Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Core i9-13900K bude mít vyšší jednovláknovou frekvenci a výkon

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo.

Nejvýkonnějším modelem generace Raptor Lake má být Core i9-13900K s osmi velkými jádry P-Core a 16 malými/efektivními jádry E-Core (přinejmenším ze začátku, ale uvidíme, zda se později nepřidá zase nějaká speciální edice KS). A právě k tomu máme nové informace. Z dosud uniklých záznamů tohoto procesoru v databázi Geekbench to vypadalo, že jeho maximální frekvence boostu bude vysokých 5,7 GHz. Ale objevily se nové, podle kterých se s ním Intel dostal ještě výš.

Dva nové záznamy v Geekbenchi dokládají, že skutečná špička, tedy jeho maximální jednovláknový boost (respektive, možná by mohl být dostupný na dvou jádrech současně), je až 5,8 GHz. Podle protokolů z testů totiž Core i9-13900K vstupovalo svými takty až na tuto úroveň. Ač zatím nelze úplně vyloučit to, že šlo o přetaktování, je pravděpodobné, že toto bude oficiální maximální takt. Musíme tedy upravit předběžnou tabulku specifikací, která z úniků vyplynula.


Core i9-13900K s taktem boostu 5,8 GHz v databázi Geekbench (zdroj: Geekbench Browser)

A toto také znamená, že se dá od Core i9-13900K čekat ještě o trošku vyšší výkon v jednovlákových aplikacích – na těchto taktech dělá 100 MHz navíc teoreticky rozdíl +1,75 %. Zdá se, že Core i9-13900K běžící na 5,8 GHz dokáže vyrobit v Geekbenchi 5 výkonnostní skóre 2314 bodů (rekordní jednovláknový výkon, pokud je to třeba zvlášť zdůrazňovat). Skóre v mnohovláknovém testu bylo 26 464 bodů (vedle tohoto výsledku se v databázi našel ještě jeden, kde bylo také dosaženo 5,8 GHz, ale vyšlo nižší skóre „jen“ 2212 bodů v ST a 25 497 bodů v MT testu).

Skóre pro Intel Core i9-13900K v Geekbenchi 5 (zdroj: Geekbench Browser)

Důvod, proč předchozí úniky uváděly nižší takt, a ne 5,8 GHz, by mohl být v tom, že jde o boost jen na preferovaných jádrech (Turbo Boost Max 3.0) a zároveň asi je citlivý na teplotu, což Intel označuje jako Thermal Velocity Boost.

All-core boosty… při odemčených limitech příkonu

Vedle Geekbenche se pro 5,8GHz turbo objevil doklad také separátně na Bilibili. Leaker vystupující pod přezdívkou ECSM_Official tam ukázal snímek z testování v AIDA64 (Stress FPU), kde souběžně spuštěné HWiNFO ukazuje, že na třech z velkých jader byla v nějaký moment zaregistrována frekvence 5,8 GHz (je to totiž ve sloupečku ukazujícím maximální naměřenou hodnotu).

Při zátěži všech jader Core i9-13900K v tomto testu jelo na frekvenci 5,5 GHz na všech osmi P-Core. Toto by mohl být tedy all-core boost. Je teoreticky možné, že all-core boost je o něco vyšší při nízké teplotě (dříve Thermal Velocity Boost ovlivňoval i maximální all-core boost), ale naměřená maxima taktů v HWiNFO to nedokládají. Vedle jader, která (patrně při jednojádrové zátěži) dosáhla 5,8 GHz, mají všechna ostatní naměřené maximum jen 5,5 GHz, a to je také ukázáno jako průměrná hodnota.

U malých jader by, zdá se, strop all-core boostu mohl být 4,3 GHz. HWiNFO tuto hodnotu ukazuje na všech E-Core jako aktuální, průměrnou i maximální frekvenci.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Současné dosažení 5,5 GHz (respektive 4,3 GHz na E-Core) je však zřejmě podmíněno tím, že procesor bude mít odemčený limit spotřeby. Podle leakera v této zátěži údajně mělo Core i9-13900K podle interních čidel spotřebu přes 300 W, zatímco jeho regulérní PL2 (maximum Turbo Power) má být 253 W. BIOS desky nebo uživatel ho tedy odemkl a jde vlastně o „přetaktování“ skrze uvolněné limity spotřeby, tedy něco jako PBO (Precision Boost Overdrive) u AMD. Pokud by se procesor měl vejít do 253 W, logicky by musel frekvence snížit.

40+ tisíc v Cinebenchi R23 = 350 W

To, že plné all-core turbo nemusí být dosažitelné (nebo alespoň ne vždy) s výchozím limitem spotřeby neboli maximální turbo spotřebou, naznačuje také další únik. Leaker s přezdívkou Oneraichu na Twitteru publikoval snímky benchmarku Cinebench R23 pořízené na Core i9-13900K. Procesor je v něm údajně schopen dosáhnout hodně vysoké mnohovláknové skóre: 40 616 bodů. To je skoro o 52 % víc, než dávalo Core i9-12900K v našem testu. Jednovláknové skóre bylo 2288–2090 bodů, o 13,7 % lepší u i9-12900K.

Jenže tento mnohovláknový výkon je při odemčeném limitu spotřeby, která při běhu údajně dosáhla 350 W (patrně údaj Package Power). Pokud je procesor omezený na hodnotu, jaká má být jeho stropem dle specifikací (253 W), dosáhne jen 35 693 bodů, takže už je jenom o 33,5 % lepší než i9-12900K. Odemknutí limitů a výsledné navýšení spotřeby skoro o 100 W (necelých 40 %) přináší dalších 13,7 % výkonu. Efektivita při těchto maximálních frekvencích asi vlivem vysokých použitých napětí klesá, jak už tomu obvykle bývá.

Zdroje: Geekbench (1, 2), VideoCardz (1, 2), ECSM_Official (Bilibili), OneRaichu

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *