Gelid hľadá diery na trhu ventilátormi do ťažiarskych zostáv

Rýchlosť do 3000 ot./min nestačí? Gelid Gale a Gale Extreme

Okrem „herných“ a „tichých“ ventilátorov má Gelid kategóriu až aj pre ventilátory do zostáv na ťažbu kryptomien. S trochou škodoradosti môžeme poznamenať, že prišli možno trochu neskoro. Napriek tomu je vysokorýchlostných ventilátorov s ohromne vysokým prietokom a statickým tlakom pomerne málo a uplatnenie si tak nájdu. Oba nové ventilátory sú z radu Gale a majú formát 120 mm.

Ventilátory Gale sú primárne mienené do ťažiarskych zostáv, v ktorých sa do kriticky teplôt dostávajú pamäte grafických kariet. To pre kombináciu vysokej záťaže a celkovo nepriazne prostredia bez systémového chladenia. Ťažobné rigy totiž nebývajú v skrinkách s ventilátormi, ale bez nich, kde mnohé súčiastky odkázané na ochladzovanie samovoľným stúpaním tepla.

Na chladiče pamätí (VRAM) ventilátory grafickej karty síce dosah majú, ale často pomerne malý a preto sú nepretržite vystavované nadmernému zahrievaniu. To je možné znížiť napríklad prídavnými ventilátormi, ako sú novinky od Gelidu. Tie sa oproti ventilátorom, ktoré bežne testujeme, odlišujú najmä vyššími otáčkami. V prostredí s ťažobnými rigmi sa na hlučnosť ale zase až tak nehľadí keďže sa jej používateľ nevystavuje, dôležitejšia je intenzita chladenia, stabilita a životnosť. Nielen ventilátorov, ale najmä grafických kariet.

Nové ventilátory Gale sú v dvoch vyhotoveniach. Pomalší variant končí na 3500 otáčkách a statický tlak má uvádzaný až na 12 mm H2O. Maximálny prietok v nereštriktívnom prostredí má byť pritom 186,89 m3/hod, čo je približne o 27 % viac, než pri 3000 otáčkach dosahuje BeQuiet! Silent Wings Pro 4. No, uvidíme… Gelid Gale je v prípade potreby schopný fungovať aj pri nízkych rýchlostiach, spodná hranica v špecifikáciách je 500 ot./min. Gelid o ventilátoroch Gale nehovorí iba v kontexte ťažiarskych zostáv, ale zmieňuje sa aj o použití v herných počítačoch.

S ventilátormi sa dodáva aj kruhová mriežka pred rotor. Tá má pre dosahovanie vysokých rýchlostí najmä ochranný charakter a zabraňuje neželanému vniknutiu vecí z okolia. Na výkone však pre svoj aerodynamický tvar s veľkými oknami (a vďaka zaguľateným hranám minimom mikroturbulencií) a pomerne malou uzatvorenou plochou, na výkone veľa neuberie.

Gelid síce informáciu o MTBF neuvádza, no dvojité guľôčkové ložiská by mali byť zárukou dlhšej životnosti aj pri veľmi vysokých otáčkach.

Guľôčkové ložiská (takisto dvojité) má aj rýchlejší model Gale Extreme s až 6000 ot./min. Spodná rýchlostná hranica je pritom podľa slov Galidu zachovaná – 500 ot./min. Pracovný rozsah je teda mimoriadne široký. Lopatky sú tu už kratšie a celkovo menšie, väčšie sú tým pádom pri ich rovnakom počte (7) aj vzájomné rozstupy s väčšími medzerami. Takéto opatrenie ej zrejme pre súlad použitého materiálu (PBT?) s mimoriadne vysokými rýchlosťami. Pre tie by mohla byť geometria pomalšieho rotora nevhodná (lopatky by sa príliš vlnili a na kostru/rámček by prenášali príliš vysoké vibrácie).

Deklarovaný prietok vzduchu Gale Extreme je až 331,31 m3/h pri statickom tlaku 24 mm H2O, čím priedbieha aj 4000-otáčkový ventilátor Alphacool ES 120 mm. Extrémna je u rýchlejšieho z dvojice ventiláotrov Gelidu aj uvádzaná spotreba do 33,6 W. Tu však celkom určite nepôjde o bežnú prevádzkovú spotrebu, ale o maximálny výkon motora. Odkazuje o tom aj informácia o maximálnom prúde (2,8 A) pri 12 V. Spotreba nového ventilátora tak bude tretinová až štvrtinová s tým, že tu zrejme existuje veľká rezerva do zhoršených podmienok, v ktorých bude musieť motorček viac „zabrať“. To sa bude hodiť v špinavších prostrediach, v akých ťažobné rigy často fungujú.

Vyššie trenie vplyvom degradácie maziva (typicky vnikaním prachu) tak ventilátor hneď nezastaví. A takisto bude spôsobilý prevádzky v miestach s vysokým odporom aplikačného prostredia. Predispozície sa tak zdajú byť dobré aj do priemyselných podmienok, akurát sú teda tieto ventilátory bez akýchkoľvek stupňov krytia IP. Pri Gale Extreme je ešte dobré upozorniť na to, že už môže byť na hrane možností bežných ventilátorových konektorov, ktoré sú do 1 A. Preto bude lepšie použiť 3-ampérový konektor. Ten býva súčasťou niektorých základných dosiek.

Ventilátor Gelid Gale je v oficiálnom obchode v akcii za 19,90 USDGale Extreme za 24,90 USD. Skladové zásoby sú pomerne obmedzené, ale zopár kusov k dispozícii je.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *