou hodnotu).

Při zátěži všech jader Core i9-13900K v tomto testu jelo na frekvenci 5,5 GHz na všech osmi P-Core. Toto by mohl být tedy all-core boost. Je teoreticky možné, že all-core boost je o něco vyšší při nízké teplotě (dříve Thermal Velocity Boost ovlivňoval i maximální all-core boost), ale naměřená maxima taktů v HWiNFO to nedokládají. Vedle jader, která (patrně při jednojádrové zátěži) dosáhla 5,8 GHz, mají všechna ostatní naměřené maximum jen 5,5 GHz, a to je také ukázáno jako průměrná hodnota.

U malých jader by, zdá se, strop all-core boostu mohl být 4,3 GHz. HWiNFO tuto hodnotu ukazuje na všech E-Core jako aktuální, průměrnou i maximální frekvenci.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Současné dosažení 5,5 GHz (respektive 4,3 GHz na E-Core) je však zřejmě podmíněno tím, že procesor bude mít odemčený limit spotřeby. Podle leakera v této zátěži údajně mělo Core i9-13900K podle interních čidel spotřebu přes 300 W, zatímco jeho regulérní PL2 (maximum Turbo Power) má být 253 W. BIOS desky nebo uživatel ho tedy odemkl a jde vlastně o „přetaktování“ skrze uvolněné limity spotřeby, tedy něco jako PBO (Precision Boost Overdrive) u AMD. Pokud by se procesor měl vejít do 253 W, logicky by musel frekvence snížit.

40+ tisíc v Cinebenchi R23 = 350 W

To, že plné all-core turbo nemusí být dosažitelné (nebo alespoň ne vždy) s výchozím limitem spotřeby neboli maximální turbo spotřebou, naznačuje také další únik. Leaker s přezdívkou Oneraichu na Twitteru publikoval snímky benchmarku Cinebench R23 pořízené na Core i9-13900K. Procesor je v něm údajně schopen dosáhnout hodně vysoké mnohovláknové skóre: 40 616 bodů. To je skoro o 52 % víc, než dávalo Core i9-12900K v našem testu. Jednovláknové skóre bylo 2288–2090 bodů, o 13,7 % lepší u i9-12900K.

Jenže tento mnohovláknový výkon je při odemčeném limitu spotřeby, která při běhu údajně dosáhla 350 W (patrně údaj Package Power). Pokud je procesor omezený na hodnotu, jaká má být jeho stropem dle specifikací (253 W), dosáhne jen 35 693 bodů, takže už je jenom o 33,5 % lepší než i9-12900K. Odemknutí limitů a výsledné navýšení spotřeby skoro o 100 W (necelých 40 %) přináší dalších 13,7 % výkonu. Efektivita při těchto maximálních frekvencích asi vlivem vysokých použitých napětí klesá, jak už tomu obvykle bývá.

Zdroje: Geekbench (1, 2), VideoCardz (1, 2), ECSM_Official (Bilibili), OneRaichu

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Desktopové procesory Intel Raptor Lake-S s 34 velkými jádry?

Intel předevčírem na akci Intel InnovatiON odhalil desktopové procesory Raptor Lake s až 24 jádry. Ale jak říká Horst Fuchs, to ještě není všechno. Jako kompletní překvapení přišla zpráva, že Intel má také další čip označený „Raptor Lake-S“, který má podstatně víc jader a pozor – není to vůbec big.LITTLE hybridní procesor. Firma ukázala přímo wafer s vyrobenými čipy takže jde o hotový návrh, byť může ještě nějaké měsíce trvat, než se objeví na trhu. Celý článok „Desktopové procesory Intel Raptor Lake-S s 34 velkými jádry?“ »

 •  
 •  
 •  

Raptor Lake je tu: hodně výkonu, proces 7 Ultra, ceny překvapily

Dnes se začaly prodávat procesory AMD Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 a na nové desktopové platformě AM5 (model 7900X už jsme stihli otestovat). Intel proti nim příští měsíc nasadí vlastní novou generaci: Core 13. generace „Raptor Lake“. A tyto procesory byly odhalené dnes ve stejný den, byť zatím bez fyzické dostupnosti. Máme již jejich definitivní parametry a také ceny. Potěší vás, že většina modelů nezdražila, byť se o tom mluvilo. Celý článok „Raptor Lake je tu: hodně výkonu, proces 7 Ultra, ceny překvapily“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *