Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil

Dva nové vysokorýchlostné ventilátory Aplhacool a jeden nízkoprofilový

Charakteristické pre značku Alphacool sú špičkové radiátory a rôzne príslušenstvo ku kvapalinovým chladičom. Výber ventilátorov však je pomerne úzky. To sa teraz trochu mení. Firma rozširuje svoju ponuku aj v tomto smere a to umne, neobvyklými návrhmi. Jedným z nových prírastkov je nízkoprofilová „stodvadsiatka“ a zvyšné dva ventilátory zase vynikajú mimoriadne vysokými otáčkami, aké pre počítačové ventilátory nebývajú bežné.

Predaj ventilátorov hrá pre Alphacool dlhodobo druhé husle. A hoci nejaké má, je dosť pravdepodobné, že aj váš radiátor ochladzujú ventilátory nejakej konkurenčnej firmy. Koniec koncov aj na vlastné lepšie AIO nemecký výrobca osadzuje v spolupráci s BeQuiet! špičkové Silent Wings 3. Na tomto sa výhľadovo zrejme nič meniť nebude, no Alphacool vydal nové ventilátory, ktoré pútajú pozornosť a od zvyšku sa celkom pekne odlišujú. V rámci série ES sú to dva vysokootáčkové modely. Jeden 80 mm (ES 80mm) s pracovným rozsahom 800–6000 ot./min a druhý 120 mm (ES 120mm), ktorý má dosahovať rýchlosť až 4000 ot./min. Spodnú hranicu otáčok špecifikácie neupresňujú, ale ide o 3-pinový ventilátor s lineárnou napäťovou reguláciou v rozsahu 7–12 V.

Pre maximálnu rýchlosť je uvádzaný prietok vzduchu 205,6 kubických metrov za hodinu a statický tlak až 16,06 milimetrov vodného stĺpca. To sú v obidvoch prípadoch pre počítačové ventilátory extrémne hodnoty, ktorým samozrejme ale prináleží aj primerane vysoká hlučnosť. Vysoký statický tlak (14,29 mm H2O) si drží aj 80 mm model, ktorý je už 4-pinový (s PWM) a pri regulácii DC má hraničné napájacie napätie uvádzané až 14 V (6000 ot./min). Štartuje od 7 V pri 800 ot./min a Alphacool uvádza i to, že spotreba sa pohybuje v rozmedzí 7,92–10,2 W.

Oba ventilátory ES majú dvojité guľôčkové ložiská a strednú domu medzi poruchami uvádzanú na 70 000 hodín. Menší z ventilátorov si je už možné objednať za 22 eur a väčší za 12,70 eur.

Vysokorýchlostný ventilátor Alphacool ES-120. Dodáva sa aj s ochrannou špirálovitou mriežkou

Najatraktívnejší z nových ventilátorov Alphacool však môže byť nakoniec ten tretí – SL-15 PWM. Ten už také taký vysoký prietok ani statický tlak nedosahuje, je však zaujímavý tým, že má na výšku iba 15 mm a môže sa hodiť v situáciách, keď už štandardná hrúbka 25 mm nevyhovuje. To môže byť typicky pri stropnej montáži a kolízii so základnou doskou, respektíve s pasívmi jej napájacej kaskády. Alebo v prípade hrubších radiátorov môže dochádzať v skrinkách o spodnou komorou ku konfliktu aj v týchto miestach.

Tu už je ale samozrejme na zváženie použitie užšieho radiátora. Pre SL-15 PWM nemá pri 600–1800 ot./min úplne hviezdne parametre. Prietok je uvádzaný m³/h a statický tlak iba 1,2 mm H2O. Na porovnanie konkurenčný a takisto 15 mm SilverStone FW121 dosahuje podľa špecifikácií 1,53 mm H2O, ale to za cenu vyššej rýchlosti a zrejme aj hlučnosti. Cena za SL15 PWM je inak podobná (11,70 eur) a k dobru má ventilátor minimálne trvácnejšie guľôčkové ložiská. Ale už nie dvojité ako ho majú ventilátory ES, preto je aj hodnota MTBF o trochu nižšia (50 000 hodín).

Nízkoprofilový ventilátor Alphacool SL-15 PWM

Všetky nové ventilátory Alphacool sú už dostupné na firemnom e-shope s pomerne rýchlou logistikou (odoslanie do 1–3 dní) a doručenie do Vianoc by ste s trochou šťastia ešte mohli stihnúť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. tých 6000 otáčok, tak to je sila, hluk už musí byť veľmi citeľný. zrejme príprava na chladenie nových 14 nm 11xxx Rocket Lake 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *